Poláci jsou proti útoku v Nadžafu

Polští vojenští činitelé, kteří jsou odpovědni za bezpečnost v polské zóně jižního Iráku, jsou proti možnému útoku na šíitské poutní místo Nadžaf a proti násilnému zajetí šíitského vůdce Muktady Sadra. Ve dnešním vydání o tom píše polský deník Gazeta Wyborcza.

Americké jednotky nyní obkličují Nadžaf, kde Sadrovy milice tento měsíc zahájily povstání proti okupačním silám vedeným USA. Američané nyní vedou s povstalci jednání, která mají zabránit krveprolití ve městě.

"Vstup do Nadžafu by byl katastrofou, odvrátí od nás hlavní šíitské vůdce. Pokud se Sadr vzdá násilí, měli bychom s ním jednat. Chceme mluvit v Iráku s každým, kdo na nás nestřílí," citoval polský deník nejmenovaného vysoce postaveného polského diplomata.

Polsko, které je v iráckém konfliktu rozhodným spojencem Spojených států, má v Iráku 2400 vojáků a vede tu mnohonárodní síly, jejichž hlavní štáb sídlí v Karbalá, dalším poutním městě šíitů.

Mluvčí polského kontingentu podplukovník Robert Strzelecki tvrdil, že Poláci byli zaskočeni násilím Sadrových stoupenců, protože nebyli informováni o akcích, které vyvolaly násilí. Američany vedená koalice je prý především neinformovala o zákazu deníku spojeného se Sadrem a o rozhodnutí zatknout klíčového Sadrova spolupracovníka.

Na otázku, zda existuje mezi USA a Polskem rozpor kvůli Nadžafu, polský ministr obrany Jerzy Smajdzinski odpověděl: "Naší měnou je dialog a pochopení. Nepotřebujeme v Iráku nové politické jednotky, ale nové politické iniciativy."


Video