Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Policie si došlápne na tyrany zvířat, bude kontrolovat i jejich domy

  • 524
Česko chce lépe chránit trýzněná zvířata. Policisté proto při podezření na týrání budou moci vstupovat do bytu či domu jejich majitele. Dosud mohli jen na pozemek. Novinku zavádí novela zákona na ochranu zvířat, na níž se ve středu shodla vláda a bude ji schvalovat parlament. Má pomoci nejen zvířatům, ale i lidem.

V současné době mohou policisté v případě podezření na týrání vstoupit jen na pozemek, do nebytových prostor, provozoven a automobilů. Podle ministerstva zemědělství je ale nezbytné jejich pravomoc rozšířit i na obydlí. Novela na ochranu zvířat proti týrání proto mění také zákon o policii.  

"Současná právní úprava chrání životy a zdraví osob. Ale právě v důsledku týrání zvířat jsou životy a zdraví osob ohrožovány. Zanedbání veterinární péče o zvíře může vést ke vzniku chorob, které jsou přenosné i na člověka," uvádí mluvčí úřadu Jan Žáček. Novela zákona podle resortu upravuje oblast ochrany zvířat v souladu s evropskou legislativou.

Ministerstvo v důvodové zprávě uvádí, že týrané zvíře trpící nedostatkem vody, krmiva či veterinární péče je ve stresu. Svými zvukovými projevy nebo nemožností vykonávat potřebu mimo obydlí pak ohrožuje zdraví osob ve své blízkosti.

Posílení kompetencí vítá Nadace na ochranu zvířat. "Po této úpravě jsme již dlouho volali. Pokud projde, domníváme se, že by to mohlo v odhalování týrání zvířat velmi pomoci. Záleží ale, zda bude policie ochotná se v těchto případech angažovat," míní pracovnice nadace Pavla Dorničová.

"K jednotlivým legislativním změnám se nevyjadřujeme, to je věcí zákonodárců. Obecně lze říci, že vítáme vše, co může přispět k objasnění trestných činů," komentuje změnu mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Trýznitel může o zvíře přijít, hrozí mu i zákaz chovu

Pražský magistrát v rámci připomínkového řízení navrhoval, aby stejnou pravomoc dostali i městští strážníci. "V zájmu Ústavou zaručené nedotknutelnosti obydlí je navrženo, aby toto ústavní právo bylo dotčeno v nejmenší možné míře," odmítlo připomínku ministerstvo zemědělství. 

Ze stejného důvodu bylo právo vstoupit do domu či bytu odepřeno také inspektorům krajských veterinárních správ či pracovníkům obcí s rozšířenou působností. Ti můžou kontrolovat pouze zařízení s pokusnými zvířaty, jatka, útulky, objekty, v nichž je prováděna obchodní činnost se zvířaty, a místa, kde se konají veřejná vystoupení.

Návrh zákona také zpřísňuje požadavky na kvalifikaci osob, které usmrcují zvířata, nebo pracují s pokusnými zvířaty. Zavádí i nové sankce, jako je zákaz chovu či zabrání týraného zvířete. Porážky pro náboženské účely, které praktikují někteří Židé a muslimové, se budou moci provádět jen na jatkách.

Podle Nadace na ochranu zvířat by například možnost zákazu držení zvířete mohla výrazně omezit případy opakovaného týrání. "Celkově pokládáme novelu zákona na ochranu zvířat za výrazné zlepšení," říká Dorničová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video