Náměstek krajského policejního ředitele v Ústí nad Labem Bohumil Kotas | foto: Karel Pešek, MAFRA

Zásah v Duchcově bez vyjednávání byl v pořádku, říká policejní náměstek

  • 65
Policisté si nechali vyhodnotit, zda byl nedávný zásah proti demonstrantům v Duchcově příliš tvrdý. S davem totiž přestali vyjednávat a takřka okamžitě zasahovali. Používali rozbušky, slzný plyn, vodní dělo. "Vše bylo v pořádku a přiměřené," říká náměstek krajského policejního ředitele Bohumil Kotas.

Od ukončení akce uplynuly desítky sekund a policie hned použila pyrotechniku a demonstranty rozehnala. Dříve nastupoval antikonfliktní tým. Proč v Duchcově nedostal šanci k vyjednávání?
Ti lidé v čele průvodu navázaní na extremistickou scénu hned ze začátku řekli, že se s antikonfliktním týmem vůbec nebudou bavit. Proto se členové týmu soustředili na lidi okolo. Když létají vzduchem kameny a lahve, nenecháme svoje lidi zranit (o průběhu demonstrace v Duchcově čtěte zde).

Kdo a proč rozhodl o nasazení slzného plynu?
Takové věci vždy vyhodnotí šéf zásahu. Skupina policistů je rozdělena do sektorů, které mají své šéfy. A ti rozhodují, jak zasáhnout. Kdy stačí stát, vyčkávat a nechat na sebe házet předměty, které policisty nemohou zranit, a kdy je nutné dav vytlačit, případně použít tvrdší prostředky a nasadit vodní dělo.

22. června 2013

Demonstrace se vyostřují z obou stran. Jak si to vysvětlujete?
To je místo od místa. Šluknov proběhl relativně v klidu. Teď máme zase vyhrocenější protesty. Zažili jsme je kdysi v litvínovském Janově, kdy proti nám stáli vojáci s vojenskou pyrotechnikou (o střetu v Janově zde).

Máte pocit, že agresivita davu v poslední době roste?
Myslím, že je to vždy jen pár křiklounů, kteří křičí, a ono to budí dojem, že řve celý dav. Kdybyste je odfiltroval, zbyli by čumilové. Při první demonstraci v Duchcově strhlo dvacet lidí celé náměstí, které se vydalo na pochod k Romům. Je to o startérech. Lidé jsou naštvaní, ale mají v sobě určitou brzdu, sami by na pochod nevyrazili (o první demonstraci v Duchcově zde).

Místní lidé se k radikálům přidávají ve velkém počtu. Čím to je a kam to podle vás povede?
Pokaždé záleží na míře naštvanosti lidí. Když radikálové přijedou tam, kde je klid, budou si lidé ťukat na čelo. Oni objíždějí celou republiku, jde pořád o ty stejné lidi. V Duchcově byli třeba fotbaloví chuligáni až z Ostravy.

Ze záběrů nepokojů v Českých Budějovicích je patrné, že někteří policisté demonstrantům tykali, vybíhali ze zformovaného útvaru a hrozili přihlížejícím. Neztrácí policie nervy?
Byly tam věci, které se mi také nelíbily, ale to ať si vyhodnotí policie na jihu Čech (o víkendovém zásahu v Českých Budějovicích zde). Víte, jinak se zasahuje ve staré zástavbě, kde můžete snadno přehradit ulici, a jinak na sídlišti, kde v otevřeném prostoru musíte lidi nahánět. V úzkých uličkách jako třeba v Duchcově nasadíme dvacet chlapů a máme vystaráno. Na rozlehlém sídlišti mohou být policisté nervóznější. My to známe z Janova.

Zaznamenali jste neprofesionální a nervózní chování policistů i v Duchcově?
Ne, to určitě ne.

Jaké škody utrpěla severočeská policie po střetech s demonstranty?
Škody zatím teprve sčítáme. Jde hlavně o poničená auta, rozbitá okna, zrcátka. Občas se stane, že policista ztratí obušek, ale to jsou halířové položky. Víc nás mrzí ta auta.


Video