Policisté najeli do věznic autobusy, akce probíhala čtyři dny. Ilustrační foto.

Policisté najeli do věznic autobusy, akce probíhala čtyři dny. Ilustrační foto. | foto: Dan Materna

Policie brala vězňům DNA násilím

  • 423
Česká policie letos uspořádala velkou akci. Jestli nedáš DNA, tak uvidíš! S touto výhrůžkou přišli letos policisté podle jednoho z odsouzených do brněnské věznice. Odebírala trestancům v českých věznicích DNA, aby jejich vzorky naplnila Národní databázi DNA.

Některým vězňům policisté odebrali vzorky slin násilím. Část z nich si na postup policie stěžovala u ombudsmana Otakara Motejla, který jim dal předběžně za pravdu, i když vyšetření ještě úplně neukončil.

"Zákon povoluje policii odebírat DNA při podezření z konkrétního zločinu. Pochybuji však, zda to jde dělat masově, a domnívám se, že policie nemá právo použít při tom násilí," řekl Motejl.

Policie se hájí, že díky "hromadnému odběru" už vyřešila i jednu starou vraždu. Vzorek museli odevzdat i lidé odsouzení za ekonomické zločiny, přestože DNA hlavně pomáhá při odhalování násilníků.

Vězni odporovali, policie prý nasadila chvaty a hmaty
Policie takhle přišla i za jednou z nejznámějších českých vězeňkyň Barborou Snopkovou, odsouzenou spolu s exministrem Ivem Svobodou za tunelování.
"I ona protestovala, ale nakonec jí pohrozili násilím a DNA odevzdala. Za chvíli to dojde tak daleko, že vás policie zastaví na ulici a bude chtít DNA," zlobí se advokát Snopkové Zdeněk Honzík.

Odběr se týkal i lidí ve vazbě, pro které platí presumpce neviny.

Podle informací MF DNES proběhla celá akce za pouhé čtyři dny v květnu a v červnu, kdy najeli policisté do věznic autobusy. Vzorek odevzdalo 15 tisíc vězňů odsouzených za úmyslné zločiny.

Zatímco Barbora Snopková ustoupila, deset jiných vězňů se postavilo policii na odpor a policisté proti nim nasadili podle Motejla chvaty a hmaty. Pak jim tyčinkou setřeli sliny a odebrali DNA.

Odhalili jednoho vraha
Policie se hájí, že na odběr proti vůli člověka má právo. S jejím výkladem však ombudsman nesouhlasí. Má za to, že policisté mohou DNA žádat jen od úzkého okruhu podezřelých při vyšetřování konkrétního trestného činu.
Podle názoru policie je z něj "podezřelé" celé podsvětí, takže je na místě odběr ve vězení.

"Díky hromadnému odběru se už podařilo vyřešit šest závažných zločinů, mimo jiné jednu starou vraždu z roku 2003, ublížení na zdraví a loupež," uvedla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Nebyla však schopna přesně říci, o jakou vraždu šlo. Neměly by tedy odběry mít jasnější zákonná pravidla? MF DNES se na to zeptala ministra vnitra Ivana Langera.
Ten se však v SMS omluvil, že je zaneprázdněn a doporučil obrátit se znovu na policii. Jestli byla "akce DNA" v pořádku, zkoumá nyní Úřad na ochranu osobních údajů.

Ten vyslal na zodpovědné policejní útvary podle své mluvčí Hany Štěpánkové kontrolu a teoreticky by mohl policii dát za neoprávněné shromažďování vzorků DNA pokutu. "Nechci předjímat výsledek kontroly, ale podle mě je důležité, aby člověk s odběrem souhlasil," řekla Štěpánková.

Vězni mají šanci u soudu
Brněnská právnička Dagmar Gottweisová se také domnívá, že se stanoviskem ombudsmana v ruce vězňové mají šanci bránit se proti postupu policie u soudu a dosáhnout třeba i smazání databáze.

Gottweisová zastupuje jednoho odsouzeného, Jiřího P., který si na nedobrovolný odběr v brněnské věznici stěžoval, Národní databázi, do které 15 tisíc vězeňských vzorků DNA putovalo, spravuje policejní Kriminalistický ústav.

Obsahuje jednak genetické profily odebrané lidem (zločincům či svědkům) a jednak stopy z míst, kde se staly zločiny (například z nedopalků). Ještě nedávno obsahovala evidence jen asi dva tisíce vzorků, takže po letošním odběru za mřížemi se jejich počet zněkolikanásobil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video