(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Policie vycvičí odborníky na Romy. Za práci v ghettu dostanou příplatek

  • 422
Do oblastí obývaných Romy brzy zamíří speciálně vyškolení policisté. Pro čtyři desítky strážců zákona chystá stát odborné kurzy, aby se v ghettech perfektně vyznali a mohli tam lépe předcházet kriminalitě. Jejich absolventy čeká 500 korun navíc k výplatě.

Policie hledá nové způsoby, jak řešit dlouhodobé potíže s vysokou kriminalitou v sociálně vyloučených oblastech, kde žijí především Romové. Vybrané řadové policisty proto vyškolí tak, aby z nich byli znalci poměrů a aby se výborně orientovali v tradicích a vazbách mezi Romy.

„Slibujeme si od toho zejména snížení majetkové a organizované kriminality, lichvy a prostituce, ale také posílení vzájemné spolupráce a důvěry mezi romskou menšinou a orgány vymáhajícími právo,“ popisuje Václav Vlček z policejního prezidia, který se projektu věnuje.

Už nyní sice na každém krajském ředitelství působí odborníci na národnostní menšiny, nově vyškolení policisté však nebudou nic koordinovat z kanceláří. Zůstanou v terénu, kde pracují i nyní.

„V první vlně půjde o Karlovarský, Ústecký, Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Věříme však, že později budou takoví specialisté zavedeni v celém Česku,“ doplňuje Vlček.

Policisty proškolí Slováci, Rumuni i Britové

Ve zmíněných čtyřech krajích vybralo prezidium dohromady čtyři desítky policistů, kteří projdou školením od českých i zahraničních odborníků na romskou problematiku.

„Mezi vybranými je i několik Romů. Důležité pro nás bylo, aby tuto práci chtěli sami dělat. Nikoho jsme nenutili, aby se tomuto tématu věnoval,“ zdůraznil Vlček. O své zkušenosti se s českými kolegy podělí policisté z Německa, Anglie, Slovenska a Rumunska.

Pilotní program bude trvat 16 měsíců a vyjde na šestnáct milionů korun. Osmdesát procent zaplatí grant z norských fondů. Z něj půjde i pětisetkorunový měsíční příplatek, který budou vyškolení policisté za svoji specializaci pravidelně dostávat k platu. Obdobně dostávají speciální vzdělání třeba policisté z antikonfliktního týmu nebo ti, kteří se specializují na domácí násilí.

Policisté se znalostí romské problematiky budou mít podobnou úlohu jako civilní asistenti prevence kriminality. Ti pomáhají v mnoha městech především tím, že problematické lokality dobře znají - často jsou to totiž právě Romové, kteří z nich pocházejí.

Romské asistenty si strážníci pochvalují

Například Brno má takové asistenty čtyři a jejich pomoc si velice pochvaluje. „Jejich vhled do majetkových vztahů a vazeb v komunitě je pro nás nedocenitelný,“ popisuje zkušenosti brněnských strážníků mluvčí Jakub Ghanem. Snadno podle něj upozorní například na to, kdo na koho vyvíjí nátlak nebo v jakém případě hraje roli lichva.

Těchto znalostí pak mohou využít jak strážníci či policisté, tak školy nebo úřady. „Asistenti také mohou poskytnout motivaci k zaměstnání pro dlouhodobě nezaměstnané,“ doplňuje ředitelka odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Jitka Gjuričová.

Obdobnou pomoc zajišťují domovníci, které platí radnice a kteří pak pomáhají s dodržováním pořádku v problematických domech. Podle nejnovějších statistik je nyní využívá dvanáct obcí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video