Spor mezi nemocnicemi a pojišťovnami musí rozseknout ministr úhradovou vyhláškou. Ilustrační foto.

Spor mezi nemocnicemi a pojišťovnami musí rozseknout ministr úhradovou vyhláškou. Ilustrační foto. | foto: Michal Šula, MAFRA

Pojišťovny se s nemocnicemi nedohodly. Úhrady určí ministerstvo

  • 4
Ve středu naposled jednali zástupci zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a záchranáři. Na penězích za poskytovanou péči se ale strany nedohodly. Určit je tak musí ministerstvo zdravotnictví, které do konce roku vydá úhradovou vyhlášku. Nemocnice i záchranky čekají, kolik jim přijde peněz.

"Dohodu jsme ani nečekali, ten rozpor je příliš velký a potřeby pojišťoven a nemocnic se bohužel liší. Nyní přijde vyhláška a je otázkou, nakolik pan ministr svému slibu dostojí. Pokud se budou zvyšovat platy celému zdravotnickému personálu o deset procent, tak musíme samozřejmě nárokovat odpovídající navýšení peněz," uvedla ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni a prezidentka Asociace nemocnic České republiky Jaroslava Kunová.

Podle ní by se tak úhrady musely zvednout minimálně o tři procenta oproti loňskému roku. "Deklarovalo se navýšení pět až šest procent. Tři až čtyři procenta by mohly být kompromisem," míní. Muselo by se však zároveň ušetřit například přehodnocením všech léků Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

Lékaři by mohli přijít o slíbené peníze

Velké obavy má Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje menší zdravotnická zařízení. Lékaři možná přijdou o své slíbené peníze.

"Pokud zůstanou úhrady za poskytnutou péči stejné jako loni, nemůžeme lékařům platy navýšit. Otázkou je, zda bychom mohli vůbec udržet navýšení platů lékařům z letošního roku. Nemocnice navýšily lékařům platy do pohyblivých složek mzdy a ty je možné odebrat," upozornil ředitel asociace Stanislav Fiala.

Stejné navýšení platů mají slíbeno i sestry, kterých je podle Fialy pětkrát tolik. "Chceme úhrady na úrovni sto procent, chceme, aby pan ministr do toho zohlednil zvýšení DPH v příštím roce, a chceme, aby narostla procenta na platby lékařů a sester," vzkázal na ministerstvo Fiala. I on požaduje pro nemocnice čtyři procenta navíc, tedy asi čtyři miliardy korun.

"Je to nepodkročitelné minimum, za jiné situace hrozí další protesty minimálně ve stejné síle, jako proběhly v loni," uzavřel Fiala s tím, že se asociace s ministrem pokusí domluvit schůzku a před vydáním vyhlášky ještě jednat.

Je to pro nás existenční problém, tvrdí záchranáři

Nejvíce se nové vyhlášky obávají záchranáři, pro které by prý mohla být likvidační.

"Pokud pan ministr v úhradách nezohlední svůj příslib vyšších platů všem zdravotníkům a zvýšené DPH, bude pro nás vyhláška likvidační. Záchranné služby zůstaly s platbami na rozdíl od nemocnic na úrovni roku 2010, ale platy lékařům se zvyšovaly už pro rok 2011. Pohybujeme se na hranici bídy," apeloval na ministra předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Dodal, že pokud nechá ministr peníze za péči na letošní úrovni, přesune svou odpovědnost za sliby lékařům na někoho jiného - v případě záchranek na kraje, které je zřizují.

Jenže ministerstvo jasně opakuje, že peníze v době, kdy se šetří, z rukávu nesype a pojišťovny na vyšší úhrady nemají. "Zatím není jasné saldo zdravotních pojišťoven (konečný rozdíl mezi příjmy a výdaji, pozn. red.), musíme počkat, jaký bude ekonomický vývoj, výběr pojistného a podobně. Ale počítáme s tím, že na péči opět rozdělíme zhruba 220 miliard korun," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Nemocnice nemají hledat peníze jen na ministerstvu

Nemocnicím vzkázal, že rezervy nemají hledat jen na ministerstvu, ale i u sebe. "Zdravotnickým zařízením se mohou zvednout příjmy z hospitalizačních poplatků, musí ale také chovat hodně ekonomicky. A zlepšit své chování k pacientům, které by měla nalákat. Jediný prostor, kde nechceme dávat žádnou hranici, je centrová péče - tedy onkologická centra a podobně," dodal mluvčí.

Ministerstvo také plánuje zavést v roce 2012 u některých zákroků DRG léčbu, tedy léčbu, kdy se platí za péči pro určitého pacienta. Při současném systému totiž vzniká nepoměr mezi zdravotnickými zařízeními, která z nasmlouvaného balíku peněz ošetřují v závislosti na své oblíbenosti různý počet pacientů. Ta oblíbená s více pacienty tratí, zatímco méně oblíbená vydělávají, jelikož z daného paušálu ošetří méně lidí.

"Proto chceme, aby začal přesun peněz za pacientem. Oblíbená zdravotnická zařízení budou mít dostatečné množství peněz a každý další pacient pro ně bude přínosem," doplnil Sršeň.

Úhradovou vyhlášku ministerstvo zdravotnictví připravuje ke konci roku. "Zatím nemáme protokoly o generální nedohodě, počítám, že bychom je měli mít do konce měsíce. Do konce října chceme mít hotový základ vyhlášky, který půjde do připomínkového řízení. Vyhláška vyjde na konci prosince," shrnul Sršeň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video