Policejní prezident Oldřich Martinů odmítá, že by policie kvůli podstavu brala každého. O důkladnosti vstupních testů je přesvědčen.

Policejní prezident Oldřich Martinů odmítá, že by policie kvůli podstavu brala každého. O důkladnosti vstupních testů je přesvědčen. | foto: iDNES.cz

Policejní prezident: Psychotesty kvůli ubitému Vietnamci nezměníme

  • 12
Brněnská domácí volala před dvěma týdny policisty kvůli Vietnamci, který prý v bytě dělal hluk. Jeden z mužů zákona ho zpacifikoval tak, že mu zlomil dvě žebra a natrhl slezinu. Vietnamec pak zemřel. Policejní prezident Oldřich Martinů říká, že přijímací psychotesty kvůli tomu měnit nebude.

Muž se několik hodin svíjel bolestí v cele. Po přivolání lékařky zemřel. Hned tři policisté věděli, že ho jeden z nich tvrdě zmlátil. Přesto nikomu nic neřekli. Ani lékařce, kterou zavolali až po několika hodinách s vysvětlením, že muž má "náhlou slabost". Pokud se podezření potvrdí, brněnská policejní správa bude mít velký problém. Stíhán by nebyl jeden policista, ale hned tři, kteří spolu sloužili.

Policejní prezident Oldřich Martinů přesto tvrdí, že případ nic nevypovídá o kvalitě výběru policistů. "Naše psychologické testy jsou jedny z nejlepších. A s Vietnamci to nijak nesouvisí," říká Martinů v reakci na dopis Česko-vietnamské společnosti, který policii vyzývá k přísnějšímu, průběžnému testování lidí.

INSPEKCE POTVRDILA VINU POLICISTY

Přečtěte si: Policista zavinil smrt Vietnamce v Brně, potvrdila inspekce

Jak si vysvětlujete, že policista může něco takového udělat?
Já se k tomu nemohu dopředu vyjadřovat, dokud případ nevyšetří inspekce a státní zastupitelství. Pak budeme zjišťovat, jestli tam nebylo třeba nějaké systémové pochybení. Pokud je pravda, co se uvádí v podezření, je to velmi špatné. A takoví lidé nemají u policie co dělat.

Nicméně tam zřejmě byli. Uvažujete o zpřísnění psychologických testů, jak vás k tomu včera vyzvala vietnamská komunita?
Myslím, že to byl v tomto případě spíš exces jednotlivců. Co se týče testů, ty máme jedny z nejpropracovanějších vůbec. Vylučujeme psychopatologii a podobně. Takže tady určitě nebude důvod ke změně testů. Odpovědnost policistů posuzuje inspekce a státní zastupitelství. Závěry pak vyvodí nadřízený. Může to skončit třeba i propuštěním od policie bez náhrad.

Měl útok na Vietnamce rasistický či xenofobní podtext?
Dokud se to nevyšetří, nemůžeme spekulovat o motivu, co za tím bylo nebo nebylo.

Ale už dlouho se mluví o tom, že mezi policisty je řada příznivců neonacistů a podobných ideologií. Sledujete to a děláte s tím něco?
To je problém obecně mladé generace, netýká se to jen policistů. Snažíme se tyto záležitosti minimalizovat při přijímacím řízení a při psychotestech. Ale určité postoje nebo názory mnohdy zcela odfiltrovat nelze. Myslím, že se ta situace změnila k lepšímu, reformujeme policii a věnujeme velkou pozornost vzdělávání a prevenci.

Na druhé straně, je nás 47 tisíc. A každodenní služba přináší situace, při kterých může dojít - a bohužel dochází - k porušování předpisů. Někdy bohužel i k trestným činům. Myslím si, že se ta situace celkově zlepšuje. Ale že bych si dopředu dovolil tvrdit, že už se nebude nikdy nic takového opakovat, to si úplně nedovolím.

Že bychom však zaměstnávali jenom lidi, kteří mají sklony k potlačování práv jiných, to bych si nedovolil tvrdit vůbec.

Mluvil jste o prevenci. Propustíte policistu, který chodí ve svém volném čase na akce neonacistů?
Určitě, pokud je to policista a chová se takovým způsobem, který poškozuje dobré jméno policie, jak to je definováno v zákoně, tak takový člověk nemá u policie co dělat.

Policistů je už dlouho kritický nedostatek. I kvůli tomu se nabízí otázka, zda při výběru lidí přece jen trochu neslevujete...
V žádném případě. To jsou nepodložené spekulace. Slyšíme často: Je vás málo, tak berete každého. To prostě není pravda.

Jak tedy lákáte nové uchazeče, když ne na mírnější podmínky?
Změnili jsme některé zdravotní prvky – alergie, ploché nohy, dioptrie – tyhle záležitosti tolik nevadí zejména u specialistů. Když přijde někdo, kdo je obézní, dostane šanci půl roku potrénovat, shodit nějaká kila, aby byl schopen splnit požadovaná kritéria. Až potom jde na fyzické testy. Ale co se týče psychotestů, tam žádné úlevy nejsou.

Kdy přestane mít policie problémy s nedostatkem lidí?
Odhaduji to tak na dva tři roky. Nemohu slíbit, že se to stalo naposled.


Video