Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc na brífinku v Lidovém domě po...

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc na brífinku v Lidovém domě po jednání grémia ČSSD. (31. října 2013) | foto: Michal Šula, MAFRA

Zbrklé, uspěchané, hodnotí teď pokus svrhnout Sobotku „pučisté“ z Lán

  • 184
Dva vrcholní politici ČSSD, jimž hrozí odvolání z funkcí po nezdařeném pokusu odstranit rychle z čela ČSSD Bohuslava Sobotku, přiznali, že jejich postup byl chybný. "Ty věci byly zbytečně uspěchané," řekl místopředseda strany Zdeněk Škromach. I podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce je otázka, zda některé kroky nebyly příliš zbrklé.

Naopak jihomoravský hejtman Michal Hašek, který měl v případě úspěšného převratu v ČSSD šanci stát se premiérem, povolební cestu do Lán za prezidentem Milošem Zemanem hájí. I když mu teď hrozí odvolání z pozice prvního místopředsedy sociální demokracie.

"Je tu mediální obraz, kdo je padouch a kdo je hrdina. Do padouchů se kope, ale uvidíme, jak to všechno bude v budoucnu. Se střízlivým odstupem a když se vyhodnotí věci, řada lidí na to bude mít neemotivní názor podpořený racionálními argumenty," uvedl pro iDNES.cz Hašek.

Před víkendovým jednáním ústředního výkonného výboru strany je naladěn bojovně. "Je dobré, aby měli lidé všechny informace a nebyli pouze jednostranně krmeni vyfabulovaným příběhem. Já bych chtěl, aby se ČSSD vrátila k racionální debatě, co byla příčina a co následek. Volební výsledek byl totálně překryt mediálně špatně zkomunikovanou schůzkou v Lánech. Za to, že se levicoví politici potkávají s levicovým prezidentem, by se neměli stydět," prohlásil Hašek. Z jeho slov jasně plyne, že se k odchodu bez boje nechystá.

Škromach: Bylo zbytečné řešit to takto rychle

Povolební cesta pětice špiček sociální demokracie do Lán, kterou se snažili utajit a jihomoravský hejtman Michal Hašek o ní vysloveně lhal, (více o jeho omluvě občanům najdete zde) vzbudila v ČSSD velké emoce a v důsledku vedla k tomu, co její účastníci nezamýšleli.

I když dokázali o den později na předsednictvu ČSSD sehnat dvacet hlasů pro výzvu Sobotkovi, aby rezignoval, když se schůzka "provalila", karta se obrátila. Teď má za sebou Sobotka silnou podporu regionů a "pučisté" čelí výzvám z celé republiky, aby odešli ze svých funkcí - Hašek a Škromach z pozice místopředsedů, Tejc z místa šéfa poslaneckého klubu.

Víc rozdělená Sněmovna zvyšuje podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha roli prezidenta Miloše Zemana při jednání o nové vládě.

"Bylo zbytečné řešit to takto rychle. Samozřejmě chápu, že rozčarování uvnitř strany vedlo k určitým emocím a usnesení předsednictva bylo určitým vyústěním," připustil pro iDNES.cz chybu Škromach. Za zbytečné považuje i tajení schůzky se Zemanem, které vyvolalo pocit nějaké konspirace. Škromacha dokonce devíti hlasy ku sedmi vyzval k odchodu okresní výbor jeho hodonínské organizace.

Škromach chce mít jasno, co udělá, v sobotu při jednání okresní konference v Hodoníně. "To jsou lidi, kteří jsou mi nejbližší. Buď získám jejich podporu, nebo ne," uvedl před víkendovým ústředním výkonným výborem ČSSD, jenž zřejmě potvrdí Sobotku jako předsedu a strana bude moci konečně začít seriozně jednat o nové vládě - s hnutím ANO a s KDU-ČSL. Škromach iDNES.cz řekl, že určitě neodejde úplně z veřejného života. Zůstane senátorem a je i místopředsedou horní komory parlamentu. Výzvy se týkají jen jeho stranické pozice.

"Už jsem byl řadovým členem. Stalo se mi to v roce 2005, když jsem kandidoval proti Standovi Grossovi na předsedu a neuspěl jsem ani proti Slávku Sobotkovi při volbě prvního místopředsedy. Není to něco, co nemůže člověk zažít," bagatelizuje možný stranický pád Škromach.

Zároveň dodává, že by strana neměla zapomínat ani na to, že ve volbách získala jen 20,5 procenta hlasů, což považuje za neúspěch. "Momentálně se diskuse příliš jednostranně soustředí na schůzku v Lánech a její tajení. Trošku to překrylo povolební výsledek, který je třeba si vyhodnotit, a říci si, co se dá dělat. Aby z toho mála, které nám volby přinesly, jsme mohli dostat maximum z hlediska povolebního uspořádání," říká místopředseda ČSSD. Souhlasí s mimořádným sjezdem, na němž by podle něj měli všichni členové vedení dát své mandáty k dispozici.

Tejc: Musíme se soustředit na to, abychom zůstali největší klub

Šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc je v trochu jiné pozici, než Hašek a Škromach. Víkendové jednání ÚVV ČSSD ho nemůže sesadit z jeho pozice předsedy klubu. Do té byl v tajné volbě na klubu zvolen 30 hlasy proti 16 pro jeho protikandidáta Jana Hamáčka. (více zde)

"Pokud se týká schůzky v Lánech, nepovažuji problém ve schůzce samotné, ale z dnešního pohledu považuji za problém její načasování a že jsem respektoval dohodu jejích účastníků, že ji nebudu komentovat, což jsem také činil. Pokud se týká onoho hlasování na předsednictvu možná je otázka, zda některé kroky nebyly příliš zbrklé," přiznává s odstupem jedenácti dnů Tejc.

Jeroným Tejc přichází na jednání vedení ČSSD, které se má zabývat, kdo bude za stranu jednat o vládě. (31. října 2013)

A avizuje, že skončí jako člen městského výboru strany v Brně. "Vždycky jsem se snažil o to, abych měl jen jednu funkci a byl plně vytížen tím, co dělám, nikoli dvěma nebo třemi funkcemi. Jsem v tuto chvíli pouze poslanec, a jen do čtrnáctého budu řadovým členem okresního výkonného výboru, respektive městského výboru v Brně," uvedl Tejc.

I on ale trvá na tom, že spolu s kolegy neztížil povolební vyjednávání o vládě ani tak on, jako volební výsledky. "My jsme získali pouze 50 mandátů. Na rozdíl od strany ANO máme velmi omezené možnosti tvorby koalic s ohledem na poměrně pestré zastoupení pravicových nebo středopravicových stran v Poslanecké sněmovně. Nemá smysl, abychom se teď obviňovali, kdo za co může. My se musíme soustředit na to, abychom zůstali největším klubem," říká Tejc. Klíčové podle něj bude, aby klub ČSSD zůstal kompaktní až do příštích voleb, ať budou řádné, nebo znovu předčasné.

V žádném případě nepřipouští, že by se při hlasování o vládě, pokud se ji ČSSD podaří vytvořit, mohlo "utrhnout" několik poslanců, kteří by se ji kvůli vnitrostranickému boji o moc snažili potopit. "Já jsem vždy kritizoval přeběhlictví a kritizovat ho budu. Každý si může být jistý, ať už budu nebo nebudu předseda klubu, že klub bude jednotný. Rozhodně žádné opačné tendence nebudu vytvářet ani podporovat," slibuje Tejc před klíčovým jednání širšího vedení ČSSD, kde se rozhodne, zda strana neúspěšné "pučisty" potrestá, či nikoli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video