Policejní mluvčí není seznámena se shromažďovacím zákonem

  • 8

Tisková mluvčí pražské správy Policie ČR Eva Miklíková sdělila dne 16.11.2002 pro deník Právo (článek "Ulice se mohou proměnit v bitevní pole" ze dne 16.11.2002, Právo, str. 12, autor Petr Blažek), že policie má "více videokamer k dokumentování činů demonstrantů, kteří si už nesmějí zahalovat tváře."

Toto tvrzení není pravdivé. Skutečnost je taková, že demonstranti (resp. účastníci shromáždění podle terminologie shromažďovacího zákona) mají zásadně právo zahalovat si tváře a zákaz zakrytí obličeje "způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím identifikaci" platí pouze pro případ, kdy je proti shromáždění veden zákrok Policie ČR.

Reakci mluvčí Evy Miklíkové na článek OPH čtěte ZDE

Pokud účastník demonstrace tento zákaz poruší, dopouští se přestupku, za který mohou dostat pokutu až 10 000,- Kč. Podmínky, které musí být splněny, aby mohlo k samotnému zákroku dojít, upravuje policejní a shromažďovací zákon  - jde např. o páchání trestné činnosti účastníky demonstrace.

Pokud ale proti shromáždění zákrok prováděn není, účastníci mohou vykonávat své shromažďovací právo se zahalenými obličeji. Platí zde ústavní zásada, že co zákon občanům nezakazuje, je dovoleno (a naopak, stát může jen to, co má zákonem výslovně dovoleno - čl.2 odst.1,3 a 4 Ústavy a čl. 2 odst. 2, 3 Listiny základních práv a svobod). Pokud policejní mluvčí tvrdí něco jiného, jde o chybný výklad zákona (tj. shromažďovací zákon č. 84/1990 Sb., ve znění pozdějších předpisů).

Pokud by bylo ze strany státních orgánů jakkoliv bráněno pokojně demonstrovat se zahalenou (či částečně zahalenou) tváří, šlo by o překročení pravomocí těchto orgánů (nezákonný exces) a ten má za následek odpovědnost státu za škodu.


§ 7 odst.4 zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím:
"Účastníci shromáždění nesmějí mít obličej zakrytý způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím jejich identifikaci, je-li proti shromáždění prováděn zákrok útvaru Policie České republiky."

Video