Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - zloděj, baterka, lupič | foto: Profimedia.cz

Policie chytila narkomana, který s pistolí přepadával dokonce i děti

  • 39
Ostravští policisté chytili osmnáctiletého mladíka, který v závěru roku během necelého měsíce v ostravských prodejnách a ulicích přepadl čtrnáct lidí. Muž ve třech případech loupil s plynovou pistolí, jedenkrát z ní před skupinkou dětí dokonce vystřelil do vzduchu.

"Mladík, který loupežná přepadení prováděl kvůli penězům na nákup drog, zřejmě vůbec neuvažoval o tom, že i plynovou pistolí mohl zabíjet," řekl Radovan Vojta z ostravského policejního ředitelství.

Osmnáctiletý lupič přepadával nejenom lidi v ulicích, kde napadl například manželský pár, či dokonce děti, ale loupil i ve stáncích rychlého občerstvení či ve večerce.

Osudným se mu stal poslední den minulého roku, kdy se za pouhou hodinu pokusil o tři loupeže. "V Ostravě-Porubě napadl v půl desáté večer skupinu šesti dětí ve věku od jedenácti do čtrnácti let a pod pohrůžkou střelnou zbraní, ze které dokonce vystřelil do vzduchu, je přinutil k vydání mobilních telefonů," popsala jeden z činů ozbrojeného lupiče ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

O pět minut později přepadl mladík s pistolí patnáctiletou dívku a její o rok starší kamarádku. Postupně jim přiložil pistoli k hlavě a přinutil je vydat mu mobil a peníze.

Před jedenáctou hodinou večerní přepadl mladý narkoman manželský pár. "Namířil na muže pistoli a řekl: Dej prachy a mobilní telefony, jinak té mladé vystřelím mozek z hlavy. Nakonec se spokojil s lahví vína," dodala mluvčí.

Krátce po této loupeži muže dopadli policisté. Je ve vazbě a hrozí mu až deset let vězení.

Přepadení narkomany patří k nejnebezpečnějším

Policie řadí zmíněnou sérii přepadení narkomana, ale také další podobné případy k nejvážnějším násilným trestným činům. "Jsou to nebezpeční jedinci, neuvažují, co mohou způsobit. Potřebují peníze - jakkoli a od kohokoli," řekl ostravský policejní ředitel Tomáš Landsfeld.

"Narkomani, kteří shánějí peníze na svou drogu, spáchají každoročně poměrně velké procento trestných činů. Mnohdy jde o pachatele, kteří byli již například za krádeže nebo loupeže odsouzeni. Z vězení se vracejí neléčeni, takže znovu propadají drogám, kradou a loupí," uvedl Landsfeld.

Jeho slova potvrdil také vedoucí ostravského Toxi týmu Jiří Kopeček, který se specializuje na boj s drogami. "Lidé, které mnohdy dopadneme po usilovném pátrání a dokazování, se vracejí z vězení a často automaticky pokračují tam, kde přestali," řekl kriminalista.

"Mnohdy jde o lidi, kteří jsou v krizi, potřebují peníze na dávku a nic jiného je nezajímá. Přitom pokročilý narkoman potřebuje denně i pět dávek heroinu. Jedna stojí pět set korun," dodal Jiří Kopeček.

Problém je v tom, že takzvanou ústavní léčbu přikazuje soud poměrně výjimečně, jen v případech, kdy soudní znalci dospějí k tomu, že obžalovaný je na drogách zcela závislý, nebyl v době skutku příčetný a neuvědomil si nebezpečnost svého jednání.

"Okresní soudy v působnosti Krajského soudu v Ostravě uložily loni ochranné protitoxikomanické léčení v padesáti dvou případech. Dvacet jedna bylo ústavních a třicet jedna ambulantních," uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbara Plchotová.

"Podmínky pro ukládání ochranného léčení jsou stanoveny poměrně přísně - pachatel, který zneužívá návykovou látku, spáchal trestný čin pod jejím vlivem nebo v souvislosti s jejím zneužíváním." Ochranné léčení však soud neuloží, když je vzhledem k osobě pachatele zřejmé, že jeho účelu nelze dosáhnout.

"Ochranné léčení se tedy neukládá, pokud pachatel není na droze závislý. A v případě, že závislý je, pak se zkoumá, zda je uložení ochranného léčení účelné. Soud by například neuložil ochranné léčení tam, kde už několikrát selhalo a pachatele se vyléčit nepodařilo," vysvětlila mluvčí.


Video