Poker

Poker | foto: Profimedia.cz

Poker bude jen v kasinech, plánuje vláda. Dělá z nás gamblery, vadí hráčům

  • 474
Poker bude od 1. ledna 2011 možná povolený pouze v kasinech. Ministerstvo financí totiž považuje oblíbenou karetní hru za hazard a hodlá ji mít pod kontrolou. Pokerové kluby jsou rezolutně proti. Budoucnost pokeru mají v rukou poslanci, kteří by měli v úterý rozhodovat o návrhu vládní novely zákona o loteriích.

Stát chce z pokeru především získat peníze, na které dnes nemůže dosáhnout. Pokerové kluby, kterých v Česku funguje zhruba 250, totiž působí jako občanská sdružení zřizovaná ministerstvem vnitra. Na svých turnajích proto zatím nemusejí nic danit. To se ale může od nového roku změnit.

"V kasinech bude poker pod dohledem, a zachytíme tak povinné odvody," říká ředitel odboru státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi ministerstva financí Karel Korynta. O kolik peněz státní pokladna ročně přicházela, ministerstvo nemá spočítané.

Hráči pokeru novelu zákona o loteriích odmítají. "Vnímáme ji jako vážné nebezpečí pro poker. S tím se nemůžeme smířit," tvrdí předseda Asociace českého pokeru Milan Sláma.

Pro pokerové kluby, které by už v budoucnu nemohly turnaje pořádat, je podle něj změna zákona likvidační. Klubům vadí, že hráče zbytečně vyžene do prostředí kasin. "Budeme tak ve stejném balíku jako ti, co hrají automaty nebo ruletu. Chtějí z nás udělat gamblery," soudí Sláma.

Poslanci by se měli zabývat hned třemi verzemi novely zákona o loteriích. Kromě vládního návrhu budou posuzovat i novely z dílny poslanců ČSSD a také zastupitelstva hlavního města Prahy. Ty ale postavení pokeru neupravují.

O návrzích zákona bude na své nejbližší schůzi 24. a 25. listopadu jednat také rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. "Budeme se určitě zabývat i námitkami pokerových klubů," říká předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS.

Za vládní návrh zákona lobbovaly také kasina a sázkové kanceláře. Konkurenční poker je totiž podle nich v současnosti zvýhodněný.

Záleží na náhodě, nebo schopnostech?

Dalším dějstvím tak pokračuje dlouhodobý spor, zda je poker hazard, nebo dovednostní hra. Úřady a hráči se v této věci neshodnou. "Je tam určitý um, ale to je i v kurzovém sázení. Bereme to jako hazard," říká Korynta. Podle něj se dá na pokeru vypěstovat stejná závislost jako na hracích přístrojích.

Hráči oponují, že poker je dovednostní disciplína a že se tímto způsobem v Česku vyvíjí už několik let. "Světová federace pokeru byla navíc přiřazená k Federaci dovednostních her. To znamená, že poker na světové úrovni začíná mít status jako šachy nebo go," argumentuje Sláma.

Asociace se chce se státními orgány domluvit na regulaci své činnosti. "S rozumnou míru zdanění samozřejmě souhlasíme. Pokud bude poker uznaný jako dovednostní sport, tak tam už jsou odvody nastavené," říká Sláma.

Poker podle asociace hraje v Česku pravidelně či příležitostně až 200 tisíc lidí. Někteří hráči se pokerem živí. V kasinech se velké mezinárodní turnaje za účasti profesionálů konají už dnes.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video