Požadavek ODS na referendum k euru ostře odmítli šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka ho označil za pokrytectví.

Požadavek ODS na referendum k euru ostře odmítli šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka ho označil za pokrytectví. | foto: Petr Topič, MAFRA

Pokrytectví a „vystrčený zadek“, hodnotí soupeři požadavek ODS k euru

  • 699
Podmínku ODS, aby případnému přijetí eura v Česku předcházelo referendum, odsoudili politici významných konkurenčních stran. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka to považuje za pokrytectví. Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg označil postoj ODS za "vystrčenou prdel, kterou jsme ukázali sousedům".

"Premiér Nečas je pokrytec. ODS vždycky odmítala zákon o referendu, ať tedy nejprve podpoří jeho přijetí, pak bude možné konat referendum nejen o přijetí eura. Mám silný pocit, že premiér Nečas nám sulíkovatí (slovenský politik Richard Sulík, odpůrce záchranného fondu eurozóny, pozn. red.) a odvádí pozornost od domácích problémů útoky na eurozónu. Hrozí, že díky Nečasovi skončíme na samém okraji integrace a v Evropě ztratíme jakýkoli vliv," řekl iDNES.cz Sobotka.

Občanští demokraté přijali na víkendovém nevolebním kongresu závazné usnesení, že případnému přistoupení k euru má předcházet referendum. "Podmínky, za kterých v roce 2003 rozhodli občané České republiky v referendu o přistoupení k Evropské unii a o závazku přijmout společnou měnu euro, se zásadně změnily," argumentuje ve svém usnesení ODS (více zde).

Ostře na adresu občanských demokratů reagoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který byl v neděli potvrzen v čele koaliční TOP 09. "To usnesení je jen z demonstrativních a vnitropolitických důvodů a znamená vystrčenou prdel, kterou jsme ukázali sousedům," cituje Schwarzenberga Právo.

Naopak šéf poslanců VV Vít Bárta postoj ODS přivítal. "Souhlasím, že jsou i důležitější témata a pochopitelně strana přímé demokracie ráda podpoří jakékoli smysluplné referendum, což toto určitě je," sdělil iDNES.cz Bárta.

Kalousek: Je to dětinské. Nebude to aktuální nejméně 5 let

Snaze ODS získat "body" voláním po referendu k euru se podivil ministr financí Miroslav Kalousek, protože to podle něj není vůbec aktuální problém.

"Považuji to za dětinské a nepřináší nám to žádnou přidanou hodnotu. Nejsme připraveni na vstup do eurozóny. Naše jakékoli úvahy o tom, kdy bychom do ní mohli vstoupit, jsou v horizontu delším než pět let," řekl iDNES.cz Kalousek.

Miroslav Kalousek na sněmu TOP 09. (23. října 2011)

"Bude-li to pro nás z hlediska vnitřního trhu a z hlediska strategického směřování výhodné, tak tam prostě vstoupíme. Pokud tam nebudeme chtít vstoupit, tak nás tam nikdo nedostane ani párem volů," zdůraznil Kalousek. Na dotaz, zda by v takovém případě mělo být referendum, odvětil: "Samozřejmě, že ne."

Volání po budoucím referendu k euru teď podle Kalouska nedává žádný smysl a označil ho za vnitrostranický výkřik.

Otázka vztahu k Evropské unii a k euru tak ještě zvýraznila jeden ze základních rozdílů mezi dvěma stranami, které v Česku bojují o nejsilnější pozici na pravici a které jsou nyní ve společné vládní koalici.

Euroskeptický prezident Václav Klaus se už dříve obrátil na Nečasovu vládu, aby pro Česko vyjednala trvalou výjimku pro přijetí eura. Tu má nyní například Velká Británie. Premiér na to tehdy reagoval, že vyjednat výjimku by šlo těžko a není to navíc ani nutné, protože neexistuje termín, do kdy má Česko euro přijmout (více zde).

S požadavkem na referendum ODS přišla právě ve dnech, kdy země eurozóny řeší, jak zabránit vážné krizi v Evropě kvůli bankrotujícímu Řecku a jak ochránit před problémy některé evropské banky, které nakoupily rizikové dluhopisy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video