Policejní velitel podle soudu odmítal prošetřovat sprejerské útoky. Místo toho poškozeným radil, aby zeď či tabuli umyli a případ nehlásili.

Policejní velitel podle soudu odmítal prošetřovat sprejerské útoky. Místo toho poškozeným radil, aby zeď či tabuli umyli a případ nehlásili. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Policejní velitel odmítal vyšetřovat drobnosti, aby zlepšil statistiky

  • 3
Bývalý velitel obvodního oddělení policie v Náměšti nad Oslavou se zodpovídá u soudu ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby nechtěl vyšetřovat tři drobné případy, aby se mu nezhoršily statistiky objasněnosti. Jan Diblík tato nařčení však odmítá, soudit se bude dál.

Podezření z loňského roku vyšetřila a přes státního zástupce k soudu poslala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

A soudce třebíčského okresního soudu Vilém Machálek teď rozhodl, že je Diblík vinen, protože se dopustil přečinu zneužití pravomoci veřejného činitele. Uložil mu pokutu dvacet tisíc korun s tím, že pokud by ji nezaplatil, mohl by jít na rok do vězení.

Soudce přihlédl k faktu, že byl Diblík dříve hodnocený jako dobrý policista, a tak mu vyměřil trest na spodní hranici, jinak mohl obžalovaný dostat až pětiletý trest.

Rozsudek je zatím nepravomocný, policista, toho času postavený mimo službu, se na místě odvolal a případem se bude v blízké době zabývat Krajský soud v Jihlavě.

Na případ upozornili Diblíkovi podřízení

"Nechci se k tomu takto do novin vyjadřovat, nezlobte se, není mi z toho celého dobře. Počkáme, až co řekne odvolací soud," komentoval rozsudek Jan Diblík.

Na jeho jednání upozornili sami policisté. Kolotoč vyšetřování a soudních tahanic spustily tři události z počátku loňského roku.

Podle vnitřního šetření policie chtěl mít Diblík jako čerstvý šéf náměšťského oddělení, kam nastoupil na podzim 2011, hezké statistiky. A tak některé případy nezanesl do databáze, následně se ani neprošetřovaly.

Začalo to tím, že se nevěnoval případu člověka z Náměště, kterému během dvou dní někdo nejdříve nastříkal do vodicích lišt u vrat montážní pěnu, potom posprejoval vrata a stěnu garáže.

Diblík podle rozsudku poškozeného majitele garáže přesvědčil, aby věc neoznamoval, že se pachatel stejně nezjistí. Dodal, že je jako vedoucí ve funkci krátkou dobu a chce, aby jeho podřízení policisté dostali odměny za dobře vykonanou práci. Že se neobjasněním trestné činnosti zhorší statistika.

Tabuli si umyjte a nehlaste to, stejně pachatele nenajdeme

O několik dní později, 6. ledna 2012, se na oddělení obrátili z jedné obce u Dalešické přehrady, že mají postříkanou informační tabuli, která poutá na zastávku lodní dopravy. Diblík je podle textu rozsudku přesvědčil, aby tabuli něčím umyli a případ opět nehlásili.

"Umožnil pachatelům vyhnout se postihu za uvedené činy," konstatoval soudce Machálek.

Proti Janu Diblíkovi svědčilo osm svědků. Policista se v soudní síni vůči obviněním ohradil. Řekl, že nezískal žádný majetkový prospěch. Že tyto případy, kvůli kterým se dostal až k soudu, by se stejně ve statistikách neprojevily. A koneckonců by ani nemohly mít vliv na výši případných odměn.

"Konečná statistika mě netrápí, vždy mi šlo o objasněnost, přičemž pro mě bylo důležité, aby v Náměšti byla vysoká," sdělil soudci. Řekl také, že na poradách požadoval navýšení počtu policistů.

Jan Diblík u policie pracuje od roku 1994. Podle zdroje z jeho blízkého okolí je zatím doma.

"Býval příkladným policistou, je obětí šikany svých nadřízených, bude se s tím snažit dál bojovat. Velmi se ho soudní pře osobně dotkla," dodal člověk z Diblíkova okolí.

"Prozatím u nás oddělení vede Martin Janda, který tu býval dřív. Spolupráce funguje dobře," řekl náměšťský místostarosta Jan Kotačka.


Video