Zákon se nezměnil, přesto pojišťovny zdravotně postiženým a seniorům přestaly platit některé pomůcky. Ilustrační foto.

Zákon se nezměnil, přesto pojišťovny zdravotně postiženým a seniorům přestaly platit některé pomůcky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny přestaly hradit podložky pro pacienty, schytaly kritiku

  • 108
Zdravotní pojišťovny přestaly od ledna přispívat na inkontinenční podložky. Tedy pomůcku, bez které se neobejdou lidé s trvalým únikem moči. Zkomplikovaly tím život asi 25 tisícům pacientů. Podle ministerstva zdravotnictví neoprávněně.

"Situace se týká všech zdravotních pojišťoven, což znamená omezení pro 25 tisíc pacientů. Polovina z nich je v domovech, druhá polovina v pobytových zařízeních typu domovy pro seniory či domovy pro zdravotně postižené," řekl iDNES.cz prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Podložky používají lidé s třetím stupněm inkontinence. To znamená, že únik moči je u nich trvalý. "Dopad kroku je zásadní, protože pacienti si nebudou moci kupovat podložky ve stejném rozsahu jako před krokem pojišťoven," uvedl Horecký. Podle něj je proto budou muset pečovatelé či nemocní nahrazovat igelitovými podložkami, u nichž je mimo jiné riziko opruzenin.

Inkontineční podložky

Zákon o veřejném zdravotním pojištění ukládá zdravotním pojišťovnám, aby u pomůcek při inkontinenci platily tři čtvrtě konečné ceny, a to v "ekonomicky nejméně náročném provedení".

Podle Horeckého dosud úhrady pojišťoven nemocným stačily zhruba na tři pleny a jednu inkontinenční podložku denně.

Problém vyvolala Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ostatní se pak k ní po několika dnech nového roku přidaly. Podle Horeckého na úhradách podložek ušetří ročně 100 milionů korun.

"Vyřazení absorpčních podložek je pouhým odstraněním duplicitní úhrady. Péče o inkontinentní pacienty je nadále zajištěna prostředky, které jsou vyjmenované zákonem," citovala ČTK mluvčího VZP Jiřího Roda. Tedy například plenkové kalhotky či pleny.

Mluvčí dodal, že VZP ročně na pomůcky řešící problémy s únikem moči vydá 1,4 miliardy korun. A to do částky nejsou započítány úhrady za podložky. VZP vyčísluje, že jen úhrady na plenkové kalhotky ročně u jednoho pacienta vyjdou na 20 tisíc korun. Ušetřené peníze se podle Roda dají využít na nákladnou léčbu lidí s rakovinou či roztroušenou sklerózou.

Od výzev k žalobám, ty už jednou zabraly

Poskytovatelé sociálních služeb stejně jako Rada seniorů ČR s rozhodnutím zdravotních pojišťoven nesouhlasí. Obrátili se proto na ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ministerstvo v pondělí snahu pojišťoven odmítlo.

"Zaráží nás nejenom forma oznámení této změny, ale i samotný fakt, že tento krok je zcela v rozporu s připravenou kategorizací zdravotnických prostředků, na které přitom pracovala skupina, jejímiž členy jsou i zástupci všech zdravotních pojišťoven," uvedl Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví. Kategorizace je součástí připraveného návrhu zákona o zdravotnických prostředcích, s jehož účinností ministerstvo počítá od roku 2014.

Ministerstvo zdravotnictví přitom na sklonku loňského roku iniciovalo spolu s premiérem Petrem Nečasem výměnu vedení VZP, tedy nejsilnější zdravotní pojišťovny u nás. Nosek se v rámci změn stal šéfem správní rady VZP.

Pokud podle Horeckého pojišťovny nezačnou pomůcku hradit, bude následovat další dopis na ministerstvo s prosbou o jednání všech zúčastněných stran. Pokud by ani to nepomohlo, organizace vyzvou pacienty, aby podali žaloby.

"To je až krajní cesta, protože žaloby by museli podávat jednotliví uživatelé, což je v případě seniorů a zdravotně postižených lidí dost těžko představitelné," míní Horecký.

Veškeré inkontineční pomůcky VZP už jednou přestala hradit. A to v polovině 90. let. Právě hromadné žaloby, bylo jich kolem dvou set, tehdy situaci napomohly zvrátit a pojišťovna se k úhradám vrátila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video