Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO) | foto: Dan Materna, MAFRA

Sobotka dostal pokutu za to, že navrhl Babiše do vlády bez lustrace

  • 485
Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka dostal v přestupkovém řízení od radnice Prahy 1 pokutu 10 tisíc korun za to, že navrhl šéfa hnutí ANO Andreje Babiše do vlády na post ministra financí bez lustračního osvědčení. Sobotka s pokutou nesouhlasí a odvolá se. Rozhodnutí považuje za politické. Babiš se nabídl, že pokutu zaplatí za něj.

"Zaplatím pokutu i náklady, pokud se premiér neodvolá. Rozhodnutí je nesmyslné," sdělil iDNES.cz Babiš, který je také vlastníkem společnosti MAFRA, které patří iDNES.cz, Mladá fronta DNES a Lidové noviny.

Ale šéf ANO nic platit nebude. Sobotka by to nepřijal. "S rozhodnutím nesouhlasím a podám proti němu odvolání. To, že je vůbec přestupkové řízení vedeno, je daň za politickou stabilitu. Jiným způsobem se po volbách většinová a hlavně životaschopná vláda sestavit nedala. To při svém následném ústavním rozhodnutí akceptovali jak prezident republiky, tak Poslanecká sněmovna," řekl iDNES.cz předseda vlády Sobotka.

Zemanova podmínka pro jmenování Babiše ministrem

Babiše do vlády bez lustračního osvědčení jmenoval prezident Miloš Zeman. Místo osvědčení požadoval něco jiného. To, aby prvním čtením ve Sněmovně prošla novela služebního zákona. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL tomu vyhověla. Politici se před tím dohadovali, zda je lustrační osvědčení pro jemnování ministra lustrační osvědčení vůbec nutné, nebo jde jen o zvyk, který ale předchozí prezidenti dodržovali.

Jaký je dopad: jen pokuta, nic víc

Pro vládu jako takovou či obsazení postu ministra financí z rozhodnutí Prahy 1 nic neplyne.

"Správní rozhodnutí nemá v tomto případě jiný vliv než tu pokutu. Obecně u správních rozhodnutí, například v oblasti dopravy, je možné uložit zákaz činnosti, tedy řízení. V zákoně o přestupcích je ale vždy pro konkrétní oblast uvedena možná sankce, pokuta do pěti tisíc, deseti tisíc, někde ten i zákaz činnosti, podnikání, řízení atd. Pokud tam ale žádná taková sankce není, tak nic, žádné odvolání (Babiše z funkce ministra - pozn. red.) nehrozí," řekl iDNES.cz odborník na ústavní a mezinárodní a občanské právo Vladimír Balaš.

"Lustrační zákon se vztahuje na funkce v orgánech státní správy České republiky. Služební zákon ve svém paragrafu 2, odstavci jedna výslovně stanoví, že se nevztahuje na členy vlády. Tedy v případě člena vlády je vyloučeno použití lustračního zákona," uvedl v tiskové zprávě Úřad vlády.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého z TOP 09 přišly na městskou část dvě stížnosti, na prezidenta Zemana a na Sobotku. "Ale prezidenta podle zákona pokutovat za přestupek nemůžeme, takže jsme řešili jen stížnost na premiéra. Vylučuji, že bych do toho řízení nějak zasahoval," uvedl Lomecký. Proti jmenování Babiše ministrem vystupovala ostře jeho strana TOP 09.

Prezident kvůli jmenování ministra pokutu dostat nemůže

"Mohu potvrdit, že stěžovatel se jmenuje Petr Kopecký, ale osobně ho neznám a není to ani žádný aktivista, který by si u nás stěžoval na něco pravidelně," řekl iDNES.cz starosta první městské části. Důvěryhodný zdroj agentuře ČTK řekl, že Sobotka dostal pokutu 10 tisíc korun a odvolat se proti tí může do poloviny června. Hrozila mu přitom sankce až 50 tisíc korun.

Kopecký, který v Praze pracuje jako technik na zkušebně kolejových vozidel, považuje pokutu za příliš malou. "Je to samozřejmě málo, ale stačí mi, že uznali, že to přestupek je. Tudíž oba pánové z toho musí vyvodit důsledek a odejít. Všude na Západě, když se stane něco takového, tak okamžitě odcházejí. Normálně by oba měli podat demisi a odejít," řekl iDNES.cz Kopecký (celý rozhovor zde).

Sobotka již v minulosti řekl, že se rozhodně nebude odvolávat na poslaneckou imunitu a že se necítí vinen. "Podnět občana kvůli údajnému přestupku je daň za vznik vlády. Pan Babiš si o lustrační osvědčení nepožádal, a žádné tedy neměl. Pokud bych ho na ministra nenavrhl, novou vládu bychom neměli a zmítali bychom se po volbách v politické nestabilitě," uvedl již dříve Sobotka. Ve středu zopakoval něco podobného.

Před listopadem 1989 byl Andrej Babiš členem komunistické strany. Je veden i jako spolupracovník Státní bezpečnosti. Babiš ale říká, že StB nikdy žádný závazek spolupráce nepodepsal. Na Slovensku se kvůli tomu soudí s tamějším Ústavem paměti národa.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video