Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Ivo Schwarz na tiskové konferenci (17. srpna 2009)

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Ivo Schwarz na tiskové konferenci (17. srpna 2009) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Pokud byl v Toskánsku někdo od nás, rezignuji, nabídl šéf rozvědky

  • 146
Civilní rozvědka se vrátila ke kauze "ostře sledované" dovolené premiéra Mirka Topolánka v Toskánsku. Pokud by se prokázalo, že za ní stojí některý náš současný pracovník, jsem připraven odstoupit, uvedl ředitel Ivo Schwarz. Zároveň znovu odmítl, že by služba měla s aférou cokoli společného.

Fotografie zachycující nejen Topolánka, ale i další politiky a podnikatele, pořídil v Toskánsku podle informací MF DNES bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš. Karel Randák, bývalý ředitel služby, pak zařídil zveřejnění snímků.

Deník Právo nedávno uvedl, že se na tajném fotografování podíleli i současní pracovníci tajné služby. Konkrétně bývalí Bakešovi kolegové, současní rozvědčíci specializující se na sledování.

Tajné služby

Civilní rozvědka - Úřad pro zahraniční styky a informace shromažďuje pro vládu a další ústavní činitele zpravodajské informace z ciziny.

Civilní kontrarozvědka (BIS) působí na území České republiky a získává informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku.

Vojenské zpravodajství nyní pracuje v zahraničí i České republice a zabezpečuje především informace o vojenském ohrožení.

Schwarz taková tvrzení odmítl, nedokázal ale stoprocentně vyloučit, že se na aféře nepodíleli například bývalí spolupracovníci tajné služby nebo její zaměstnanci ve svém volném čase. Přesto je přesvědčen, že současní pracovníci rozvědky nemají s aférou nic společného.

Ředitel zdůraznil, že všichni pracovníci rozvědky mají povinnost doložit, kde trávili své dovolené nebo volný čas. Schwarz při kontrole těchto údajů nezjistil nic podezřelého.

Toskánskou aféru rozpoutalo koncem července zveřejnění fotografií a videa, na nichž jsou kromě předsedy ODS také lobbisté a podnikatelé včetně šéfa ČEZ Martina Romana. Jejich spojení s bývalým premiérem vyvolalo otázky, zda si Topolánek platil dovolenou sám a komu patřila vila, v níž volno trávil.

Randák dal v rádiu Impuls Schwarzovi za pravdu. "V Toskánské kauze jistě nefigurují lidé z ÚZSI," řekl.

Hra o Dalíka?

Randák i Bakeš jsou přitom již dlouho spojovaní s aférou Savoy. Bakeše soud dokonce nepravomocně odsoudil za únik videonahrávky ze schůzky lobbisty Miroslava Šloufa s kancléřem prezidenta Jiřím Weigelem v hotelu před prezidentskou volbou.

Randáka a současného šéfa sekce PR a marketingu ČSSD Petra Dimuna pak premiér Mirek Topolánek označil za hlavní aktéry kauzy.

Kvůli vztahu Randáka s Dimunem obvinil Topolánek sociální demokraty, že zrežírovali toskánskou aféru. Dimun i předseda ČSSD Paroubek se ale od celé záležitosti distancovali.

Civilní rozvědka je v poslední době pod stálým tlakem expremiéra Topolánka a Ivana Langera. Ten ještě z pozice ministra vnitra uvedl, že po svém nástupu měl rozvědku radikálněji reorganizovat. Po kauze Savoy v ní prý provedl "jisté personální změny", nechtěl je ale popsat.

Topolánkova averze prý zase vychází od Marka Dalíka, který měl spory s Randákem. Tajné služby má na úřadu vlády navíc na starosti Dalíkův spolužák Jan Novák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video