Pokutu, nebo vězení, řekl soud Havlové

  • 41
Švagrová exprezidenta Dagmar Havlová prohrála první kolo sporu o pražskou Lucernu. Soud pro Prahu 1 ji odsoudil k zaplacení milionu korun, nebo náhradnímu trestu devíti měsíců, napsaly Lidové noviny. Havlová podala proti rozhodnutí odpor. Žalobce ji viní z porušení povinnosti v řízení o konkurzu.

Spor, který se zdá na první pohled zamotaný, má jednoduchou pointu: Havlová za koupi poloviny paláce nezaplatila.

Podle obžaloby překročila zákon tím, že odmítla spolupracovat s Pavlem Plchem, správcem konkurzní podstaty zkrachovalé firmy C.H.R., dceřiné společnosti koncernu Chemapol.

Od této firmy Havlová koupila polovinu nemovitosti, kterou Plch později zahrnul do majetku, z něhož by se měly uspokojit pohledávky věřitelů C.H.R.

Švagrová bývalého prezidenta koupila v roce 1999 palác zhruba za 150 milionů korun. Za nemovitost ale podle médií fakticky zaplatila jen 5,5 milionu korun.

Havlová podle žalobce Pavla Suchánka vůbec nerespektovala výzvy správce konkurzní podstaty, aby mu předložila doklady nutné k sepsání majetku.

Soudkyně Šárka Šantová rozhodla o trestu ve zjednodušeném řízení. "Došla jsem k závěru, že byl porušen zákon a byla naplněna skutková podstata trestného činu porušení povinnosti v řízení o konkurzu," řekla deníku Právo.

Havlová se se správcem nebaví
Havlová trestní příkaz odmítla. "K žádnému trestnému činu tu nedošlo. Proto jsme podali odpor a chceme to v hlavním líčení prokázat," uvedl pro Právo její právní zástupce Josef Monsport.

Případem konkurzu se zabývá nejen trestněprávní, ale také civilní soud. Havlová na Plcha podala žalobu, protože podle ní neměl ke konkurznímu kroku důvod. Proto s ním prý také odmítá komunikovat.

"Soudu jsem předložila věcné argumenty a věřím, že svým rozhodnutím Lucernu z konkurzní podstaty C.H.R. vyloučí," citují prohlášení Havlové LN.

Firma na prodeji tratila 55 milionů
Správce konkurzní podstaty Pavel Plch je přesvědčen, že právě prodej Lucerny Dagmar Havlové významně přispěl k pádu C.H.R.

Společnost koupila polovinu paláce v roce 1997 od tehdejšího prezidenta za 200 milionů korun. O dva roky později však svůj podíl prodala pouze za 145 milionů druhému vlastníkovi paláce, prezidentově švagrové.

Havlová ale ve skutečnosti firmě zaplatila jen část peněz, podle Plcha přibližně deset milionů korun. Zbytek částky tvořily zápočty pohledávek.

Bratři Havlové získali palác v restituci
Palác Lucerna získal bývalý prezident spolu se svým bratrem Ivanem v roce 1992 v restituci.

Ivan Havel později daroval podíl své manželce Dagmar, která projevila přání odkoupit od prezidenta i jeho část nemovitosti.

Václav Havel nabídl své švagrové zrušení spoluvlastnictví nemovitosti a vypořádání. Neshodli se ale na vyrovnání ani na způsobu rekonstrukce a využití objektu a Havel svůj podíl prodal.

"Pan Václav Havel nebude situaci nijak komentovat," řekl exprezidentův tajemník Jakub Hladík. V médiích se v souvislosti právě s prodejem Lucerny hodně hovořilo o rodinných sporech mezi bratry Václavem a Ivanem Havlovými.

Oba však tvrdí, že se jejich vztah neliší od vztahů dvou sourozenců, a to i přesto, že se jejich spor o Lucernu dostal až před soud.

Lucernu tvoří komplex secesních staveb s pasážemi a dvoranami, kinosálem, velkým tanečním sálem a divadlem. Byla vystavěna v letech 1907 až 1915.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video