Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Piráti silnic už pokutám ze zahraničí neuniknou, obsílky je dostihnou v Česku

  20:08
Státy EU si začaly vyměňovat údaje o řidičích, kteří porušili dopravní předpisy. Čechům chodí statisíce obsílek z Rakouska či Francie. Naopak české úřady nejvíc „honí“ polské šoféry. Ještě před dvěma či třemi roky měl český řidič celkem jistotu, že mu přestupek za hranicemi projde, pokud ho policie rovnou nezastavila na místě. Časy benevolence však končí a Evropa se integruje, i pokud jde o vymáhání pokut.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš Urban

V roce 2017 si jen Rakušané nechali prolustrovat v Česku 131 563 českých poznávacích značek aut, aby zjistili majitele a mohli mu poslat obsílku s pokutou – zpravidla za rychlost. Údaje získala MF DNES od rakouského ministerstva vnitra.

Čechy dohánějí pokuty za rychlost už i ve Francii, loni jich bylo 50 tisíc

Kromě Rakouska jsou k Čechům ještě hodně přísné francouzské radary. Z Francie loni přišlo do Česka 48 824 obsílek. Pokuty v některých evropských státech jsou navíc vysoké. Typický příklad: jednomu majiteli auta z Prahy přišla zrovna v pondělí obsílka, že překročil před měsícem o osm kilometrů v hodině rychlost u Salcburku.

Pokuta činí 40 eur, tedy v přepočtu 1 040 korun. Rakušané jsou perfekcionisté a dopis je kromě němčiny napsán i v českém jazyce. Rovnou obsahuje složenku a upozornění, že pokud se bude chtít dotyčný odvolat, bude už muset s úřady komunikovat německy.

Pokutování ze země do země je možné díky evropskému systému výměny dat o řidičích EUCARIS. Postupně se k němu připojují státy Evropské unie a kromě nich třeba i Norsko nebo Švýcarsko.

Česko jde po cizincích od loňska

Například Česko poskytuje ostatním členským státům údaje o svých řidičích od roku 2016 a od loňského srpna také vymáhá pokuty za přestupky cizinců na našem území.

Pokuty za přestupky na evropských silnicích

„Členský stát se obrátí s dotazem, kdo je provozovatel vozidla, které spáchalo přestupek. Software vyhodnotí informace z radaru a pošle dotaz do národního registru. Dostane požadované informace a pak je na daném státu, co s nimi udělá,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler.

Zahodit obsílku z ciziny s fotkou z radaru se nevyplatí. Pokud pojedete do země znovu a zastaví vás policie, může vás popotahovat kvůli nezaplaceným sankcím z minula.

Závod tří aut, ferrari, porsche a mercedesu, s polskými značkami, který skončil o víkendu tragédií, mají na Slovensku ještě v čerstvé paměti.

Poláci jsou velkými piráty silnic i na evropské poměry a umisťují se na předních příčkách ve statistikách pokut vymáhaných napříč státy Evropské unie.

To Francouzi jsou zase naopak největšími „lovci řidičů“, kteří posílají do zahraničí ročně miliony obsílek. Česko je pak v přeshraničním vymáhání pokut pořád začátečníkem. Vyplývá to z porovnání údajů z různých evropských zemí, které MF DNES nashromáždila.

České ministerstvo dopravy i proto zdůrazňuje, že tuzemská čísla jsou jen orientační a „nelze interpretovat jako počet šetřených přestupků jedna ku jedné“. V Česku se systém EUCARIS teprve testuje.

Ale přesto – z těchto orientačních čísel z českého ministerstva dopravy vyplývá, že nejvíc u nás chybují Poláci a Slováci. Rakušané a Němci jsou mnohem ukázněnější.

Dominuje překročení povolené rychlosti

Od srpna 2017 do března 2018 si Česko kvůli přestupkům nechalo zjistit zhruba 18 300 slovenských řidičů a 16 300 Poláků.

MF DNES poptala údaje o přestupcích v tuzemsku ve všech okolních státech.Výměna informací se podle Jakuba Stadlera z ministerstva dopravy týká hlavně následujících přestupků: překročení rychlosti, jízdy na červenou, jízdy bez zapnutých pásů, telefonování za jízdy, jízdy na motorce bez helmy a alkoholu za volantem. Dýchají samozřejmě řidiči zastavení při silniční kontrole, ale i tak policie ověřuje údaje o autě.

Dohody o vzájemné výměně údajů se uzavírají individuálně mezi jednotlivými státy. Například loni je s Českem uzavřela již zmíněná Francie a hned odtamtud přišlo padesát tisíc obsílek.

Chystá se zdražení pokut: za telefonování a focení až 10 tisíc a 4 body

Drtivá většina případů se týká překročení nejvyšší povolené rychlosti a automatických radarů, ale najdou se i jiné „pasti na řidiče“.

Řidič Oliver Vávra z Prahy dostal „na dálku“ pokutu i za to, že vjel v italské Florencii do nepovolené zóny, kam smějí jen auta místních obyvatel.

Dopis z Itálie mu přišel s poměrně velkým časovým odstupem letos v květnu. Přitom Itálii navštívil už v srpnu 2017. Odesilatelem bylo město Florencie a pokuta činila 100 eur. Radnice si na vymáhání pokut najala servisní firmu, jejíž motivací bylo vymoci co nejvíce peněz. Takže text dopisu byl poměrně ostrý.

„V dopise stálo, že pokud nezaplatím do třiceti dnů, tak se sankce zvýší,“ vyprávěl včera Oliver Vávra.

Důkazem i v tomto případě byla fotka z kamery a Vávra dostal i přístupové kódy k italské internetové stránce s dalšími detaily o svém přestupku. „Přiznám se, že jsem si svoji chybu uvědomil, až když mi přišla ta výzva k zaplacení pokuty. Dokonce jsem do té zóny vjel dvakrát dva dny po sobě, tak už jen čekám, kdy přijde druhý dopis,“ přiznal se Vávra, který pokutu hned uhradil.

Doma smí jezdit, v Berlíně ne

Nejde jen o peníze. Některé státy, jako třeba Německo, také mají své bodové systémy a nevyjímají z nich ani cizince. V Německu má řidič osmibodové konto a bod se mu z něj odečte za každý přestupek s pokutou vyšší než 60 eur.

Takhle se pak může stát, že se řidič v dané zemi vyboduje. Bude pro něj platit zákaz řízení třeba právě v Německu, i když doma v Česku dál sedat za volant může.

Řidič naopak nedostane za přestupek v cizině české trestné body, protože česká policie se o konkrétním přestupku ani nemusí dozvědět. Je potřeba dávat pozor i na to, že pokuty za hranicemi jsou znatelně vyšší než v Česku a policie v některých zemích ráda pokutuje i věci, na které se ta česká tolik nezaměřuje. Němečtí policisté pokutují telefonující cyklisty, kteří podobně jako řidič nesmějí držet mobil v ruce.

Velké rozdíly v pokutách

Pokutující Evropa není úplně spravedlivá a sazby se hodně liší – a to i mezi zeměmi, které jsou v kupní síle zhruba na stejné úrovni. Typicky je to vidět při porovnání Německa a Rakouska.

Například řidič, který mimo obec v Německu překročí rychlost maximálně o 10 kilometrů v hodině, dostane pevnou sankci 10 eur. V Rakousku za stejný prohřešek řidič běžně zaplatí čtyřikrát víc. Rakouskou specialitou jsou také obecně vyšší sankce za rychlost na dálnicích, než na ostatních silnicích. Německo má přitom pořád na dálnici neomezený rychlostní limit.

V Česku se sazby za konkrétní přestupky liší. Záleží na posouzení policie a úřadu. Za překročení rychlosti mimo obec do 30 kilometrů v hodině může policista udělit maximálně tisíc korun.

Maximální sazba se dává třeba za překročení rychlosti na zúžení na D1, běžné jsou ale nižší pokuty v řádu stovek korun.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...