Ministr Janota nevyloučil, že poslanci nový návrh změní, a to k vlastní újmě. Především sociální demokraté nyní hlásají, že škrty v platech ústavních činitelů mají být mnohem větší. Ilustrační foto.

Ministr Janota nevyloučil, že poslanci nový návrh změní, a to k vlastní újmě. Především sociální demokraté nyní hlásají, že škrty v platech ústavních činitelů mají být mnohem větší. Ilustrační foto. | foto: David Port, MF DNES

Pokud projdou úsporná opatření, poslanci zchudnou o 2 500 korun

  • 556
Ještě ráno to bylo dvacet procent. Před polednem asi tak kolem deseti a ve tři odpoledne pouhá čtyři procenta. Řeč je o snížení platů ústavních činitelů - tedy poslanců, senátorů, ale i soudců či státních zástupců, které včera navrhla vláda.

Původně se počítalo s tím, že členové obou komor parlamentu a s nimi třeba i prezident přijdou na rok až o pětinu svého platu.

Nakonec je to o dost méně - jen zmíněná čtyři procenta, i když v případě zákonodárců to bude o něco více, protože se jim nově mají zdaňovat i jejich desetitisícové náhrady.

Vláda se zalekla potíží, které by mohlo přinést razantnější snížení platů. "Chtěli jsme se vyhnout určitým procedurálním problémům, které tu hrozily," řekl ministr financí Eduard Janota.

Co tím myslel? Obavy vycházejí ze sporu o snižování platů pro soudce v letech 2003 a 2004.

Ústavní soud sice nakonec předloni řekl, že to tehdy nebylo v rozporu se zákony, zároveň však vytkl politikům některé důvody, kterými snižování mezd pro soudce vysvětlovali. "Chtěli jsme se něčemu podobnému vyhnout, proto je to snížení jen čtyřprocentní," dodal Janota.

Soudcům čtyři procenta nevadí

Podle některých soudců konečně rozhodnutí riziko případné ústavní stížnosti sníží. "Pokud si pamatuji, tak předchozí snížení našich platů kritizoval Ústavní soud především za nesystematičnost. Nyní to ale souvisí i s dalšími změnami," řekl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

"Čtyři procenta mi přijdou v pořádku, když o to přicházejí i další státní zaměstnanci. Dvacet procent by bylo moc," dodal. Pro představu - při dvacetiprocentním snížení by řadový okresní soudce přišel měsíčně asi o 10 tisíc korun, při čtyřprocentním jen o dva tisíce korun.

Podobné je to u řadových poslanců a senátorů, kteří nezastávají žádnou funkci. Jim by se snížil plat o 12 tisíc (20% pokles), takto přijdou jen o 2 500 a budou brát téměř 59 tisíc.

Ministr Janota nevyloučil, že poslanci nový návrh změní, a to k vlastní újmě. Především sociální demokraté nyní hlásají, že škrty v platech ústavních činitelů mají být mnohem větší.

Místopředseda ODS Petr Nečas řekl, že pro pokles platů ruku jeho strana zvedne. "Byli bychom političtí hlupáci, kdybychom tak neučinili," uvedl.

platy ústavních činitelů teď a poté

Ilustační fotoprezident
nyní: 204 700; nově:196 512

senátoři a poslanci
nyní: 61 400; nově: 58 944

ministři
nyní: 103 900; nově 99 744

soudci a žalobci*
nyní: 50 000; nově: 48 000

členové bankovní rady ČNB
nyní: 250 000; nově: 240 000

*Jde o přibližný průměr - platy soudců a žalobců na různých úrovních se velmi liší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video