Do sníženého limitu pojišťoven se letos vejde až osmkrát více lidí. Ilustrační foto

Do sníženého limitu pojišťoven se letos vejde až osmkrát více lidí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny letos vrátí více peněz, do limitu se vejde až osmkrát více pacientů

  • 73
Hranici, která chrání pacienty před velkým vydáním za léky a zdravotní poplatky, překračuje stále více lidí. Od letošního dubna se pro děti do osmnácti let a seniory snížil ochranný limit z pěti tisíc na polovinu.

"Vyplácíme pacientům rozhodně více peněz než v loňském roce," potvrzuje Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která je největší v zemi. V ruce už má průběžné výsledky za první pololetí.

"Jen za polovinu letošního roku přesáhlo hranici osmkrát více pojištěnců než loni," říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Limit chrání především chronicky nemocné pacienty. Když dosáhnou na limit 2 500 korun, všechny další poplatky a doplatky jim pojišťovna vrátí.

Ukázalo se, že snížený limit ušetří peníze mnoha lidem. Loni VZP za první polovinu roku vracela peníze 717 lidem, letos to bylo už 4 700 pacientů.

Nejčastěji doplácejí Pražané

Ochranná síť, kterou na začátku zdravotnické reformy nastavil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, byla k lidem tvrdší. Přes pětitisícový ochranný limit se "přehouply" desetitisíce lidí. Naopak těsně pod limitem zůstaly desetitisíce klientů pojišťoven. A ti nedostali nic.

"Celkem loni VZP poslala peníze 19 800 lidem, letos se předpokládá, že půjde o několikanásobně víc pojištěnců. Očekávám, že půjde až o sto padesát tisíc lidí, kteří překročí limit," míní náměstek Šnajdr.

limit letos a loni

Limit se letos snížil z 5 000 korun na 2 500 korun.

VZP za první polovinu loňského roku vracela peníze 717 lidem, letos to bylo už 4 700 pacientů.

Celkem loni pojišťovna poslala peníze 19 800 lidem, letos očekává, že limit přesáhne 150 tisíc lidí.

VZP se stará o 6,5 milionu lidí.

Letošní dubnová reforma podmínky vrácení peněz za léky výrazně změkčila. Dětem do osmnácti let stát snížil ochrannou hranici z pěti tisíc na dva a půl tisíce. Stejně nízký limit začal platit i pro důchodce nad pětašedesát let.

Seniorům se navíc do limitu nově započítávají i částky za doplňkové a podpůrné léky. "Jde například o přípravky na žíly nebo klouby," upřesňuje šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Právě za léky nejvíce dopláceli lidé, kteří v tomto pololetí překročili ochranný limit. Vyplývá to například z analýzy zdravotní pojišťovny Metal-Aliance. "U nich činí právě doplatky za léky více než polovinu částky, naopak poplatky za návštěvu u lékaře pouhých osm procent," řekla mluvčí pojišťovny Zuzana Brávníková. Ostatní pojištěnci mají doplatky namíchány půl na půl za recepty a návštěvu lékaře.

Dvacet tisíc za půl roku

Pojišťovny už hlásí i první letošní "rekordmany". Všeobecná zdravotní pojišťovna vracela peníze dvěma mužům, z nichž jeden za první pololetí zaplatil na doplatcích 20 tisíc korun, druhý ještě o 600 korun více. "Tři ženy dosáhly částky kolem devíti tisíc korun," říká Jiří Rod.

Nejvíce na doplatcích vydávají lidé z Prahy. Pražanům také nejčastěji pojišťovny vracejí peníze za překročení limitu.

Ochranná hranice pomáhá zvláště těžce a chronicky nemocným lidem. "Nejčastěji překračují tuto hranici onkologičtí pacienti či lidé trpící laterální sklerózou," vysvětluje mluvčí VZP Jiří Rod.

"Pomáhají nemocným lidem s nízkým příjmem nebo na sociálních dávkách. Pak je jen otázka, za jak dlouho dostanou peníze zpět," říká Jana Petrenko z pacientské organizace Koalice pro zdraví.

Do limitu se nikomu nezapočítává 90 korun za pohotovost včetně zubní ani 60 korun za pobyt v nemocnici či v léčebně dlouhodobě nemocných a v lázních. Započítávají se jen třicetikorunové platby u lékaře a za položku na receptu.

"Od dubna jsou však od poplatku za návštěvu praktického či odborného lékaře osvobozeny děti do osmnácti let. Jsou pouze dvě výjimky: vyšetření u klinického psychologa a logopeda," dodává mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video