Koncentrační tábor v Osvětimi

Koncentrační tábor v Osvětimi | foto: AP

Polákům se nelíbí české akce k výročí konce holocaustu, tvrdí deník

  • 1260
Polsku se podle tamních médií nelíbí mezinárodní vzpomínkové akce k 70. výročí konce holocaustu, které se připravují v České republice. Premiérka Ewa Kopaczová údajně dala svou nevoli najevo v telefonickém rozhovoru s českým kolegou Bohuslavem Sobotkou. Ten to posléze popřel.

Napsal to polský list Gazeta Wyborcza s odvoláním na polské vládní zdroje.  

Pozvánku na vzpomínkové akce v Česku podle českého ministerstva zahraničí dostali zástupci všech 47 zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu. Prezident Miloš Zeman pozval jako představitele jedné ze čtyř vítězných mocností druhé světové války na vzpomínkové akce i ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Češi, kteří nejsou stoupenci ostrých sankcí proti Rusku, dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Je to zvláštní,“ citoval polský list nejmenovaného pracovníka kanceláře polské premiérky. Připomněl, že proti Putinově pozvání protestovala i česká Federace židovských obcí.

„Samotné premiérce Ewě Kopaczové se česká iniciativa nelíbí natolik, že to telefonicky sdělila šéfovi pražského kabinetu Bohuslavu Sobotkovi,“ napsala Gazeta Wyborcza.

„Informace uvedená v polských novinách je nepravdivá, žádný telefonát se stížností polské premiérky neproběhl,“ reagoval premiér Sobotka. Podle něj akce pořádané v Česku v žádném případě nejsou konkurenční vůči vzpomínkám v Polsku.

Sobotkova slova potvrdila i viceprezidentka Evropského židovského kongresu (EJC) Raya Kalenová. „Je to lež, polská premiérka o tom s českým premiérem nemluvila,“ řekla ČTK. Obě připomínky, které se uskuteční i v Den památky obětí holocaustu 27. ledna, podle ní jdou dobře dohromady. Navíc akce v Česku i jinde mají zdůraznit, že se vyvražďování Židů netýkalo jen Osvětimi, ale celé Evropy.

Souběžně organizované oslavy v Osvětimi proběhnou bez politických projevů, které by podle polského deníku mohly být zneužity ke krátkodobým politickým cílům. Podle mluvčího osvětimského muzea Bartosze Bartyzela promluví na oslavách osvobození osvětimští vězňové. Oslavy vyvrcholí 27. ledna. Složení ruské delegace nebylo oznámeno, Putinova účast je ale prý velmi nepravděpodobná.

Česká připomínka kulatého výročí osvobození osvětimského tábora potrvá dva dny. První den, 26. ledna, se na Pražském hradě uskuteční mezinárodní fórum Let My People Live, na němž účastníci budou debatovat o nárůstu antisemitismu a extremismu ve světě, a večer pro ně bude připravena slavnostní recepce v Obecním domě.

Druhý den, který připadá na samotné 70. výročí osvobození Osvětimi, vystoupí dopoledne na Hradě hlavy států a další významní hosté. Odpoledne se uskuteční pieta v Terezíně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video