Policie chce trestně stíhat poradce

  • 12
Policie chce, aby premiérův poradce Miroslav Šlouf a poradce ministra Lachnita Zdeněk Munzar byli stíháni. Ekonomická kontrarozvědka od loňského podzimu vyšetřovala Munzarovu a Šloufovu spolupráci ve firmě Hawle Armatury a došla k závěru, že by Munzar měl být stíhán za zpronevěru 25 milionů korun, které patřily firmě Hawle, oba se Šloufem pak i za faktury na dva miliony korun převedené do Šloufovy firmy Pro Sanum.

"Loni v listopadu jsme navrhli úřadu vyšetřování stíhat Munzara pro zpronevěru. Letos v únoru jsme chtěli, aby vyšetřovatel začal stíhat Šloufa i Munzara kvůli té druhé věci," potvrdil policista, který se na případu podílel. Vyšetřovatel do dnešního dne nerozhodl, jestli oba muže začne stíhat. "Zatím nikdo obviněn nebyl," prohlásila mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková.

Potvrdila však, že případem Hawle Armatury a Pro Sanum se zabývají. Právní zástupce poškozené firmy Hawle Pavel Pokorný je přesvědčen, že v této politicky citlivé kauze jsou průtahy záměrné, vyšetřovatelé si případ přehazují a nic se neděje.

"To zdržování je neodůvodněné," tvrdí Pokorný. Z dokumentů, do nichž měla MF DNES možnost nahlédnout, vyplývá, že vyšetřovatelům trvalo celý rok dát dohromady potřebné dokumenty.

Zdeněk Munzar, člen ČSSD a externí poradce ministra pro místní rozvoj v oblasti vodohospodářství (ve vodohospodářství přitom sám podniká), se o vyšetřování odmítl bavit. "Nemám k tomu sebemenší důvod, na shledanou," řekl do telefonu.

Miroslav Šlouf v písemné odpovědi uvedl: "Nevím o tom, že by policie prošetřovala moje angažmá ve firmě Hawle Armatury."

Případ Munzar & Šlouf je součástí obsáhlého spisu, který vyšetřovatelé vedou na podnikatelské aktivity dalšího Munzarova známého, stíhaného majitele několika firem Aleše Chána. Jeho zkrachovalé impérium dluží věřitelům kolem miliardy korun.

Různé složky policie a úřadu vyšetřování se o Chána zajímají od roku 1996. Teprve letos se však všechny jeho prověřované kauzy spojily do jednoho spisu. Středočeský vyšetřovatel tento svazek v minulých dnech poslal nadřízenému republikovému úřadu. Nový vyšetřovatel bude Chánovy aktivity vyšetřovat znovu od začátku. Spolu s nimi i případ Šloufa a Munzara.

Ti se do Chánova spisu nedostali náhodou. Zdeněk Munzar coby ředitel a spolumajitel firmy Hawle Armatury před šesti lety zadal Chánově společnosti Chan výstavbu nového firemního sídla v Jesenici u Prahy. Podle informací nynějšího vedení Hawle Armatury se rozpočet vyšvihl z osmdesáti milionů korun na dvojnásobek.

"Právě v tu dobu si pan Munzar začal renovovat vilu ve Všenorech. Kdo už dneska z faktur zjistí, jestli pět hromad písku pro Hawle Armatury skončilo v Jesenici nebo ve Všenorech?" řekl jeden ze zástupců firmy.

Aleš Chán se od Munzara dočkal "protislužby": firma Hawle ručila - bez vědomí rakouského majoritního vlastníka - firmě Chan za třicetimilionový bankovní úvěr.

Chán peníze nesplatil a banka je začala vymáhat od ručitele, firmy Hawle Armatury.
Když policie prověřovala spojení Munzar - Chán v souvislosti s Hawle Armatury, přišla i na Miroslava Šloufa. Jeho společnosti Pro Sanum Munzar coby bývalý šéf Hawle vyplatil dva miliony za nikdy neodvedenou práci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video