Policejní prezident Oldřich Martinů.

Policejní prezident Oldřich Martinů. | foto: Jan Zátorský

Policejní prezident zatím zůstává, John ho potřebuje v nejistém čase úspor

  • 36
Policejní prezident Oldřich Martinů se ještě nějaký čas nemusí bát o své křeslo. Policie teď musí drasticky šetřit a snižovat platy, v takovém obtížném období není výměna na pořadu dne, tvrdí ministr vnitra Radek John. Každopádně ji chystá. "Bude to v tomto volebním období," řekl ministr.

O odchodu Martinů, který je ve funkci od května 2007, se hovoří od nástupu Johna do čela ministerstva. Plány však změnily úspory, které Johnovi nařídila vláda. Resort musí ušetřit 8,3 miliardy korun a škrty se dotknou i policistů.

Právě Martinů musí kolos čítající 44 tisíc lidí těmito změnami provést. "Pan Martinů má plnou podporu ministerstva, aby provedl všechny nutné změny," tvrdí John.

Ačkoliv John zřejmě letos platy nesníží, příští rok se tomu už nevyhne. "Z koaliční smlouvy vyplývá, že musíme snížit prostředky na mzdy o deset procent," uvedl ministr vnitra a předseda Věcí veřejných.

Policejní prezident se ale v rádiu Impuls svěřil, že žádné další úspory už si představit nedokáže. "Rozpočet už je nesmírně uškrcený. Například budeme mít méně peněz na benzin, kvůli šetření také dojde k sestěhovávání policistů do méně budov, aby se snížily provozní náklady," předpovídal v rozhlase policejní prezident.

Martinů jako Vesecká

Škrty by se měly dotknout všech policistů, kteří tak přijdou v průměru o 2 500 korun hrubého měsíčně. Další peníze policie uspoří odchodem téměř dvou tisíc příslušníků do důchodu, jejich místa se zatím nebudou obsazovat. Počet policistů ve službě tak klesne na 42 tisíc (o úsporách můžete číst více zde).

Policisté se ale začínají bouřit a varovali, že jsou připraveni demonstrovat. John si v této situaci nemůže dovolit ztratit zkušeného spojence Martinů (o chystaných protestech čtěte více zde).

Policejní prezident navíc zastává názor, že policisté by zkrátka demonstrovat neměli.

"Na změně v čele policie musí panovat široká podpora celé vlády," řekl John iDNES.cz. "Podívejte se na ministra Pospíšila, také dosud neodvolal nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou," poukázal John na podobnou situaci v resortu spravedlnosti.

John měnil hlavně náměstky

Změna na postu policejního šéfa se tak zřejmě odkládá na neurčito. Řadu dalších personálních změn John uskutečnil hned po nástupu do funkce. Vyměnil čtyři z pěti svých náměstků. Ve funkci zůstala jen náměstkyně pro ekonomiku a provoz Světlana Kubíková.

Do funkce prvního náměstka se vrátil Jaroslav Salivar, který tuto funkci zastával za Ivana Langera. Salivar, jenž patřil k Langerovým oblíbencům a je považován za muže ODS, vystřídal Jiřího Komorouse.

Ten byl v tak vysoké funkci pro Johna nepřijatelný, a odešel proto pracovat jako zástupce ředitele ochranné služby.

Lidé z resortu ale oceňují, že se změny nedotkly šéfů některých důležitých odborů, jež mají na starosti například bezpečnostní politiku nebo problémy azylu a cizinců.

V křesle zůstal také šéf policejní inspekce Zdeněk Pelc. Jeho setrvání ve funkci minulý ministr Martin Pecina označil za svoji největší chybu (vyjádření Peciny k inspekci najdete zde).

,

Video