Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Poláci v barech dokouřili. Od pondělí u nich začne platit protikuřácký zákon

  • 422
Neděle je pro Poláky poslední den, kdy si mohou v baru nebo kavárně vychutnat cigaretu. V pondělí u našich severních sousedů začne platit novela zákona o ochraně zdraví, která zakazuje kouření na veřejných místech. V Polsku je na nikotinu závislá třetina obyvatel a každoročně tam následkem kouření zemře na 50 tisíc lidí.

V literární kavárně Czuly barbarzyńca (Něžný barbar) nedaleko varšavské univerzitní knihovny hosté popíjejí kávu nebo čaj, čtou si, povídají si, nebo pracují s notebooky. A jak už to tak v kavárnách bývá, řada z nich kouří. Sice v odděleném prostoru, kouř přesto prostupuje celým zařízením.

To se ale od pondělka změní. V Polsku, kde kouří třetina lidí včetně ministryně zdravotnictví, začne platit novela zákona o ochraně zdraví, která zakazuje kouření na veřejných místech.

Kuřáci si budou moci zapálit jen v podnicích s dobře větranou kuřárnou, odkud cigaretový dým nebude moci pronikat tam, kde se baví ostatní hosté. A v menších kavárnách a barech s jedinou místností, si už lidé nezapálí vůbec.

pouták - Světový den bez tabáku

"Žádnou kuřárnu stavět nebudeme, kouřit se tu nebude, nemáme jinou možnost," řekl spolumajitel Něžného barbara Tomasz Brzozowski. "Myslím si, že to bude dobré pro všechny, kouření nesvědčí lidem ani knížkám," dodal.

Někteří změnu zákona vítají, jiní ani trochu. "Když jsem se o zákazu dozvěděl, naštval jsem se, ale pak mi došlo, že bude jednodušší s tím skoncovat, protože v kavárnách kolem nebudou posedávat kuřáci, kteří mě demotivují," řekl student Bartek. Jinou studentku ale změna naštvala. "Teď budu muset kvůli cigaretě mrznout před barem," zlobí se Ania.

Některým majitelům gastronomických podniků hlavně vadí, že stát přikazuje co se smí a co ne v místech, která mu nepatří. Podle předního polského bojovníka proti kouření Witolda Zatońského z Centra onkologie jsou ale takoví lidé "pro zabíjení lidí".

Cigarety si každoročně vyžádají život až 50 tisíc Poláků

Kouření si každý rok vyžádá předčasnou smrt asi 40 až 50 tisíc Poláků, na následky pasivního kouření umírá okolo dvou tisíc lidí. Podle Zatońského Poláci ročně prokouří asi 24 miliard zlotých (150,45 miliardy korun). Krabička nejlevnějších cigaret nyní stojí 8,64 zlotého (asi 54 korun).

Zákaz kouření bude kromě restaurací, barů a klubů platit i v parcích a na plážích, dětských hřištích, ve vlacích nebo zastávkách veřejné dopravy. Lidi, kteří si na takových místech zapálí, čeká pokuta ve výši až 500 zlotých (přes 3120 korun). Majitelé podniků, kteří nevyvěsí informaci o zákazu kouření, se musejí připravit na pokutu ve výši 2000 zlotých.

KOUŘENÍ A EVROPSKÁ UNIE

Z členských zemí EU platí zatím úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních například v Británii, ve Švédsku, ve Finsku, ve Francii či ve Slovinsku. V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno.

V Polsku podle průzkumu Eurobarometr zveřejněného v květnu kouří 33 procent lidí, průměrný kuřák si denně zapálí asi 15 cigaret. V Česku se ke kouření přiznává 26 procent lidí, což je mírně pod průměrem v celé Evropské unii, který činí 29 procent.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video