Pokuty za přestupky drasticky vzrostou

  • 82
Pokud nebudete plnit úřední předpisy, zaplatíte daleko větší pokuty než dosud. Ten, kdo okamžitě nenahlásí ztrátu občanského průkazu, bude moci dostat pokutu až pět tisíc korun. Stejný trest postihne člověka, který vyjede do ciziny a nebude s sebou mít pas, nebo toho, kdo dá svůj občanský průkaz do zástavy třeba v půjčovnách nebo na sportovištích.

Vůbec nejvíc narostou pokuty pro řidiče, kteří si zapomenou koupit dálniční známku. Za to se bude platit až patnáct tisíc, třikrát více než dnes a osmnáctkrát víc, než je cena dálniční známky.

Nový sazebník nejrůznějších pokut, který začne platit letos v dubnu, včera schválili poslanci všech politických stran. Přistoupili tak na argumenty Zemanovy vlády, která říká, že když rostou ceny všeho, musí se zvyšovat i pokuty.

Rostou zejména tresty za to, když lidé nebudou spolupracovat s úřady tak, jak úřady chtějí. Trestat se bude uvedení chybných údajů na matrice či to, že "v úředním styku" neužijete jméno uvedené v rodném listu.

V obou případech může být pokuta až pět tisíc. Ještě dražší bude, když na úřadech nenahlásíte správné údaje. Za "uvedení nesprávného nebo neúplného údaje státnímu orgánu" se bude od dubna platit až deset tisíc. Ministr vnitra Stanislav Gross tvrdí, že pokuty musí narůst také proto, že ty současné nejsou dostatečně výstražné.

Dopravní přestupky pořádně podraží
Řidiči, kteří nebudou ochotni se podrobit dechové zkoušce, musejí počítat s tím, že za toto odmítnutí dostanou napříště o poznání vyšší pokutu, než by bývali museli zaplatit dnes.

Nový zákon o přestupcích, který bude platit od letošního dubna počítá s tím, že ten, kdo nebude dýchat do balónku zaplatí až patnáct tisíc korun. Pokud si řidič nepořídí dálniční známku, nebo na její pořízení zapomene, může dostat pokutu až patnáct tisíc.

"Rostou ceny dálničních známek a tak rostou i pokuty za to, když někdo dálniční známku nemá," uvedl již před časem ministr vnitra Stanislav Gross. Pro řidiče běžných vozidel - do hmotnosti tři a půl tuny - však cena dálniční známky vzrostla naposledy před pěti lety. Zvyšovala se ze čtyř set na osm set korun. Pokuta při tom nyní narůstá ještě o polovinu rychleji, z pěti na patnáct tisíc.

Ministr vnitra tvrdí, že jen tak budou pokuty pro automobilisty dostatečně výrazné. A souhlasí s ním více než 150 poslanců, nezávisle na tom, z které jsou strany. Ti odsouhlasili vládní návrh i s připomínkami senátorů.

"Doporučuji senátní verzi k přijetí," řekl před včerejším hlasováním ve sněmovně ministr Gross. Jak senátoři do vládní novely vlastně zasáhli? Odhlasovali, aby bezohledný řidič, který obsadí parkovací místo určené vozíčkáři, zasloužil odtažení a až několikatisícovou pokutu. Dosud takovým řidičům hrozí "botička" a pokuta kolem 1000 korun.

Senát také navrhl, aby v novele zůstala zachována roční lhůta pro projednání přestupků. Sněmovní návrh přitom počítal s prodloužením lhůty pro promlčení projednání přestupků až na dva roky. "Správní orgány by měly mít v zájmu hospodárnosti řízení zájem na urychleném projednání věci," vysvětloval včera postoj Senátu Jaroslav Kubera z ODS.

Vyslovil přitom pochybnost nad tím, že samotné rozšiřování skutkové podstaty přestupků je cestou k posilování právního vědomí. "Jako příklad lze uvést zákaz používání mobilních telefonů, který nedodržuje prakticky nikdo. Přitom většina přestupků zůstává nezjištěna a náklady na vybírání pokuty ve výši 1000 korun činí v průměru 1800 korun," řekl Kubera.

S maximální výší jedné tisícikoruny však nový zákon u přestupků ani nepočítá, za vše mají "hříšníci" zaplatit několikanásobně. Až osm tisíc korun by si tak měl pak připravit ten, kdo se rozhodne vyjít lovit zvěř nebo chytat ryby bez řádného oprávnění. Zatím mu za to hrozil postih o tři tisíce korun nižší.

Zákon potrestá také lidi, kteří se rozhodnou "zřídit neoprávněně sjezd z místní komunikace na sousední usedlost", tedy ty, kdo si od silnice vybudují cestu k domku, aniž by na to měli příslušná úřední povolení. Za novou cestu by museli zaplatit až 10 000 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video