V JAR rapidně vzrostl počet kriminálních činů. Ilustrační foto

V JAR rapidně vzrostl počet kriminálních činů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Policejní odbory v JAR si stěžují na diskriminaci bílých policistů

  • 66
Jihoafrické policejní odbory obvinily tamní vládu z rasové diskriminace bílých policistů. Kvůli rovnému zastoupení obou ras prý policie některá neobsazená místa raději ruší, než aby na ně jmenovala zkušené bělošské policisty. Znemožňuje tak boj proti kriminalitě, kterou má JAR jednu z nejvyšších na světě.

Odborový svaz Solidarita (sdružující hlavně bělochy) napadl způsoby obsazování volných míst a povyšování v policejních sborech a věznicích u pracovního soudu v Johannesburgu. Generální tajemník odborů Dirk Hermann tvrdí, že Jihoafrické policejní složky (SAPS) více zajímají kvóty na rovné zastoupení ras, než obsazení volných pozic zkušenými policisty.

"Kvůli ideologii zastoupení v současné době funguje v SAPS praktika raději zrušit volné pozice nebo je nechat být, místo jejich obsazení zkušenými bílými policisty," řekl Hermann na tiskové konferenci. "Zastoupení se stalo pro SAPS tím nejdůležitějším a nahradilo tak hlavní cíl, konkrétně ochranu všech Jihoafričanů."

Postup ani místo nedostali, kvůli barvě kůže

Soud v Johannesburgu tak bude řešit devět žalob bělošských policistů proti jihoafrickým policejním složkám a jednu proti vězeňské správě. V některých případech policisté nebyli povýšeni a v dalších práci vůbec nezískali. Pokaždé prý ze stejného důvodu - kvůli barvě kůže.

Vláda bílé menšiny skončila v Jihoafrické republice pádem rasistického apartheidu v roce 1994. A ačkoliv černoši nyní tvoří v policejních složkách většinu, studie z roku 2005 ukázala, že na vyšších místech u policie jich je jen 44 procent. Černoši v zemi tvoří 80 procent populace.

O JAR se hovoří jako o jedné z nejnebezpečnějších zemí světa mimo válečné zóny. V zemi, která příští rok pořádá mistrovství světa ve fotbale, rapidně vzrostl počet kriminálních činů. Denně je zavražděno na 50 lidí.

Policisté smějí střílet první

Jihoafrický prezident tak chce snížit kriminalitu v zemi

Odborníci tvrdí, že za nedostatečnou akceschopnost policie může korupce, ale také nedostatek zaměstnanců. Jihoafrický prezident Jacob Zuma proto nedávno přitvrdil v boji s kriminalitou a policistům povolil "používat smrtící sílu, pokud to bude nezbytné".

V praxi to znamená, že jihoafričtí strážci zákona mohou na potenciální kriminálníky střílet jako první. Zemí však otřásl minulý týden případ, kdy policista zastřelil teprve tříleté dítě, protože se domníval, že drží v ruce zbraň. - více o tragickém případu čtěte zde

Zabití nevinných je nevyhnutelné, tvrdí šéf policie

V zemi to vyvolalo okamžitě spoustu otázek kolem nové strategie. Jihoafričtí policisté v poslední době totiž zastřelili kromě malého chlapce také několik dalších zřejmě nevinných obyvatel. Například na konci října zabil policista jednadvacetiletého mladíka - ten začal utíkat před policií, která přijela k jeho domu. Policista ho střelil do hlavy. Jeho rodina tvrdí, že kouřil marihuanu, a proto se bál zatčení.

Opozice spolu s humanitárními organizacemi připisují tato úmrtí právě novým "pravomocem" policistů. Zástupce jihoafrickémo ministra policie Fikile Mbalula ale za rozhodnutím stojí. A tvrdí, že "postřelení nevinných lidí v přestřelkách je nevyhnutelné".

"Když se dostanete do bitvy s kriminálníky, nevinní lidé umírají - ne úmyslně (...) ale nevyhnutelně," prohlásil podle televizní stanice BBC po smrti malého Jihoafričana.

Kriminalita v JAR

Loni zemřelo v JAR násilnou smrtí 18 tisíc lidí. Každý den zahyne přibližně 50 lidí. Bohatší občané opevňují své domy jako nedobytné pevnosti. Podle policie vzrostl od dubna 2008 do března 2009 počet loupežných přepadení v obchodech o 41,5 procent a počty vykradených domů se navýšily o 27,3 procent.

Midrand, Jižní Afrika

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video