Polská policie zadržela zadržela čečenského aktivistu Achmeda Zakajeva na...

Polská policie zadržela zadržela čečenského aktivistu Achmeda Zakajeva na základě mezinárodního zatykače vydaného Ruskem (17. září 2010) | foto: AP

Poláci zadržovali bývalého vůdce rebelů v Čečensku. Po výslechu může odjet

  • 9
Úřady v Polsku v pátek zadržely a pak propustily bývalého vůdce čečenských povstalců Achmeda Zakajeva, na kterého Rusko vydalo mezinárodní zatykač. Muž měl původně v Polsku čekat na rozhodnutí o vydání do Moskvy. Varšava nyní oznámila, že se může vrátit do exilu v Británii. Rusko trvá na vydání už roky.

Páteční zadržení 51letého Achmeda Zakajeva v Polsku, vyvolalo v Moskvě na chvíli radost. Pase po něm totiž už roky. Někdejší vůdce čečenských povstalců, jenž se teď hlásí k umírněnému křídlu separatistů, žije v britském azylu a Londýn ho opakovaně odmítá vydat.

Jenže ani Poláci Zakajeva dlouho nedrželi. Nejprve ho několik hodin vyslýchali, a potom soud rozhodl, že může jít. Podle "honorárního konzula" Čečenců Adama Borowského úřady Zakajeva sice propustily, ale pod podmínkou, že zůstane v Polsku až do doby, než se rozhodne o jeho případném vydání.

Nyní však tamní média oznámila, že Čečenec smí vycestovat z Polska, kdy bude chtít. Achmed Zakajev do Varšavy přijel na Světový kongres čečenského národa.

Pokud má azyl v jedné zemi Unie, má ho ve všech

Rusko někdejšího velitele ozbrojených vzbouřenců v ruském Čečensku obviňuje z vraždy, únosu a terorismu a skrze zatykač Interpolu usiluje o jeho vydání. Polsko jako člen Interpolu muselo Zakajeva zadržet a předat soudu k rozhodnutí o jeho dalším osudu.

Soud však vydání k trestnímu stíhání zamítl s tím, že právo na azyl udělené Londýnem je platné i pro ostatní členy EU.

Mluvčí Evropské komise Michele Cerconeová potvrdila, že udělení azylu v jedné zemi unie v zásadě platí i v ostatních. Dodala, že Unie tento případ ještě analyzuje. Zakajev byl významnou osobností v čečenských válkách v letech 1994 až 2000.

Samotný Zakajev byl přesvědčený, že ho Polsko nevydá. "Neočekávám nic, co by porušilo vládu práva," řekl po příjezdu do úřadu polského státního zástupce a dodal, že ve chvíli zadržení byl na cestě na policii, kde se prý chtěl nahlásit. "Polsko je demokratická a suverénní země. Když jsem se dověděl, že tu nebudou problémy, prostě jsem přijel," citovala Čečence agentura Reuters.

ČEČENSKÝ KONGRES

Zakajev se měl v Polsku zúčastnit Světového kongresu čečenského národa, shromáždění asi 200 čečenských aktivistů z Ruska, západní Evropy, Blízkého východu a USA. Kongres organizace založené v polovině devadesátých let mají navštívit i zástupci některých severokavkazských povstaleckých skupin.

Hlavním cílem srazu je odstranění hlubokých rozporů, které v separatistickém hnutí Čečenců panují.

Čečenský kongres, jehož předsedou je právník Deni Teps žijící a působící v Petrohradě, není trnem v oku jen Moskvě, jeho legitimitu neuznává ani hlavní velení čečenských rebelů na Kavkaze. Podle webových serverů blízkých vůdci povstalců Doku Umarovovi shromáždění ve Varšavě inspiroval Kreml a zorganizovala ho ruská kontrarozvědka.

Sám Zakajev, který se s Umarovem rozešel v roce 2007, byl čečenskými extremisty odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti. Důvodem je pokus o příměří, které prý chtěl dohodnout s Ruskem, a údajné kontakty s nynějším šéfem Čečenska Ramzanem Kadyrovem. (čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video