Politolog se domnívá, že kandidáty vedla do eurovoleb převážně touha majetkově se zabezpečit na dalších pět let. Ilustrační foto.

Politolog se domnívá, že kandidáty vedla do eurovoleb převážně touha majetkově se zabezpečit na dalších pět let. Ilustrační foto. | foto: David Port, MF DNES

Pokud nepřežijí podzimní volby, zmizí část poslanců za zvířaty či na skládku

  • 36
Do europarlamentu se snažili dostat i stávající poslanci ze Sněmovny. Měla to být jejich poslední štace, nebo naopak kariérní postup? Červnový neúspěch může být koncem jejich politické kariéry a tak už má většina za politiku vymyšlenou náhradu - od práce učitelky a ochránce zvířat po provozovatele kavárny nebo skládky.

Kandidatura do europarlamentu mohla být pro některé stávající poslance Sněmovny prodloužením politického angažmá. Motivy za kandidaturou měla dvanáctka neúspěšných z Poslanecké sněmovny rozdílné.

"Z těch sedmi set kandidátů bylo tak sto zkušených politiků, ti zbývající tam šli proto, aby se postarali o svoji budoucnost na dalších pět let," vidí situaci jasně politolog Zdeněk Zbořil. Právě u zkušených politiků, kteří vědí, že se dá politikou dobře živit, je podle něj hlavní motiv majetkový.

POSLANCI, KTEŘÍ CHTĚLI ZE SNĚMOVNY DO EUROPARLAMENTU A NEUSPĚLI

Jan Schwippel (Libertas)
Vladimír Tlustý (Libertas)
Libor Ambrozek
(KDU-ČSL)
Helena Mallotová (ODS)
Tomáš Úlehla (ODS)
Olga Zubová (DSZ)
Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM)
Václav Exner (KSČM)
Kateřina Konečná (KSČM)
Kateřina Jacques (SZ)
Přemysl Rabas (SZ)
Anna Čurdová (ČSSD)

Zdroj: ČSÚ

Málokdo z oslovených si vykládá výsledek hlasování v eurovolbách za neúspěch. A to i v případě, že se pro ně dveře vysoké politiky zavřou. Většina z oslovených je na podzim ještě připravená zabojovat, ale například Libor Ambrozek kandidovat nebude a zelený Přemysl Rabas to zatím zvažuje.

Přízrak neúspěchu i v podzimních volbách je ale přítomný pro většinu z nich. Politolog Zbořil očekává, že tradiční třicetiprocentní obměna kandidátek se může po předčasných volbách zvýšit až na padesát procent. "Ti, co se snažili dostat do europarlamentu, to brali jako jednu z posledních možností, i ti na nevolitelných místech teď v eurovolbách."

Do kavárny, na skládku nebo na svatební cestu

Náhradní variantu za politiku má připravenou Libor Ambrozek, který by zkusil za rok volby do Senátu a do té doby by se věnoval ochraně přírody. Podobně ochraně ohrožených druhů by se intenzivněji než dosud věnoval Přemysl Rabas. Do školy by se vrátila sociální demokratka Anna Čurdová, která středoškoláky učila společenské vědy, ekologii a jazyky.

O dalších krocích prý příliš nepřemýšlí Olga Zubová. "Na politice nejsem závislá, vrátila bych se do své galerie," řekla s tím, že by se politického života ale chtěla účastnit třeba na komunální úrovni.

Velký podporovatel Evžena Tošenovského, občanskodemokratický kolega Tomáš Úlehla také nepřijde o živobytí, skončí-li v politice. "V roce 1990 jsem řekl, že mě politika živit nebude. Babička z Vídně slušně restituovala, provozují kavárnu, skládku, dělám téměř profesionálně hudbu," vyjmenoval náhradní program za účast na schůzích ve Sněmovně Úlehla. Podzimní neúspěch by ho prý ani nepoznamenal.

Komunisté mají pevná pravidla postupu

Komunistická poslankyně Kateřina Konečná v případě podzimního debaklu plánuje návrat na severní Moravu. Dala by si měsíční volno a s manželem vyrazila na zatím neuskutečněnou svatební cestu. "Slíbila jsem mu, že pojedeme, až odejdu z politiky."

Právě u komunistů je postup do europarlamentu motivován jinak než u ostatních stran. "Komunisté mají nomenklaturní pořadí, postupují podle staré praxe. Z vnitřní politiky dál," vysvětlil politolog. "Třeba Bebarová-Rujbrová nebo Exner tam byli devatenáct let, logicky by teď přešli na jinou úroveň." Naději si podle něj zachovávají i v Česku."Pokud by se pohybovali v domácí politice, mají šanci uspět."

Přesto politická cesta mnohých z neúspěšné dvanáctky může letos na podzim skončit. "Osud mnohých visí na nitce. Jak má Vodňanský v básničce: 'Vezou pána v sanitce, život visí na nitce. Sanitka se převrhla a nitka se přetrhla.' Ta nitka se může snadno přetrhnout," varuje Zdeněk Zbořil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video