Lech Kaczynski na summitu EU v Bruselu

Lech Kaczynski na summitu EU v Bruselu | foto: Reuters

Poláci na úvod summitu pobouřili EU i Němce

  • 656
S třemi i více košilemi v kufru, to kdyby se summit protáhl, se včera trousili evropští premiéři a prezidenti na klíčové jednání o budoucím osudu EU. Schůzka s nejistým výsledkem sotva začala a už bylo rušno: polský prezident Lech Kaczynski hned pohrozil vetem nové unijní smlouvy.

Navrhl, aby se pro Poláky nejspornější bod dokumentu - totiž systém hlasování v Radě EU - zcela vyřadil z programu nynějšího summitu a aby se o něm jednalo na nějakém speciálním zasedání. Novinářům to v noci na pátek řekl český premiér Mirek Topolánek.

Polský prezident svým vystoupením doslova zmrazil atmosféru v celém auditoriu. Podle Topolánka totiž bylo patrné, že Poláci nehodlají přistoupit na žádný kompromis.

Ale i kdyby evropská sedmadvacítka Varšavě vyhověla a sporný bod z jednání protentokrát vyřadila, polské připomínky by rozhodně neutichly. Kaczynski má výhrady i k otázkám právní subjektivity Unie či její zahraniční politiky, dodal Topolánek.

Vraťte nám, o co jsme přišli
O nemilé překvapení se navíc postaral Kaczynského bratr Jaroslaw, polský premiér. Ten sice v Bruselu není, ale včera vystoupil v polském rádiu a vyčetl Němcům polské oběti z druhé světové války. Právě kvůli nim prý nyní Varšava požaduje větší sílu při hlasování. "Žádáme jen, abychom dostali zpět, o co jsme přišli. Kdyby Polsko neprožilo léta 1939 až 1945, mělo by 66 milionů obyvatel," řekl premiér země se 38 miliony obyvatel.

"Taková vyjádření bolí a ve 21. století by se už neměla dělat," reagoval na to v Bruselu předseda Evropského parlamentu, Němec Hans-Gert Pöttering. "Pokud se debata povede tak, jak to dělá Jaroslaw Kaczynski, lze
na evropskou integraci zapomenout," dodal bavorský premiér Edmund Stoiber.

Poláci zkrátka v Bruselu zůstávají v roli "trouble-makerů". V jejich požadavku na změnu hlasovacího systému je podporuje jen Česká republika. Ale hlasitá kritika nového dokumentu zaznívá i z Velké Británie či Nizozemska. Právě Nizozemci spolu s Francouzi před dvěma lety v referendech odmítli původní euroústavu.

Merkelová zařadila nejvyšší rychlost
Německá kancléřka Angela Merkelová má jako šéfka předsedající země co dělat. Krach summitu si nechce ani na chvíli připustit a vyvíjí horečnatou činnost, aby mu zabránila. Ještě v noci se sešla s Lechem Kaczynským a novým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Angela Merkelová na summitu EU v Bruselu

Jednání trvalo hodinu a půl, ale obrat nepřineslo. "Rozhovory prozatím ukázaly, že situace je opravdu složitá. Ale budeme vyjednávat až do samého konce. Polsko nemá ve zvyku se vzdávat," řekl pak Lech Kaczynski.

Poláci si ve čtvrtek vyslechli dva návrhy na možný kompromis kolem počtu hlasů v Radě EU. Těch má nyní Varšava relativně hodně, zatímco podle připraveného modelu by si podstatně pohoršila a na váze by získaly velké země jako Německo. Nicméně Varšava stále trvá na své představě. Také čeští představitelé tvrdí, že tento návrh je nejspravedlivější.

Nadějné vyhlídky
Atmosféra na summitu je každopádně napjatá. Každá z delegací vidí vyhlídky na dohodu jinak. Vysoký představitel EU pro společnou zahraniční politiku Javier Solana ráno vyjádřil naději, že dnes bude dohody dosaženo. Také dánský premiér Anders Fogh Rasmussen odhadoval, že dohoda se blíží, ale jeho finský protějšek byl skeptičtější. "Nic se nepohnulo, takže jsem poněkud pesimistický," řekl Matti Vanhanen.

Program summitu začal dnes brzy ráno bilaterálními schůzkami. Že schůzka skončí tak, jak bylo naplánováno - tedy dnes odpoledne, je nepravděpodobné. Politici dobře věděli, proč si do zavazadel přibalit zmíněné náhradní košile.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video