Mnoho sester na zvýšení stále čeká. O slíbených patnáct procent víc bere jen polovina z nich. Ilustrační foto.

Mnoho sester na zvýšení stále čeká. O slíbených patnáct procent víc bere jen polovina z nich. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny prošetří, kde skončily peníze na platy sester

  • 109
Pro mnohé zdravotní sestry to byl smutný pohled. Ani na poslední výplatní pásce před Vánocemi nenašly slíbené peníze. Vyšší platy přitom mají brát už půl roku. Některé se snad dočkají po Novém roce, pojišťovny brzy začnou kontrolovat, jestli peníze doputovaly opravdu k sestrám, nebo je nemocnice a další zařízení použily na něco jiného.

"Doufáme, že po těchto kontrolách vzroste počet sester, kterým byly platy navýšeny," říká šéfka České asociace sester Irena Pejznochová.

Zdravotní sestry by od července měly brát v průměru o 2 500 korun více. Byly zařazeny do vyšší platové třídy a na zvýšení jejich mezd přispívají i pojišťovny ze svých rezerv. Právě pojišťovny teď začnou ověřovat, co se s jejich penězi stalo.

"Připravujeme kontroly, protože se objevily připomínky zaměstnanců zdravotnických zařízení, že peníze nebyly použity na úpravu platů," potvrdila Viera Júdtová z tiskového oddělení VZP. Termín kontrol největší pojišťovna neupřesnila, náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr však už dříve MF DNES řekl, že začnou co nejdříve.

O kontrolách uvažuje i pojišťovna ministerstva vnitra. "Jestliže zdravotnická zařízení nepoužila peníze na platy, je to nezodpovědné jednání," řekla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Nařízení splnili, plat zůstal

Některé nemocnice i praktičtí lékaři v uplynulých týdnech upozorňovali, že dostávají peníze od pojišťoven se zpožděním nebo vůbec.

Například síti zdravotnických zařízení Agel chyběly ještě na začátku prosince tři čtvrtiny ze slíbených sedmi milionů. Sestry proto musely čekat a částku, na niž mají nárok, dostanou najednou – jako odměnu.

Podle nejnovějších informací ministryně zdravotnictví Dany Juráskové však příspěvky od pojišťoven do nemocnic přicházejí.

Mnoho sester na zvýšení stále čeká. O slíbených patnáct procent víc bere jen polovina z nich, zjistila Česká asociace sester. "Podle našich informací nedostaly peníze především sestry z krajských a soukromých nemocnic. Fakultní nemocnice si ohlídalo ministerstvo – jejich zřizovatel," uvedla Irena Pejznochová. Obává se, že některé nemocnice opravdu peníze pro sestry "ztopily".

Ještě horší je však varianta, před kterou varovali odboráři: sestry dostaly přidáno podle rozhodnutí vlády, ale zároveň přišly o osobní ohodnocení. Nařízení bylo formálně splněno, ale sestry berou pořád stejně.

"Osobní ohodnocení uděluje zaměstnavatel, neexistuje způsob, jak ho vymáhat," podotýká Pejznochová. Sestrám v takovém případě pomůžou jen odbory.

Odejít chtějí sestry do 35 let

Zdravotní sestry se nechtějí o svých penězích bavit. MF DNES jich za poslední týden oslovila zhruba dvacet, odpovědi byly shodné: Nemůžu o tom mluvit. S podobnými reakcemi se setkává i asociace sester, která chce průzkum o platech zopakovat po kontrolách pojišťoven.

"Bojí se reakce zaměstnavatele, i když jsou dotazníky anonymní," vysvětlila šéfka asociace sester.

V Česku je 90 tisíc sester, berou v průměru 24 tisíc korun. Šest tisíc sester chybí, největší nedostatek je na lůžkových odděleních. Podle průzkumu z října, který se zaměřil na spokojenost personálu, nejčastěji uvažují o odchodu sestry z náročných oborů, jako je chirurgie či anesteziologie, a také z LDN a dětských center.

Odchod sester zbrzdila hospodářská krize, přesto by na ni nemocnice neměly spoléhat. "Nejméně stabilizovanou skupinou jsou sestry ve věku 26 až 35 let, kde jen polovina neuvažuje o změně, naopak 40 procent hrozí odchodem," uvádějí autoři průzkumu, který zveřejnil odborný čtvrtletník Zdravotnictví v České republice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video