Předseda ODS Petr Fiala a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg při debatě o roli...

Předseda ODS Petr Fiala a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg při debatě o roli lidských práv v české a evropské zahraniční politice. Na snímku s moderátorem diskuse Vítem Dostálem | foto: Alena Beníšková, iDNES.cz

Poklonkování Číně byznysu nepomůže, vytkli vládě Fiala i Schwarzenberg

  • 359
Není pravda, že „vlezdoprdelství“ vůči Číně pomůže českému zahraničnímu obchodu, kritizoval vládu i prezidenta Miloše Zemana exministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09. Uvedl to při pondělní diskusi o roli lidských práv v evropské i české zahraniční politice v rámci konference Forum 2000.

„To je národ, který několik tisíc let velmi úspěšně obchoduje v Asii, Pacifiku a to, že bude náš obchod úspěšnější, když budeme vstřícnější, je pouhá iluze,“ prohlásil Schwarzenberg na adresu Číňanů. “Exportní výsledky nezáleží na tom, jestli se k nim budeme chovat objektivně nebo podlézavě,“ řekl exministr zahraničí a použil i zmíněný jadrný výraz.

KOMENTÁŘ: Sólo místo pauzy. Zeman se cestou do Číny postavil mimo hru

Podobně se k obratu v české zahraniční politice v podání vlády i prezidenta, kteří přestali upozorňovat na porušování lidských práv v Číně, vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. „Poklonkování a padání na kolena nám nepomůže v hospodářských zájmech,“ tvrdil Fiala.

Ačkoli se diskuse účastnili také dva europoslanci z vládních uskupení, lidovec Pavel Svoboda a Pavel Telička zvolený za hnutí ANO, ani jeden z nich obrat v chování vůči Číně nehájil. A sociální demokraté odmítli do diskuse přijít. Jak premiér Bohuslav Sobotka, tak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, i další politici ČSSD, jimž organizátoři účast při debatě o roli lidských práv v zahraniční politice nabízeli.

Prezident Zeman se nedávno vrátil z druhé návštěvy Číny v krátké době. Zúčastnil se i vojenské přehlídky k sedmdesátému výročí ukončení války v Pacifiku na náměstí Nebeského klidu, čemuž se hlavy jiných demokratických zemí vyhnuli. Zároveň bylo při Zemanově návštěvě oznámeno několik investice společnosti CEFC v České republice, která koupila mimo jiné téměř poloviční podíl v letecké společnosti Travel Service, fotbalovou Slavii, Pivovary Lobkowicz či několik nemovitostí v Praze.

Fiala i Telička kritizovali cestu Zaorálka do Íránu

Schwarzenberg v rámci diskuse také zdůraznil, že důraz na lidská práva byl po roce 1989 chloubou české zahraniční politiky a že se o to zasloužili Václav Havel a exministr zahraničí Jiří Dienstbier. Každá země by si podle něj měla uchovat něco, s čím její zahraniční politiku budou ostatní spojovat, ale současná vláda se od toho podle něj odklonila. Fiala ocenil, že z koncepce české zahraniční politiky vlády Bohuslava Sobotky zmizela alespoň zmínka, že navazuje na „reformní komunismus“, což bylo uvedeno v původní verzi.

„Bylo by dobré stanovit si idealistický cíl, že i prezident se bude cítit vázán koncepcí české zahraniční politiky,“ pobavil europoslanec Svoboda auditorium. Telička i Fiala zase kriticky zmínili cestu Zaorálka do Íránu. „Írán je země, která popravuje nejvíc lidí na světě z politických důvodů,“ uvedl Fiala. Řekl, že by mu tolik nevadily Zemanovy cesty na východ, kdyby to bylo vyváženo i cestami do klíčových západních zemí. „Podívejte se, kam jezdili Václav Havel a Václav Klaus. A kam teď jezdí Zeman,“ podotkl šéf ODS.

„Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet,“ srovnal Klause se Zemanem Telička. Bude ho zajímat, jak se Zeman s otázkou dodržování lidských práv vypořádá při své cestě do Ázerbájdžánu, na kterou se v pondělí vydal, a zda se na toto téma v zemi, z níž Česko dováží desetinu ropy, bude ptát. „Já tam jedu ve čtvrtek, tak budu mít možnost si na místě porovnat jeho a moji agendu,“ řekl při debatě Telička.

V závěru přišly i dotazy publika. Schwarzenberg ocenil, jak se Německo chová k uprchlíkům. „Musím vzdát hold Němcům, jak se o uprchlíky stará. Pro dítě, které vyrostlo v protektorátu je příjemné překvapení, jak se ta situace změnila,“ řekl předseda TOP 09. Není podle něj pravda, že jsou úplně zavřené hranice do Německa. Uprchlíci tam podle něj stále míří a Němci jen podle něj nestáli, aby jich do země přišlo více, než kolik je Německo schopno zvládnout.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue