Podle návrhu by výtržník mohl jít i na tři roky za mříže. Ilustrační foto

Podle návrhu by výtržník mohl jít i na tři roky za mříže. Ilustrační foto | foto: ČTK

Policie by mohla získat zbraň proti násilnickým fanouškům

  • 2
Policisté budou mít možná v rukou nástroj na trestání násilníků při sportovních utkáních. Má jím být úprava trestního zákona, kterou dnes Senát sice neschválil, ale ani ji nezamítl. Znamená to, že návrhem úpravy se bude zabývat prezident, který o jeho osudu rozhodne.

Novelu nejdřív navrhla ve Sněmovně skupina poslanců v čele s unionistou Vlastimilem Ostrým. Jejich cílem bylo přísněji trestat výtržnosti na sportovních utkáních. Návrh ležel v Poslanecké sněmovně od června 2004. - více zde

Poslanci změnu schválili letos na konci dubna. Podle úpravy by za narušení sportovního utkání, například vniknutí na hrací plochu, měly hrozit až dva roky vězení. - více zde

Šest měsíců až dva roky vězení nebo peněžitou pokutu by měl dostat chuligán, který znemožní konání nebo naruší průběh sportovního utkání. Úprava zákona počítá například i s napadením či ničením vybavení sportoviště.

Pokud by výtržník porušil zákon opakovaně, nebo jako člen organizované skupiny, mohl by ve vězení strávit až tři roky. Novela by rovněž měla soudu umožnit, aby agresivním příznivcům zakázal vstup na všechny sportovní akce.

O délce zákazu by rozhodl soud, horní hranice stanovena není. Agresivní fotbalový fanoušek by v době trestu nemohl chodit například ani na hokej a další sporty.

Novela by také měla policii pomoci vypořádat se s násilnostmi, kterých se fanoušci dopouštějí během cesty na utkání. Incidenty ve vlacích a na čerpacích stanicích by totiž soud mohl označit za výtržnictví, které narušuje přípravu sportovní akce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video