Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při zveřejňování platů si zaměstnanci nejsou rovni, řekli ochránci dat

  12:52aktualizováno  12:52
Úřad na ochranu osobních údajů v pondělí uveřejnil rozhodnutí, kterým uložil stotisícovou pokutu pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství. Jeho šéfka Lenka Bradáčová v únoru zveřejnila platy všech zaměstnanců instituce. Podle úřadu konkrétní částky směla uvést jen u žalobců a vedoucích pracovníků.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová (8. listopadu 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Správní orgán (...) konstatuje, že, stejně tak, jako nemají všichni zaměstnanci
shodné pracovní pozice a shodné příjmy, nemůže být přistupováno shodně ke
zveřejňování jejich osobních údajů souvisejících s odměňováním za pracovní
činnost," uvedl Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) v odůvodnění rozhodnutí o pokutě.

"Jinak řečeno, zásada rovného zacházení by se v tomto případě projevila
pouze tak, že osoby se stejnou pracovní pozicí (resp. pracovní náplní) by byly
z uvedeného hlediska posuzovány shodně," doplňuje úřad.

Konstatování se vztahuje ke zveřejnění příjmů 42 řadových zaměstnanců Vrchního státního zastupitelství v Praze. Ne na žalobce a část vedoucích pracovníků zastupitelství.

Pokuta pro úřad Bradáčové

Celé rozhodnutí ochránců dat

Zastupitelství v únoru zveřejnilo jmenovitě platy všech zaměstnanců i žalobců úřadu. Učinilo tak na základě žádosti o svobodném přístupu k informací, kterou dostalo prostřednictvím e-mailu (více o zveřejnění platů čtěte zde).

iDNES.cz kontaktoval několik řadových zaměstnanců, jejichž platy vedení zastupitelství zveřejnilo, k situaci se ale nechtěli nijak vyjadřovat. "Říkat k tomu nic nebudu a myslím, že kolegové také ne," uvedla jedna ze zaměstnankyň zastupitelství.

Ochrana soukromí je přednější

Podle ÚOOÚ porušilo zastupitelství povinnost při správě osobních dat. Platy zveřejnilo, aniž by k tomu mělo souhlas od zaměstnanců. Přitěžující okolností je, že informaci dalo zastupitelství na webové stránky, takže k nim měl přístup v podstatě kdokoliv, kdo má internet.

Zastupitelství nemělo podle ochránců osobních dat spolu s jmény zveřejnit i konkrétní částky, protože tím zasáhlo do soukromí zaměstnanců. Situaci mohlo řešit uveřejněním rozpětí částek.

Jak zveřejňuje platy ÚOOÚ

Stanovisko, že se mají zveřejňovat jen platy někoho, uplatňuje úřad také sám na sebe. iDNES.cz úřad požádal o zveřejnění platů vedoucích pracovníků. Dostal jen část informace (více čtěte zde). Na rozklad reagoval ÚOOÚ tak, že dodatečně zaslal redaktorce platy šéfů odborů a bezpečnostního ředitele. U části ředitelů zveřejnil jen rozpětí platové třídy.

Úřadu také vadí, že neprovedlo takzvaný test proporcionality. Tedy nezvážilo, zda převažuje veřejný zájem nad ochranou soukromí zaměstnanců, které zaručuje Listina základních práv a svobod.

"V případě zaměstnanců uvedených ve výroku tohoto rozhodnutí omezení jejich práv nelze pokládat za přiměřené. Z hlediska ústavního, tj. omezení práva na soukromí, a z hlediska legitimity cíle je nutno akcentovat tu část (...) Listiny, podle které mají být informace poskytovány přiměřeným způsobem. Je tedy zjevné, že právo na informace není neomezené a jeho limitou jsou jak uvedená přiměřenost, tak opatření v demokratické zemi nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých," konstatuje ÚOOÚ.

Úřad v odůvodnění příliš nepřipouštěl argumenty rozsudku Nejvyššího správního soudu, protože jeho závěry "nelze považovat za ustálené". Soud už dříve konstatoval, že platy státních zaměstnanců nepodléhají stejné ochraně jako osobní data.

Za porušení zákona ÚOOÚ uložil Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze pokutu ve výši 100 tisíc korun. Další tisícikorunu musí úřad zaplatit za náklady řízení.

Rozhodnutí ale zatím nenabylo právní moci. Pražská vrchní státní žalobkyně Lenka Bradáčová už avizovala, že proti němu podá rozklad. "Neztotožňuji se jak s výrokem, tak ani s odůvodněním a rozhodnutí napadnu v zákonné lhůtě opravným prostředkem, kterým je rozklad," sdělila iDNES.cz na začátku dubna Bradáčová.

Pokutu ve stejné výši už v minulosti dostalo například ministerstvo spravedlnosti za zveřejnění jmen soudců, kteří byli chybně označeni za bývalé členy KSČ (více čtěte zde). Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy uložili 450 tisíc korun za zveřejnění jmenného seznamu příjemců dotace v rámci podpory romských studentů a 800 tisíc pokuty dostalo ministerstvo financí za neoprávněné zveřejnění jména správce osobních údajů na tiskové konferenci. Ministr Miroslav Kalousek tehdy řekl, že 80 tisíc dá ze svého (více zde).Hlavní zprávy

Další z rubriky

Premiér Bohuslav Sobotka a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová
Šlechtová provětrala úřad, řekl Sobotka. Žehral na ekology zdržující stavby

Pochvaly za dynamické vedení resortu a za to, že úřad „provětrala“, se od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dostalo ministryni pro místní rozvoj Karle...  celý článek

Narozeninová oslava Vratislava Mynáře na Pražském hradě (22. 6. 2017).
Mýdlo na Hradě zřejmě nebude. V akci nám brání, tvrdí režisér

Párty v Jižních zahradách Pražského hradu, kterou chtěl v reakci na oslavu kancléře Vratislava Mynáře uspořádat 9. září režisér a dokumentarista Petr Horký, se...  celý článek

Ludmila Havránková poblíž dálnice D11 v Hradci Králové (21.8.2017).
O dostavbu D11 jim nešlo, hrálo se o pozemky, říká statkářka Havránková

Statkářka Ludmila Havránková bude už navždy spojována s dálnicí D11 u Hradce Králové. Odmítá, že to byla ona, kdo na roky zastavil výstavbu, ačkoli pro mnohé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.