Současný premiér Donald Tusk s manželkou (napravo) a dcerou volí do parlamentu

Současný premiér Donald Tusk s manželkou (napravo) a dcerou volí do parlamentu (9. října 2011) | foto: AP

Poláky zřejmě povede Tuskova strana, druhý je Kaczynski

  • 91
Přes 30 milionů polských voličů rozhodovalo od sedmi hodin ráno o budoucí podobě vlády. Podle předběžných odhadů vyhrála strana současného premiéra Donalda Tuska z Občanské platformy. Jeho největší sok Jaroslaw Kaczynski ze strany Právo a Spravedlnost nejspíš skončí na druhém místě.

Současný premiér Donald Tusk si při nedělních volbách s mnohými potřásl rukou, vtipkoval a děkoval za přízeň. Pětapadesátiletý politik má k dobré náladě důvod: jeho straně podle odhadů výsledků vycházejících z průzkumu TNS OBOP pro televizi TVN24 dalo hlas 39,6 procenta voličů.

"To, že budeme moci další čtyři roky pracovat pro dobro všech, je největší poctou pro mě a pro Platformu," řekl ČTK premiér Donald Tusk.

S největší pravděpodobností tedy vyhraje volby. Pokud se mu podaří post obhájit, bude to poprvé od pádu komunismu v roce 1989, kdy by jedna strana vyhrála dvě volební období po sobě.

Šéfa liberální Občanské platformy (PO) Donalda Tuska v volbám doprovodila manželka Malgorzata s dcerou Katarzynou. Poté, co všichni tři odhlasovali, vydali se po jedné z varšavských ulic, kde je zastavovali Tuskovi příznivci.

Podezřelý balíček

Krátce před zahájením voleb přišlo hlášení ze západopolského
Gorzów Wielkopolski,
 že se nedaleko volební místnosti objevil podezřelý balíček. Policie evakuovala jak školu, kde se volby konají, tak okolní paneláky. Volební místnost byla otevřena až o hodinu a půl později. O tom, zda bude hlasování v tomto okrsku prodlouženo, se nyní diskutuje.

Zdroj: gazeta.pl

Svůj hlas už odevzdal i Tuskův rival Jaroslaw Kaczynski z národně konzervativní strany Právo a Spravedlnost (PiS), jehož strana dostala ve volbách 30,1 procenta hlasů a skončí tak nejspíš na druhém místě.

Také Kaczynski volil v polské metropoli Varšavě, k volební urně ale dorazil sám. Dvaašedesátiletý bratr tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczynského se nikdy neoženil.

Antiklerikáni zřejmě skončí třetí

Zástupci Občanské platformy i Práva a Spravedlnosti se do parlamentu dostanou, to je víc než jasné. O 460 poslaneckých a 100 senátorských křesel v Sejmu ale bojuje celkem jedenáct stran.

Pětiprocentní hranici zřejmě překoná i současný koaliční partner PO Polská strana lidová (PSL). Odborníci ale pochybují, že PO a PSL získají dostatek hlasů, aby mohly vytvořit koalici.

Jedním z prvních voličů byl i prezident Bronislaw Komorowski a jeho manželka Anna. (9. října 2011)

Polská jeptiška volí nové zákonodárce. (9. října 2011)

Poláci volí nové zákonodárce. (9. října 2011)

Třetí místo nejspíš obsadí populista Janusz Palikot s RPP, který nečekaně dostal 10,1 procenta hlasů a jenž prosazuje zdanění kněží a legalizaci marihuany. V silně katolickém Polsku mnohé šokuje i svým bojem za registrované partnerství nebo zmírnění protipotratového zákona.

Dva pohledy na Polsko

Favorité: liberál Donald Tusk a národní konzervativec Jaroslaw Kaczynski představují naprosto odlišný pohled na současný stav Polska.

Jak vtipně upozornil komentátor polského týdeníku Uwazam Rze, krátce před volbami záleželo na tom, jaké kdo čte noviny a jaké poslouchá rádio. Tak totiž člověk zjistil buď, že "Polsko si vede výtečně a těší se mezinárodnímu respektu" (voliči PO), nebo naopak, "že jde o poníženou zemi na pokraji propasti a zmítanou krizí" (zastánci PiS).

Poslední silnější stranou, která má šanci poslat své zástupce do polského Sejmu, je Svaz demokratické levice. Strana je ale poměrně nevýrazná, v závěrečném předvolebním boji navíc dost polevila a ztratila mnoho příznivců.

Nízká volební účast

Přes 30 milionů polských voličů mohlo o nové vládě rozhodovat ve zhruba 24 tisících volebních místností až do 21 hodin. Do devíti hodin ráno svou občanskou povinnost splnilo 2,79 procent voličů, informoval server gazeta.pl. Poláci totiž k volbám příliš nechodí.

V posledních letech volební účast skoro nikdy nepřesáhla padesát procent. Vlastně jen jednou: loni v létě, když se volil nový prezident. Červencové volby 2010 byly svolány narychlo po tragické smrti tehdejšího prezidenta Lecha Kaczynského. Ten zahynul při havárii letadla nedaleko Smolensku.

Prezidentské volby vyhrál někdejší maršálek Bronislaw Komorowski z liberální Občanské platformy. Prezident Komorowski dnes k volbám zavítal už dopoledne. 

Odhady výsledků mají být známy krátce po uzavření volebních místností. Celkové oficiální výsledky volební komise oznámí zřejmě v úterý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video