Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Policie dva měsíce po trestním oznámení otevřela projekt Opencard

  • 62
Policie začala prověřovat projekt pražské karty Opencard. Zjišťuje, zda se lidé z magistrátu a dodavatelské firmy Haguess nedopustili trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování pravidel hospodářského styku. Trestní oznámení podala už v prosinci opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková.

Policie nejdřív musela doplnit důkazní materiály, informovala iDNES.cz mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že prověřování projektu Opencard je na samém začátku (o trestním oznámení čtěte zde).

Policie může odteď provádět výslechy nebo zadávat znalecké posudky. Vyšetřovatelé si začnou zvát některé zaměstnance pražského magistrátu a společnosti Haguess, která kartu pro město provozuje.

Za trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku hrozí dva až osm let vězení, za porušování závazných pravidel hospodářského styku až dva roky, zákaz činnosti nebo peněžitý trest.

Projekt Opencard už prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess.

Kvůli nim údajně Praha zaplatila jen na licenčních poplatcích asi 180 milionů korun, což představuje asi pětinu nákladů na celý projekt. Projekt stál podle auditorů přes 800 milionů, příjmy byly ale nulové.

Kvůli Opencard zatím padla jediná hlava - z magistrátu odešel ředitel odboru informatiky Václav Kraus. Tvrdil ale, že u počátečních chyb nebyl, protože v té době na úřadu ještě nepracoval. Magistrát hodlá v projektu pokračovat.

Pražský primátor Pavel Bém projekt i nadále vytrvale obhajuje. Argumentuje tím, že kvůli podepsanému dodatku s firmou Haggues se podařilo "snížit náklady a udělat z Karty Pražana téměř nejlacinější kartu v Evropě" (o podepsaném dodatku čtěte zde). Veškerá pochybení odmítá.

kdo už prověřoval opencard

1. audit zadal první náměstek primátora Rudolf Blažek u společnosti Nexia. Ukázalo se, že náklady na projekt jsou 888 milionů korun, výnosy zatím nula.
2. audit objednal primátor Pavel Bém u firmy eFractal, která odhalila nevýhodné licenční podmínky ve smlouvě se společností Haguess. Dostala výlučné postavení, ale nebylo to porušení zákona.
Poslední kontrolu si vyžádal šéf kontrolního výboru zastupitelstva František Hoffman z KSČM u společnosti Apogeo. Měla zjistit, zda nebyl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek. Závěr: vše v pořádku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video