Policejní ochranku nepotřebuji, odmítl službu nový premiér Nečas

  • 389
Nový premiér Petr Nečas chce být blíž lidem. Tak blízko, že odmítl využívat služeb policejní ochranky. "Nevidím k tomu důvod, necítím nebezpečí," prohlásil Nečas po jmenování na Hradě. Policie přání respektuje, bude ale premiéra zpovzdálí sledovat.

"Nebudu mít ochranku, pokud se nevyskytne nějaká specifická situace. Nevidím k tomu důvod, byl jsem místopředsedou bezpečnostní rady státu nebo předsedou výboru pro obranu a bezpečnost a vždy se to bez ochranky obešlo," prohlásil Nečas.

Toto jeho stanovisko prý bude platit nejen pro tento čas, kdy se stal premiérem bez jmenované vlády. "Chtěl bych zdůraznit, že nejde o výraz nedůvěry policistům ochranné služby," dodal nový premiér.

Klaus jmenoval Nečase premiérem

Země má dočasně dva předsedy vlády

Na dotaz, zda s tím souhlasil šéf policejní ochranné služby, která má střežení ústavních činitelů na starosti, Nečas odvětil: "Své rozhodnutí jsem mu oznámil, akceptoval ho, přijal ho jako profesionál."

"Rozhodnutí pana předsedy vlády budeme respektovat. Budeme ale zároveň vyhodnocovat možná rizika a budeme reagovat na základě konkrétních podnětů," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Veronika Benediktová.

Podle ní je totiž velmi obtížné zajišťovat ochranu někomu, kdo o to nestojí. "Ochrana závisí na úzké spolupráci mezi chráněnou osobou a ochráncem," vysvětila mluvčí.

Připustila, že je to netradiční situace, která se bude muset ošetřit i úředně. Ochrana se totiž řídí zákonem a její rozsah upřesňuje nařízení vlády. Podle názoru Benediktové by se tedy vláda měla vyjádřit k tomu, že někdo strážce odmítl.

Na stálou policejní ochranu mají nárok premiér, šéfové obou komor parlamentu a ministři vnitra, zahraničí, spravedlnosti a obrany. Policie ale může také reagovat na aktuální situaci a krátkodobě chránit další osoby, pokud jim hrozí vážné nebezpečí, případně rodiny vyjmenovaných funkcionářů.

Do paláce pěšky, do práce superbem

Nečas po jmenování na Hradě také slíbil, že bude jako český premiér jezdit českými auty. Tedy Škodou Superb, vlajkovou lodí mladoboleslavské automobilky vlastněné německým koncernem Volkswagen.

Mimochodem, pokud ke škodovce dostane řidiče, bude Nečas opět v kontaktu s policejní ochrannou službou. Právě její šoféři, speciálně vyškolení, vozí politiky. Speciální útvar jich má sto, stejně jako ochránců, kteří doprovázejí politiky pěšky.

Od Klause k Nečasovi

Připomeňte si osm českých premiérů

Nový premiér se také nechce stěhovat do Kramářovy vily, reprezentačního sídla českých premiérů. "Petr Nečas bydlí v pronajatém bytě v Praze," řekl iDNES.cz mluvčí ODS Martin Kupka.

Lokalitu blíž neupřesnil, není to prý úplné centrum. Zatím prý nezaznamenal, že by se předseda strany a vznikající vlády chtěl stěhovat jinam.

Do doby, než bude jmenována celá Nečasova vláda, hodlá nový předseda kabinetu využívat prostory v Hrzánském paláci na Malé Straně. Z Hradu se tam vydal pěšky.

Na převzetí funkce se v paláci připravoval také končící premiér Jan Fischer. I on zůstal bydlet v bytě na panelákovém sídlišti na Barrandově. Jakou práci to přidělávalo ochrance a co to znamenalo pro ostatní obyvatele si přečtěte zde.

Ve Fischerově případě musela ochranka v jeden čas posílit bezpečnostní opatření, když se vláda pustila do boje s pravicovými extremisty. Fischer se hlásí k židovskému původu a jeho rodina se setkala s výhrůžkami. Policie hlídala i jeho syna, premiér absolvoval i výcvik s ochrankou. (víc o výcviku si přečtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue