Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

POLEMIKA: Velké projekty nepadají s jedním pracovníkem - čili ke „kauze“ Lexikonu české literatury

  10:17aktualizováno  10:17
Česká literárněvědná obec prožívá ne zrovna příjemný spor. Souvisí s pokračováním monumentálního díla Lexikon české literatury. Kavárna on-line zveřejnila 6. ledna otevřený dopis deseti respektovaných vědců. Zde je na něj odpověď.

Luboš Merhaut (vlevo), o němž je ve sporu řeč, a šéf nakladatelství Academia Jiří Padevět, které Lexikon české literatury vydalo; Praha, Svět knihy, rok 2009 | foto: www.academia.cz

K "Otevřenému dopisu – kauza Lexikon české literatury" (In: Kavárna Online 6. 1. 2010) uvádíme pro informaci podepsaných kolegů, odborné i kulturní veřejnosti následující:

1) Na počátku dnešní krize projektu "Lexikon české literatury pro nové tisíciletí" nebyla řada "necitlivých personálních rozhodnutí", jimiž byl "rozbit" úspěšný tým, ale fakticky jedno jediné rozhodnutí ředitele Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Ten 26. 10. 2009 stanovil, že jedné odborné pracovnici (s termínovanou pracovní smlouvou končící k 31. 12. téhož roku) podílející se na zmíněném projektu nenabídne pokračování pracovního poměru z institucionálních prostředků. Zároveň umožnil, aby příslušná pracovnice byla od počátku nového roku zaměstnávána z prostředků grantu GA ČR, v jehož rámci je (a ještě čtyři roky má být) projekt řešen. Tato nabídka nebyla přijata.

2) Interpretaci vedoucího týmu dr. Luboše Merhauta, podle níž rozhodnutí ředitele znamená likvidační zásah proti projektu, Rada ÚČL AV ČR (plnící ve veřejné výzkumné instituci funkce vědecké a správní rady) nepřijala. Dne 3. 12. 2009 projednala stížnost dr. Merhauta a dospěla k většinovému názoru, že rozhodnutí ředitele v daném individuálním případě nebylo bezdůvodné a neznemožňuje úspěšné pokračování projektu. Rada ÚČL rozhodla v následujícím složení: Mgr. Miroslav Balaštík, PhD., PhDr. Daniela Hodrová, DrSc., prof. PhDr. Jiří Holý, DrSc., PaedDr. Luboš Merhaut, CSc., Ing. Pavel Janáček, PhD., doc. PhDr. Pavel Janoušek, CSc., PhDr. Michal Přibáň, PhD., prof. PhDr. Jiří Trávníček, M. A., doc. PhDr. Jan Wiendl, PhD. Jako celek bylo usnesení k stížnosti dr. Merhauta schváleno 8 hlasy z 9.

Přebal jednoho z dílů Lexikonu české literatury

3) Řešitel projektu dr. Merhaut spolu s celým řešitelským týmem následně odstoupil od řešení projektu. Tento krok i vše, co zatím následovalo, nemůžeme hodnotit jinak než jako sebedestrukci příslušného pracovního týmu, která ve svém důsledku poškozuje nejen ÚČL AV ČR, ale i obor literárněvědné bohemistiky a zejména projekt "Lexikonu" sám.

4) Pro zvážení kontextu událostí podotýkáme:
a) Bibliografie české literární vědy (http://isis.ucl.cas.cz) eviduje u dotyčné pracovnice 3 články za celou dobu její odborné dráhy, tj. od roku 1986 dodnes, přičemž ani jeden z těchto článků nelze pokládat za vědeckou studii nebo alespoň odbornou recenzi. Za situace, kdy pracovník dobrovolně rezignuje na individuální vědeckou práci a jeho přínos se z hlediska ústavu Akademie věd ČR vyčerpává redakční či (v daném případě nemalou) spoluautorskou účastí na jediném, časově ohraničeném kolektivním projektu, lze financování z grantových prostředků pokládat za zcela adekvátní. I proto, že interním pracovníkům výzkumných útvarů ukládá Kariérní řád AV ČR povinnost odborného a kvalifikačního růstu.
b) Ústav pro českou literaturu AV ČR vstupuje do roku 2010 s institucionálním rozpočtem sníženým o 10 % oproti roku 2009. Negativní prognózy financování Akademie věd, prosazované zejména stávající Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace, mohou v nejbližších dvou letech přinést redukci našeho pracoviště v řádu 15 výzkumných i odborných pracovníků.

Jiří Trávníček, spoluautor odpovědi na otevřený dopis ohledně Lexikonu české literaturu

5) Lexikografické projekty, a na prvním místě právě Lexikon české literatury, vytvořily od poloviny 60. let 20. století dodnes výraznou a podle našeho stanoviska i nezastupitelnou linii badatelské činnosti pracoviště. V souladu s tím, ve shodě s koncepcí rozvoje ústavu schválenou radou pracoviště v roce 2008 a navzdory komplikacím finančním i personálním, které z rozhodnutí dr. Merhauta a řešitelského kolektivu grantového projektu "Lexikon české literatury pro nové tisíciletí" vyplynuly nebo ještě vyplynou, bude Ústav pro českou literaturu v lexikografické práci pokračovat.

V souhlasu s dikcí otevřeného dopisu, na který reagujeme, také my nesouhlasíme s "rozbitím autorského kolektivu, který před celou českou i zahraniční veřejností osvědčil vynikající vědeckou způsobilost". Na rozdíl od podepsaných kolegů nespatřujeme ovšem postačující důvod k takové destrukci v tom, že jeden odborný pracovník má být nadále namísto z institucionálních prostředků placen z prostředků grantových. Ke konci roku 2009 ostatně pobíralo z grantových zdrojů v ÚČL AV ČR mzdu 22 kolegů.

V Praze 7. 1. 2010

Pavel Janáček, předseda Rady ÚČL AV ČR, v. v. i.
Jiří Trávníček, místopředseda Rady ÚČL AV ČR, v. v. i.Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve
ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V bublině žije i Václav Klaus. To jsou témata...  celý článek

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)
ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou témata zápisníku "Minulý týden"...  celý článek

Edvard Beneš před svou vilou
ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval jako "zbabělec".To jsou témata zápisníku...  celý článek

Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší
Soutěž: Vyhrajte zásobu dobrot pro nejmenší

Chcete svému drobečkovi zpestřit jídelníček? Soutěžte o balíček plný dobrot.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.