Poláci protestovali proti palivu pro Temelín

Desítky polských ekologických aktivistů protestovaly v polském přístavu Štětín proti dodávkám paliva pro druhý blok Temelína. Hlídaly lodě, zda ho nevezou, a koleje. Podle některých informací měla další loď s atomovým nákladem připlout k polským břehům právě v těchto dnech. První vlak s uranem pro Temelín odsud tajně vyjel 21. dubna.

Ministr vnitra Stanislav Gross hodlá v souvislosti s "odhalením" vlaku prověřit, zda nedošlo k úniku utajovaných informací.

Podle informací ČRo1-Radiožurnálu však dosud žádná loď s uranovými pruty do Štětína nepřiplula.

Podle polské televize by měly ze Štětína vyjíždět nejméně dvě vlakové soupravy do měsíce, každé dva týdny jedna. ČEZ plánuje ukončení zavážky paliva pro druhý blok Temelína na konec roku 2001.

Ekologové pečlivě sledují celý přístav. Před branami hlídkovaly jejich motorové čluny. Asi čtyřicet lidí z Polska, Německa a Dánska před polednem zablokovalo železniční trať vedoucí z přístavu do města a dále do vnitrozemí.

JAK JEL PRVNÍ JADERNÝ VLAK

Cestu prvního transportu jsme sledovali podrobně ZDE

Aktivistům vadí zejména to, že první transport paliva, který jel o víkendu 21. dubna, byl utajen a nikdo, ani starostové obcí, jimiž vlak projížděl, nebyl informován.

Protestující jsou připraveni dalšímu transportu zabránit.

Mluvčí české pobočky Greenpeace Václav Vašků řekl, že aktivisté chtějí také přesvědčit polskou vládu, aby transport uranových prutů přes polské území zakázala.

"Jsme přesvědčeni, že pokud by společnost ČEZ chtěla palivo pro Temelín dovážet například přes území Německa, velmi pravděpodobně by povolení od tamních úřadů nezískala," řekl Vašků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video