(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Bullit Marquez, AP

Policie bude moci i bez soudu v obydlí zabavit legálně drženou zbraň

  • 372
Lidé, kteří legálně vlastní střelné zbraně, musí počítat s tím, že policie dostane novou pravomoc. Bude si moci pro zbraň dojít až do jejich bytu i bez souhlasu soudu. S návrhem vlády souhlasili ve čtvrtek poslanci z výboru pro bezpečnost, kteří tuto pravomoc jen mírně omezili. Poslankyně Jana Černochová z ODS proti tomu protestuje.

Právo takto zabavit zbraň mají mít jen policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. „Je to pravomoc daná policii. Soud do toho vstupovat nebude,“ řekl iDNES.cz předseda výboru Roman Váňa z ČSSD. Nepovažuje to za neoprávněný zásah do soukromí občanů. Argumentuje, že na to poslanci mají i posudek od Nejvyššího státního zastupitelství.

„Policie může mít důvodné podezření. Vyzve občana, aby zbraň odevzdal. Teprve, když to neudělá, může si pro ni dojít. A ano, v případě nutnosti bude moci vyrazit i dveře,“ připustil Váňa. Chtít předchozí souhlas soudu podle něj není možné, protože půjde o úkon ve správním řízení, rozhodovat by musel správní soud a ten, jak řekl Váňa, nemá stálou pohotovost.

Policista bude moci zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil tak, že by mohl ohrožovat životy jiných lidí.

„Nemohu zásadně souhlasit s tím, že výbor přistoupil na vládní návrh na prolomení práva nedotknutelnosti obydlí při zabavení legálně držených zbraní. V případě střílejících šílenců, které má tato změna eliminovat, má policie již dnes dostatečné kompetence, jak zbraně zabavit, například v zákoně o policii. Domnívám se, že tato změna je bezprecedentním zásahem do soukromí. Riziko spatřuji zejména v tom, že tato změna bude zneužívána k šikaně slušných a zákona dbalých legálních držitelů zbraní třeba jejich znepřátelenými sousedy,“ uvedla členka výboru, poslankyně Černochová.

Až bude zákon schvalovat Sněmovna jako celek, pokusí se znovu z návrhu tuto změnu dostat pryč pozměňovacím návrhem. Vláda svůj návrh zdůvodňuje tragédií v Uherském Brodě, při které střelec loni zabil v restauraci osm lidí a nakonec sám sebe.

„Základním cílem nového zákona o zbraních je zvýšení bezpečnosti občanů,“ podotkl Váňa. Za zásadní považuje návrh vypustit eventuální povinnost občanů odevzdat zbraň v době ohrožení státu nebo válečného stavu. „Sebevědomá silná demokratická vláda takové opatření nepotřebuje. Právě v době ohrožení státu by určitě nemělo docházet k odebírání zbraní občanům, na tom jsme se shodli i s předsedou vlády a ministrem vnitra,“ uvedl Váňa.

Doba platnosti zbrojního průkazu zůstane nejspíš desetiletá

Doporučil také, aby se z 10 na 5 let, jak to chce vláda, nezkracoval termín platnosti zbrojního průkazu. „Domnívám se, že všechna navrhovaná opatření řeší problém případné ztráty zdravotní způsobilosti držitele, proto se zkrácení termínu jeví jako nadbytečné,“ podotkl šéf výboru pro bezpečnost Váňa.

To, že má být podle výboru zachována doba platnosti zbrojního průkazu, oceňuje také Černochová, která o to rovněž usilovala. „Těší mě, že se podařilo přijmout několik dílčích změn, které zmírňují tvrdost této normy a mezi které patří i zachování stávající lhůty platnosti zbrojních průkazů v délce 10 let,“ uvedla.

Podle návrhu výboru by také lékaři měli mít přístup do centrálního registru zbraní jen prostřednictvím policie, ne přímo.

Souhlasíte s tím, aby policie mohla kvůli legálně drženým zbraním vstupovat do obydlí bez rozhodnutí soudu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 31. března 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 6367
ANO
ANO 323

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video