Mezi lidovci se hraje vysoká hra. Z kola půjde buď současný, nebo minulý předseda.

Mezi lidovci se hraje vysoká hra. Z kola půjde buď současný, nebo minulý předseda. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Pokud vyměníte Čunka, můžeme potopit vládu, varují poslanci KDU-ČSL

  • 658
Premiér Mirek Topolánek se pustil na tenký led. Jeho plán odvolat z vlády šéfa lidovců Jiřího Čunka a podržet Miroslava Kalouska bez ohledu na rozhodnutí stranických orgánů KDU-ČSL může narazit. Část poslanců by to totiž vnímala jako zásadní porušení koaliční smlouvy, vládě by pak negarantovali loajalitu.

To by mohlo vést až k pádu vlády, pokud by opozice vyvolala hlasování o nedůvěře.

"Postup, o kterém mluví pan premiér, by znamenal vypovězení koaliční smlouvy z jeho strany a já si neumím představit, že bych se pak mohl cítit zavázán loajalitou vůči němu," řekl MF DNES poslanec Tomáš Kvapil.

Premiér při svém tlaku na lidovce zjevně vsadil na to, že by se lidovci i po odvolání Čunka obávali pádu vlády, protože v předčasných volbách by se nemusela KDU-ČSL dostat do parlamentu a u poslanců by pak zvítězil strach o vlastní křesla.

"To se možná o svá křesla bojí pan Severa a pan Kalousek. Ale já ne," opáčil Kvapil.

Loajální vůči Čunkovi, neloajální vůči vládě

Šéf poslaneckého klubu Pavel Severa v minulých dnech zveřejnil informaci o anketě mezi poslanci. Podle něj z ní vyplynulo, že klub stojí jasně za Miroslavem Kalouskem a že poslanci až na jednoho zařadili Jiřího Čunka při známkování na poslední místo.

Proti tomu se vzápětí ohradila čtveřice poslanců Jiří Carbol, Ludvík Hovorka, Tomáš Kvapil a Cyril Svoboda. Označili to za lež, protože se žádné takové ankety nezúčastnili.

čtěte také:

Topolánek: Buď bude vláda s Kalouskem, nebo padne

A právě Hovorka a Carbol jsou další dva poslanci, jejichž loajalitou si může být Jiří Čunek jistý. Jejich hlasy může argumentovat při licitaci s Topolánkem o změnách ve vládě.

"Pokud chce pan premiér odvolat pana Čunka a nerespektuje přitom naše stranické orgány, pak je to hodně vážný problém. Určitě by to mělo vliv na můj další postup v parlamentu. Ostatně program této vlády je pro mne problematický od samého začátku," řekl Hovorka.

I třetí z poslanců, Jiří Carbol, říká, že by při vyhazovu Čunka nebyl dál loajální vůči vládě. "Já jsem se takto vyjádřil už tehdy, když se poprvé řešil jeho odchod v minulosti. A stále to platí. Je pro mne otázka, jestli má pan premiér hlasy v parlamentu vůbec spočítané. Jeho jednání považuji za neseriózní," řekl Carbol.

Jako jednu z možností urovnání sporu vidí to, že ve vládě nakonec zůstanou Čunek i Kalousek.

Premiér obešel Čunka

Žádný z pročunkovských poslanců nechce hovořit o riziku rozpadu strany kvůli probíhajícímu pokusu o svržení Čunka, jehož scénář píše i předseda vlády Topolánek.

Premiér totiž vymyslel změnu ve složení vlády, která by mu měla mimo jiné pojistit loajalitu Cyrila Svobody. Právě on by podle Topolánka měl "povýšit" na dosavadní Čunkův post ministra pro místní rozvoj. "Jsou slušní lidé a Cyril Svoboda k nim patří, kteří se nenechají takto koupit," řekl dnes MF DNES Čunek.

Sám Svoboda už v úterý novinářům řekl, že nabídka stát se ministrem pro místní rozvoj by pro něj byla přijatelná v případě, že by ji nejdříve dostal předseda strany, pak KDU-ČSL a on. Premiér ale zvolil jiný postup - v neděli ještě před jednáním s Čunkem a Bursíkem poslal Svobodovi SMS s takovou nabídkou.

O postupu lidovců bude v pátek jednat nejprve celostátní výbor, pak celostátní konference. Hlasovat se bude jak o Čunkově návrhu odvolat Kalouska, tak o Topolánkově návrhu, že z vlády by měl odejít předseda KDU-ČSL.

Kalouskovci mobilizují

Tábor Miroslava Kalouska už proto sbírá síly k pátečnímu klání. Dnes zveřejnil tzv. Tříkrálovou výzvu, pod kterou se podepsalo 177 lidoveckých funkcionářů.

Kromě poslanců Pavla Severy, Jana Kasala, Ladislava Šustra, europoslance Jana Březiny či senátora Adolfa Jílka se jedná především o řadové členy či předsedy místních organizací.

Ti se ohrazují proti záměru předsednictva odvolat Kalouska z vlády. "Každý nemusí s Miroslavem Kalouskem vždy souhlasit a už vůbec nemusí být jeho obdivovatelem, nicméně každý ministr financí by si po úspěšném rozpočtovém roce zasloužil minimálně uznání od své vlastní strany. On se bohužel dočkal opaku," píše se v textu výzvy.

Signatáři také kritizují místopředsedu strany Davida Macka za jeho mediální výroky. "Nikdo z nás nemá právo, aby snad jen z mladické nerozvážnosti mařil téměř devadesátileté dědictví našich předchůdců," tvrdí na jeho adresu.

"Když jsem vloni prosazoval, aby KDU-ČSL nevolila Václava Klause prezidentem, Miroslav Kalousek před poslanci vyhrožoval, že mi ´rozbije hubu´ a Pavel Severa s Adolfem Jílkem mě při jednání klubu proti stanovám vyhodili za dveře," postěžoval si v reakci Macek. "Jsem proti hulvátským gestům nestřízlivých politiků a proti pragmatickým kšeftům, které oslabují důvěryhodnost křesťanských demokratů," řekl v narážce na Kalouska.

Uvnitř KDU-ČSL se dokonce začínají ozývat hlasy žádající rychlejší svolání sjezdu. Pokud současné vedení strany při pátečním jednání stranických orgánů neobstojí, nevyloučil Jan Kasal možnost urychleného svolání sjezdu, původně plánovaného až na podzim.

"Ty signály přichází jeden za druhým a jejich řada říká, že máme naprosto neschopné vedení strany, které - protože potřebuje vykazovat činnost - uměle hledá vnitřního nepřítele," řekl ČTK europoslanec a bývalý Čunkův protikandidát na funkci šéfa KDU-ČSL Jan Březina. "Sjezd by měl být kvůli budoucnosti strany dřív," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video