Ve čtvrtek jel policejní šéf podle předpisů | foto: Dan Materna, MF DNES

Policejní šéf už jezdí předpisově

  • 343
V úterý a ve středu sto devadesát, ve čtvrtek sto třicet, v pátek už jen na sedadle spolujezdce. Silnice mezi Lány a Prahou se stala policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi osudná: kvůli ní se vzdal na tři měsíce řidičského průkazu a musí hájit svou funkci.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak jezdí policejní šéf do práce? 190 km/h
Husák za rychlou jízdu dobrovolně odevzdal řidičák

Ve čtvrtek ráno vyrazili redaktoři MF DNES opět do Lán zkontrolovat, jak pojede policejní šéf do práce v den, kdy vyšlo najevo, že jezdí skandálně rychle. Byli svědky stylu jízdy radikálně odlišného od toho, který zaznamenali v předchozích dnech. Jako by za volantem modrého superbu seděl někdo jiný.

Na místě, kde den předtím jel Husák 190 a nebezpečně předjížděl, nainstalovala MF DNES radar. Policejní šéf ho minul, aniž přístroj zapípal. Jel méně než 130 km/h – tedy předpisově.

Ve čtvrtek odpoledne jsme se policejního prezidenta telefonicky zeptali, jak se vypořádává se svou zásadní chybou z předešlých dnů.

Dnes ráno jsme vám opět měřili rychlost. A zjistili jsme, že tentokrát jste jel podle předpisů.
Fotili jste mě, že jo? Já jsem si toho všiml. To bylo kvůli pásům?

Ne, chtěli jsme zjistit, jestli zase pojedete rychle.
A zjistili jste, že jsem nejel.

Dnes jste kvůli rychlé jízdě odevzdal na tři měsíce řidičský průkaz. Nebude vám řízení chybět?
Bezesporu bude, protože řídím od osmnácti let. Řízení mě baví, najel jsem spoustu kilometrů a určitě mi to bude chybět.

Silniční zákon dostal vaším chováním na silnici docela ránu. Nemyslíte si, že kdybyste odstoupil, pomohl byste tím autoritě toho zákona?
Mé odstoupení zákonu určitě nepomůže. Jsem z něčeho podezřelý, postavil jsem se k tomu tak, jak jsem se k tomu postavil. S mým fungováním v pozici policejního prezidenta to nemá nic společného.

Co byste radil policistům – jak mají odpovídat řidičům, které zastaví kvůli rychlé jízdě a kteří budou tvrdit: Nebudeme respektovat zákon, který nerespektuje ani váš policejní prezident. Jak na to mají policisté reagovat?
Myslím, že policisté jsou vyškoleni na to, jak mají reagovat, když řidič nesouhlasí se zaviněním přestupku. Policista sepíše záznam a o tom celém incidentu bude rozhodovat správní řízení.

Měli by policisté, pokud nejedou k případu, dodržovat stejná pravidla jako ostatní řidiči?
To je poměrně složitá otázka. Já se domnívám, že když je nebezpečí z prodlení, když je ohrožen lidský život, kdy jde o dopadení pachatele, pak se dá zvýšená rychlost do jisté míry tolerovat. Nicméně musí policista dbát zvýšené opatrnosti. Dám příklad: když někde někoho znásilní, je rychlá jízda na místě. Když nejedou k případu, měli by policisté jezdit podle stejných pravidel jako ostatní.

Už vás někdy zastavila policejní hlídka?
V poslední době určitě ne.

Protože jste policejní prezident?
To se podle auta nepozná. Spíš jsem měl štěstí.

Brzy by se měla změnit vláda. Nebojíte se, že vás nový ministr vnitra nebude chtít?
Dělám vše pro to, aby byla policie apolitická, aby neměla nějaké úzké vztahy s politikou. Respektuji, že pokud přijde nový šéf, bude možná mít chuť si k sobě vzít nové lidi. Na druhou stranu si opravdu myslím, že by bylo dobré, aby se policie s politikou příliš neprovazovala, to by mohlo mít nepříjemné dopady.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video