Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil

Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil | foto: Michal Šula, MAFRA

Pokyn o odložení kauzy Drobil neexistuje, tvrdí státní zástupkyně

  • 63
Spor policie a státního zastupitelství o to, kdo nechal odložit část kauzy Drobil, graduje. Každá ze stran svaluje vinu na tu druhou. Podstatou sporu je, že podle policie šel pokyn k odložení věci ústní formou. Žalobkyně ale tvrdí, že ústně jít nemohl a žádný pokyn nevydala.

Jak vypadalo rozhodnutí, které vedlo v pátek k odložení části kauzy údajné korupce na Státním fondu životního prostředí? Policie tvrdí, že jej dostala ústně od státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné. Ta to popírá. Navzdory slovům ředitele protikorupční policie Tomáše Martince tvrdí, že žádný pokyn nevydala.

O co jde ve sporu

Vyšetřování okolností nahrávek, které pořídil bývalý ředitel fondu životního prostředí Libor Michálek, policisté odložili v pátek s tvrzením, že jim to uložila státní zástupkyně Pokorná. Martinec ale poté uvedl, že policisté chtěli ve vyšetřování této části kauzy pokračovat.

Policejní prezident Petr Lessy připustil, že chtěli zahájit trestní stíhání bývalého ministra Pavla Drobila a požádat Sněmovnu o jeho vydání. K tomu ale nedošlo a Lessy tvrdí, že celou věc bude řešit s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Ten se s ním sejde příští týden.

"Tvrzení ředitele útvaru odhalování korupce a finanční kriminality důrazně odmítám," sdělila. Podle ní Martincovi podřízení nedostali pokyn ani ústně, ani písemně. "Předala jsem policii spisový materiál a seznámila je se svým právním názorem. Tento postup považuji za zcela zákonný," doplnila Pokorná.

Zároveň upozornila, že pokyn v případě odložení věci nesmí být ústní. Musí mít jen písemnou podobu. To potvrzují třeba šéf olomouckých vrchních státních zástupců Ivo Ištvan nebo někdejší ministr vnitra František Bublan.

Martinec ale tvrdí, že pokyn přišel ústně a policisté ho museli respektovat. "V kanceláři státní zástupkyně byli dva, vedoucí odboru a jeho zástupce, to by byla příliš velká konstrukce, že by si ten pokyn do sepsaného úředního záznamu vymysleli," řekl Martinec Právu.

Podle Martince policie zvažuje, že se obrátí se stížností na dozorové státní zastupitelství. Pokorná namítá, že policisté mohli dát své výhrady najevo už dřív.

"Pokud by policie s mým právním názorem nesouhlasila, nic jí nebránilo vyhotovit alespoň nástin usnesení o zahájení trestního stíhání a předložit jej. To ale nikdy neučinili. Neprovedli ani žádný rozbor důkazní situace či argumentaci svých právních úvah," kritizuje protikorupční policii Pokorná.

Pokorná čelí podezření, že mohla jednat pod nátlakem. Před několika týdny Respekt uveřejnil dokument, v němž jí nadřízená doporučuje, jak má v případě kauzy Drobil postupovat. Její doporučení pak nahrává tomu, aby kauza byla odložena. Pokorná ale jakékoliv úvahy o ovlivňování své práce už dříve rezolutně popřela.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video