Pětapadesátiletému policejnímu expertovi Miloslavu Myslíkovi z Plzně hrozí, že místo v důchodu po třiceti letech práce u policie skončí až na tři roky ve vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele.

Pětapadesátiletému policejnímu expertovi Miloslavu Myslíkovi z Plzně hrozí, že místo v důchodu po třiceti letech práce u policie skončí až na tři roky ve vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele. | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Policejní expert je souzen za protiřečící si posudky

  • 9
Pětapadesátiletému policejnímu expertovi Miloslavu Myslíkovi z Plzně hrozí, že místo v důchodu po třiceti letech práce u policie skončí až na tři roky ve vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele.

V pátek začal Myslík vysvětlovat soudci Okresního osudu Plzeň-město, proč jako policejní expert došel ve svém stanovisku pro policii k jinému závěru, než jako znalec, když ve stejné kauze zpracovával posudek pro obhajobu. - více zde 

Vše se točí kolem vraždy v Rozněvicích na Plzeňsku. Předloni v létě tam Libor Kovrzek zavraždil manželku. Její smrt se pak snažil narafičit jako nešťastnou náhodu. Policistům tvrdil, že ráno ji našel mrtvou ve vaně s vodou, do které jí spadl vysoušeč vlasů. 

Státní zástupkyně Renata Havelková uvedla, že Myslík jako expert policie zamlčel při vypracování odborného vyjádření pro vyšetřovatele některé informace, které k případu vraždy v Rozněvicích měl.

"Ve znaleckém posudku, který připravil o měsíc později na objednávku obhájce, zpochybnil vyšetřovací pokus, kterého se sám zúčastnil," uvedla žalobkyně.

Myslík před soudem opakoval, že je nevinný a nic nezákonného neudělal. "Dvakrát jsem byl v Rozněvicích, ale nikdy jako expert. Vzali mě tam jako fotografa. Nikdy tam se mnou nikdo nic nekonzultoval, o případu jsem neměl žádné informace, spis jsem od vyšetřovatele také neměl," řekl Myslík. Od března nesmí do práce, nadřízení ho postavili mimo službu.

Posudek dělal zadarmo
Koncem loňského roku se na Myslíka obrátil obhájce souzeného Luboše Kovrzka, zda by jako soudní znalec odpověděl na několik otázek.

"Když jsem dostal od obhájce obviněného celý spis včetně pitevního protokolu, zjistil jsem závažné skutečnosti, na které jsem chtěl upozornit. Proto jsem se rozhodl vypracovat znalecký posudek, udělal jsem ho zadarmo. Chtěl jsem, aby se vše objasnilo a celá věc byla dobře posouzena," prohlásil Myslík.

Hlavním problémem podle něj bylo, že vysoušeč vlasů, který měl ženě spadnout do vany, se na expertizu dostal až po pěti dnech. "Je důležité zjistit, kolik vody se vsáklo do izolace. V červnu, kdy je teplo, může předmět vyschnout," vysvětlil Myslík. Podle něj ale jeho znalecký posudek neodporuje tomu, co napsal ve zprávě pro vyšetřovatele.

Vrah šel za mříže i bez posudku
Podle šéfa souzeného policisty se stávalo, že Myslík měl v práci rezervy a nestačil všechnu zadanou práci udělat ve stanovených termínech.

Myslíkův případ začala vyšetřovat inspekce letos na jaře, když soudce Milan Štejr zjišťoval na krajské policejní správě, zda policejní expert a znalec, který vypracoval posudek pro obhajobu, je stejná osoba.

Plzeňští soudci poslali Luboše Kovrzka za vraždu manželky na jedenáct let do vězení. I bez Myslíkova posudku. - více zde

"Soud posudku vůbec nemohl věnovat pozornost. Podle nás je zpracovatel Myslík podjatý, když zpracoval dokument pro policii a pak i pro jednu ze stran," řekl soudce Milan Štejr.

Verdikt plzeňského soudu potvrdil i Vrchní soud v Praze. Soud s Myslíkem bude pokračovat výslechy dalších svědků.

,

Video