Luboš Merhaut (vlevo), o němž je ve sporu řeč, a šéf nakladatelství Academia Jiří Padevět, které Lexikon české literatury vydalo; Praha, Svět knihy, rok 2009

Luboš Merhaut (vlevo), o němž je ve sporu řeč, a šéf nakladatelství Academia Jiří Padevět, které Lexikon české literatury vydalo; Praha, Svět knihy, rok 2009 | foto: www.academia.cz

POLEMIKA: Velké projekty nepadají s jedním pracovníkem - čili ke „kauze“ Lexikonu české literatury

  • 6
Česká literárněvědná obec prožívá ne zrovna příjemný spor. Souvisí s pokračováním monumentálního díla Lexikon české literatury. Kavárna on-line zveřejnila 6. ledna otevřený dopis deseti respektovaných vědců. Zde je na něj odpověď.

K "Otevřenému dopisu – kauza Lexikon české literatury" (In: Kavárna Online 6. 1. 2010) uvádíme pro informaci podepsaných kolegů, odborné i kulturní veřejnosti následující:

1) Na počátku dnešní krize projektu "Lexikon české literatury pro nové tisíciletí" nebyla řada "necitlivých personálních rozhodnutí", jimiž byl "rozbit" úspěšný tým, ale fakticky jedno jediné rozhodnutí ředitele Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Ten 26. 10. 2009 stanovil, že jedné odborné pracovnici (s termínovanou pracovní smlouvou končící k 31. 12. téhož roku) podílející se na zmíněném projektu nenabídne pokračování pracovního poměru z institucionálních prostředků. Zároveň umožnil, aby příslušná pracovnice byla od počátku nového roku zaměstnávána z prostředků grantu GA ČR, v jehož rámci je (a ještě čtyři roky má být) projekt řešen. Tato nabídka nebyla přijata.

2) Interpretaci vedoucího týmu dr. Luboše Merhauta, podle níž rozhodnutí ředitele znamená likvidační zásah proti projektu, Rada ÚČL AV ČR (plnící ve veřejné výzkumné instituci funkce vědecké a správní rady) nepřijala. Dne 3. 12. 2009 projednala stížnost dr. Merhauta a dospěla k většinovému názoru, že rozhodnutí ředitele v daném individuálním případě nebylo bezdůvodné a neznemožňuje úspěšné pokračování projektu. Rada ÚČL rozhodla v následujícím složení: Mgr. Miroslav Balaštík, PhD., PhDr. Daniela Hodrová, DrSc., prof. PhDr. Jiří Holý, DrSc., PaedDr. Luboš Merhaut, CSc., Ing. Pavel Janáček, PhD., doc. PhDr. Pavel Janoušek, CSc., PhDr. Michal Přibáň, PhD., prof. PhDr. Jiří Trávníček, M. A., doc. PhDr. Jan Wiendl, PhD. Jako celek bylo usnesení k stížnosti dr. Merhauta schváleno 8 hlasy z 9.

Přebal jednoho z dílů Lexikonu české literatury

3) Řešitel projektu dr. Merhaut spolu s celým řešitelským týmem následně odstoupil od řešení projektu. Tento krok i vše, co zatím následovalo, nemůžeme hodnotit jinak než jako sebedestrukci příslušného pracovního týmu, která ve svém důsledku poškozuje nejen ÚČL AV ČR, ale i obor literárněvědné bohemistiky a zejména projekt "Lexikonu" sám.

4) Pro zvážení kontextu událostí podotýkáme:
a) Bibliografie české literární vědy (http://isis.ucl.cas.cz) eviduje u dotyčné pracovnice 3 články za celou dobu její odborné dráhy, tj. od roku 1986 dodnes, přičemž ani jeden z těchto článků nelze pokládat za vědeckou studii nebo alespoň odbornou recenzi. Za situace, kdy pracovník dobrovolně rezignuje na individuální vědeckou práci a jeho přínos se z hlediska ústavu Akademie věd ČR vyčerpává redakční či (v daném případě nemalou) spoluautorskou účastí na jediném, časově ohraničeném kolektivním projektu, lze financování z grantových prostředků pokládat za zcela adekvátní. I proto, že interním pracovníkům výzkumných útvarů ukládá Kariérní řád AV ČR povinnost odborného a kvalifikačního růstu.
b) Ústav pro českou literaturu AV ČR vstupuje do roku 2010 s institucionálním rozpočtem sníženým o 10 % oproti roku 2009. Negativní prognózy financování Akademie věd, prosazované zejména stávající Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace, mohou v nejbližších dvou letech přinést redukci našeho pracoviště v řádu 15 výzkumných i odborných pracovníků.

Jiří Trávníček, spoluautor odpovědi na otevřený dopis ohledně Lexikonu české literaturu

5) Lexikografické projekty, a na prvním místě právě Lexikon české literatury, vytvořily od poloviny 60. let 20. století dodnes výraznou a podle našeho stanoviska i nezastupitelnou linii badatelské činnosti pracoviště. V souladu s tím, ve shodě s koncepcí rozvoje ústavu schválenou radou pracoviště v roce 2008 a navzdory komplikacím finančním i personálním, které z rozhodnutí dr. Merhauta a řešitelského kolektivu grantového projektu "Lexikon české literatury pro nové tisíciletí" vyplynuly nebo ještě vyplynou, bude Ústav pro českou literaturu v lexikografické práci pokračovat.

V souhlasu s dikcí otevřeného dopisu, na který reagujeme, také my nesouhlasíme s "rozbitím autorského kolektivu, který před celou českou i zahraniční veřejností osvědčil vynikající vědeckou způsobilost". Na rozdíl od podepsaných kolegů nespatřujeme ovšem postačující důvod k takové destrukci v tom, že jeden odborný pracovník má být nadále namísto z institucionálních prostředků placen z prostředků grantových. Ke konci roku 2009 ostatně pobíralo z grantových zdrojů v ÚČL AV ČR mzdu 22 kolegů.

V Praze 7. 1. 2010

Pavel Janáček, předseda Rady ÚČL AV ČR, v. v. i.
Jiří Trávníček, místopředseda Rady ÚČL AV ČR, v. v. i.

Video