Vizualizace nové trasy metra A

Vizualizace nové trasy metra A | foto: METROPROJEKT Praha a. s.

Metro Bořislavka budí vášně. Opakuje místopisné chyby z časů komunistů

  • 310
Praha má přes padesát stanic metra a brzy přibudou další čtyři na prodloužené trase A z Dejvic: Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol. Sice ještě nestojí, ale už vyvolávají rozpaky. Konkrétně pojmenování jedné z nich: Bořislavka. Podle odpůrců je budoucí stanice příliš vzdálena skutečnému místu stejného jména.

"Lokalita stejného jména je asi o 400 metrů východněji. Posunout název Bořislavka tak daleko už podle mě nemá s původním místem nic společného," tvrdí archivář Dopravního podniku Pavel Fojtík. Dokonce se objevily informace, že za vším stojí developer, který v místě buduje stejně pojmenovaný projekt.

To Praha 6, která pojmenování prosadila, odmítá. "Uvažovalo se třeba o názvu Červený Vrch, podle blízkého sídliště, ale to je příliš veliké a rozkládá se až k další budované stanici," vysvětlila jeden z argumentů starostka šestky Marie Kousalíková.

Místopisná komise prý dala přednost pojmenování, na které si už lidé zvykli ze zastávek tramvaje. "I ty jsou však dost daleko, řekněme za uznatelnou hranicí," dodal Fojtík. Ani většina místních lidí, které MF DNES oslovila, není z nového pojmenování nadšena. A to ze stejného důvodu. "Bořislavka je prostě jinde," shrnul to jeden z oslovených Petr Vrána.

Příští stanice: Šesté pětiletky, mohlo znít v soupravách metra

Mnozí Pražané si jistě ještě dnes vzpomenou na stanice Leninova, Gottwaldova či Družby. Před rokem 1989 se objevila celá řada názvů, které byly zatíženy jakýmsi ideologickým břemenem. "Ale musím upozornit, že mnohdy šlo jen o pracovní názvy objevující se v projektech, které se nikdy nerealizovaly," řekl Fojtík, který se historií MHD zabývá.

Zatímco dnes se nové stanice metra jmenují takřka výhradně podle lokalit či ulic a náměstí, u kterých leží, dříve tyto místní názvy často přebila snaha tehdejších "mocipánů" dostat do společenského povědomí významné komunistické představitele či události. "Co vím, rozhodoval o tom městský výbor KSČ," připomněl Fojtík.

Jak se také mohly jmenovat stanice pražského metra

Kdyby v roce 1989 nedošlo k politickým změnám, projížděli bychom dnes třeba stanicemi Šesté pětiletky, Lidových milicí či Únorového vítězství. V tomto ohledu byly výživné hlavně oba konečné úseky metra B a plánovaná trasa C na Jižním Městě, kde mělo metro původně jezdit blíže Spořilovu.

Názvy pocházející z "komunistického tvarosloví" musely cestující mást. Například dnešní stanice Nádraží Holešovice se jmenovala po Juliu Fučíkovi, jemuž bylo původně "zasvěceno" nedaleké Výstaviště. Ovšem Fučíkova ulice byla ve Vysočanech.

Podobné to bylo s návrhem na jméno dnešní Strašnické, které odkazovalo na vznik místní pionýrské organizace. Ale Pionýrská byla dnešní Patočkova ulice na druhé straně města ve Střešovicích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video