Policista může použitím běžného civilního výrazu způsobit nemalé potíže, tvrdí autor článku. Ilustrační foto.

Policista může použitím běžného civilního výrazu způsobit nemalé potíže, tvrdí autor článku. Ilustrační foto. | foto: Dan Materna, MAFRA

Policejní hantýrku střežte jako písmo druidů, nabádá policista kolegy

  • 42
Nevysvětlujte civilům policejní žargon, varuje jeden ze zkušených policistů své kolegy i studenty na speciálním policejním webu. Slova, kterým nikdo kromě mužů zákona nerozumí, vám totiž pomůžou poznat falešného policistu, ale mohou i zachránit život.

"Policejní žargon má mnoho funkcí. Kromě informační je to funkce ochranná. Policejní mluva chrání samotné policisty. Kdokoliv nepovolaný, kdo nepřičichnul k policejní práci, bude jen stěží rozumět množství zkratek, neznámých výrazů a volacích znaků," píše autor článku Lukáš Heinz na stránkách policista.cz.

Podle něj je ale právě tato směs něčím, čemu by laikové neměli rozumět. Proto prý vytrvale odmítá žádosti svých mladších kolegů o vytvoření jakéhosi slovníčku pojmů.

"Pokud tomu co říkají policisté nerozumí člověk, který je policisty kontrolován nebo proti němuž vedou zákrok, mohou si policisté přivolat posily nebo se informovat na takovou osobu, aniž by u ní vzbudili nervozitu," tvrdí Heinz. Stejně tak jim žargon pomůže odhalit člověka, který se za policistu jen vydává.

Hned v debatě pod článkem je pro nezasvěceného nesrozumitelných zkratek plno. Jeden z policistů píše o své praxi na OHS, tedy oddělení hlídkové služby. Další o používání VRZu, výstražného a rozhlasového zařízení, tedy majáčku na střeše policejního auta.

Mladí policisté žargon neumí

Heinz také upozorňuje na to, že řada mladých nastupujících policistů policejní hantýrku neovládá. "Takový policista nemusí rozumět operačnímu důstojníkovi nebo může z neznalosti použít běžný civilní výraz, a tak si způsobit nemalé potíže," vysvětluje možné problémy autor.

Diskutující na webu mu dávají za pravdu. Podle nich je na vině krátká příprava před nástupem policistů do praxe. V žargonu takzvaná ZOPka. Řada uchazečů nechodila na vojnu. Právě zde se totiž množství zkratek a podivných názvů používá.

A co tedy Heinz policistům radí? "Učte se od starších kolegů, a učte se rychle. Slovník policejních výrazů totiž neexistuje a doufám, že existovat nebude. Je téměř jisté, že by se dříve nebo později dostal do nepovolaných rukou. Nezbývá tedy, než si tato tajemná slova předávat ústně, stejně jako Ogham, písmo dávných druidů."


Témata: Slovník

Video