Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Zdravotní pojišťovna dostala pokutu 1,8 milionu za nákup pojištěnců

  • 12
Antimonopolní úřad pokutoval Vojenskou zdravotní pojišťovnu. Za dva roky totiž vydala za nákup pojištěnců 140 milionů a utracené peníze rozložila do pěti zakázek, které přidělila bez výběrového řízení. Pokuta ve výši 1,8 milionu zatím není pravomocná.

"Zadavatel měl na základě počtu nově získaných pojištěnců z předchozích let předpokládat, že hodnota zakázky překročí dva miliony korun ročně a měl ji tedy zadat v některém ze zákonem stanovených druhů zadávacího řízení," uvádí v tiskové zprávě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Antimonopolní úřad proto uložil Vojenské zdravotní pojišťovně pokutu. Ta je zatím nepravomocná, pojišťovna si proti rozhodnutí může podat rozklad.

To nejspíš také udělá, protože v písemném prohlášení uvedla, že rozhodnutí antimonopolního úřadu odmítá. "VoZP ČR je přesvědčena, že správní řízení ÚOHS bylo realizováno v rozporu jak s procesním, tak i hmotným právem. Bohužel se opírá o mylnou skutečnost, že VoZP ČR je subjekt přímo ovládaný státem, a tedy veřejným zadavatelem," napsal mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Richard Medek.

Takový argument ÚOHS předem odmítl. "Veřejným zadavatelem jsou podle zákona takové právnické osoby, které byly založeny či zřízeny za účelem uspokojování potřeb veřejného zájmu a nemají průmyslovou či obchodní povahu, a jsou financovány převážně státem či jiným veřejným zadavatelem nebo jsou státem ovládány. Provádění veřejného zdravotního pojištění lze přitom zcela jistě považovat za uspokojování potřeb veřejného zájmu," uvádí tisková zpráva.

Pokuta podle ÚOHS padla proto, že pojišťovna za dva roky u externích dodavatelů objednala nákup pojištěnců. Šlo o pět zakázek, celkem v hodnotě 140 milionů. Podle úřadu si pojišťovna služby objednala u jedné právnické osoby, další pak byly osoby fyzické.

Peníze šly mimo jiné člověku, který v té době měl trvalé bydliště na úřadu Městské části Praha 2. Upozornilo na to ministerstvo zdravotnictví. Aktuálně.cz pak poukázalo na to, že šlo o 130 milionů pro obchodníka Pavla Vondrušku.

Policie se k vyšetřování vrátila. Po zásahu žalobkyně

Na antimonopolní úřad, ministerstvo financí a státní zastupitelství se loni v květnu obrátilo ministerstvo zdravotnictví. Stalo se tak po kontrole, kterou na úřadě provedli jeho pracovníci. Ministerstvo tehdy také podalo na pojišťovnu trestní oznámení s tím, že "mohlo docházet k vyplácení značného množství prostředků (v řádu desítek milionu korun) za neobvyklých okolností" (více o kroku ministerstva čtěte zde).

Policie věc prověřovala, případ ale odložila. "Kriminalisté případ 31. prosince 2013 odložili (neznámý pachatel se měl dopustit blíže nespecifikovaného trestného činu), neboť ve věci se nejedná o trestný čin a nelze věc vyřídit jinak," uvedla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Věc ale museli kriminalisté začít znovu prověřovat. Uložila jim to žalobkyně. "Státní zástupkyně se s tímto postupem neztotožnila a uložila policii, aby věc dále prověřovala," upozornila Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze. Policisté nyní vyšetřování doplňují o další skutečnosti. "Zároveň ve věci probíhá dohled Městského státního zastupitelství v Praze," dodala Zenklová.

Současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček nedávno na pojišťovny apeloval, aby s utrácením peněz za přetahování pojištěnců přestali. "Chci Vás upozornit na to, že v době, kdy české zdravotnictví zápasí s nedostatkem finančních prostředků, považuji vynakládání financí na akvizice (tj. nábor pojištěnců) za nepřijatelné a nepřípustné," napsal ministr na přelomu května a března ředitelům zdravotních pojišťoven.

iDNES.cz následně zmapoval několik případů, které poukazovaly na to, kde miliony od pojišťoven končily.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video