Pojišťovny začaly kvůli vracení poplatků kontrolovat zdravotnická zařízení. Ilustrační foto

Pojišťovny začaly kvůli vracení poplatků kontrolovat zdravotnická zařízení. Ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Pojišťovny začnou rozdávat pokuty za neplacení poplatků

  • 22
Zdravotní pojišťovny chtějí pokutovat krajské nemocnice a lékárny za to, že nevybírají poplatky od pacientů. Považují to za porušování nebo obcházení zákona, řekli zástupci pojišťoven po schůzce s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou. Až padesátitisícovou sankci mohou uložit opakovaně.

V Česku je deset zdravotních pojišťoven - největší Všeobecná zdravotní pojišťovna a devět zaměstnaneckých. Všechny už začaly zdravotnická zařízení v krajích kontrolovat. VZP ve Středočeském kraji zahájila správní řízení, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR tak učiní tento týden.

Každá pojišťovna může nemocnicím a lékárnám udělit za opakované nevybírání poplatků pokutu až 50 tisíc korun, a to opakovaně.

plaťte poplatky, vyzval hejtman

Hejtman ČSSD Martínek vyzval, aby lidé platili poplatky

"Nevidím jinou možnost. Vycházíme z toho, že zákonodárce tím, že stanovil povinnost poplatky platit a vybírat, sledoval nějaký účel. Jakékoliv jednání, které brání dosažení tohoto účelu, je porušením zákona," uvedl šéf VZP Pavel Horák.

Ministryně zdravotnictví zdůraznila, že by pojišťovny měly proti protiprávnímu jednání zakročit jednotně.

Dodala, že vláda je připravena podniknout případné další kroky. Zatím je ale odmítla prozradit, nejprve se prý musí vyčerpat standardní opatření. Podle náměstka ministryně Marka Šnajdra kabinet bude muset zakročit tehdy, pokud pokuty "v masovějším měřítku" nebudou úspěšné.

"Bavíme se o veřejných prostředcích. Ta otázka je podobná jako ptát se pracovníků finančního úřadu, jestli budou, nebo nebudou vymáhat nezaplacené daně," dodal Šnajdr.

"Pokutování krajských zdravotnických zařízení za nevybírání poplatků je jistě možné. Nicméně pokuty poplynou znovu z kapes občanů této země, proto je naprosto nezbytné, abychom co nejrychleji přijali systémové řešení v jejich zájmu," sdělil iDNES.cz místopředseda výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS).

Nejlepší by podle něj bylo, aby se regulační poplatky staly příjmem zdravotních pojišťoven, nikoli zdravotnických zařízení. "Tím by veškerý poplatkový chaos v krajích byl vyřešen," je přesvědčený Šťastný.

V čele všech krajů (kromě Prahy) stojí sociální demokraté. V krajských volbách voličům slíbili, že poplatky zruší. Jako první k tomu přistoupil na začátku roku Středočeský kraj, ostatní se přidaly v únoru. Všechny ale nepostupují stejně a neodbouraly ani stejné platby.

Většina zařízení peníze vybírá a hned je pacientům vrací, výjimkou je Plzeňský kraj, který zaplacené poplatky posílá lidem na účet.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video