Pojišťovny budou hradit vyšetření prsů

  • 4
Mnoho žen by mělo získat od příštího roku novou naději, že nezemřou na rakovinu prsu. Zdravotní pojišťovny totiž ženám starším 45 let zaplatí pravidelná preventivní vyšetření na mammografu, která snižují riziko, že se na nádor přijde pozdě. Potvrdili to teď například zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rakovinou prsu v České republice přitom ročně onemocní zhruba 4700 žen, téměř dva tisíce umírají. Důvodem je mnohdy to, že nepřišly včas.

Na prohlídky tak budou moci chodit i ženy, které ještě vůbec žádné potíže nemají.
Dnes si musí vyšetření buď platit samy (480 korun za mammografii a 230 za ultrazvuk), nebo simulovat nějaké problémy, třeba bolest v prsu, aby je lékař na prohlídku poslal.

Anebo musí brát hormonální léky během menopauzy, protože pak jsou sledovány automaticky kvůli vyššímu riziku rakoviny prsu v souvislosti s užíváním hormonů.
Experti očekávají, že počet vyšetřených žen postupně vzroste z dnešních 300-400 tisíc ročně na 600 tisíc.

"V zemích, které zavedly preventivní vyhledávání rakoviny prsu, se podařilo snížit úmrtnost o třiadvacet procent," uvedla onkoložka Jitka Abrahámová z pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Skutečnost, že je po mnoha letech takový projekt z větší části připraven i v České republice, potvrdilo kromě zástupců Všeobecné zdravotní pojišťovny, která bude prohlídky hradit, i několik členů Komise pro včasný záchyt rakoviny prsu při ministerstvu zdravotnictví.

Zatím není ale jasné, zda ženy budou moci přijít do center přímo, nebo pouze na doporučení gynekologa.

Vyšetření prsu: výsledky budou ihned
Týdny musely na lékařskou zprávu čekat ženy, které se nechaly v minulosti preventivně vyšetřit na rakovinu prsu. Nyní začnou tato vyšetření platit pojišťovny a ženy se navíc výsledky dozví ihned.

Pravidelné preventivní vyšetření na rakovinu prsu žen starších pětačtyřiceti let snižuje riziko, že se na nádor přijde pozdě. Preventivní vyšetření si dosud musely ženy, které neměly žádné potíže, platit samy. Nyní pojišťovny tato vyšetření začnou hradit.

Starý systém, kdy na prohlídku ženu musel lékař doporučit, kritizují i sami doktoři. I když se žena dostala na mammograf, v řadě případů se už pak o ni nikdo nepostaral.

Tři příklady jen za poslední dva měsíce má onkoložka Jitka Abrahámová. "Volala mi domů kamarádka, že její známá je na zhroucení: na mammografii jí strčili do ruky výsledek, že má asi nádor, a poslali ji zpět za obvodní lékařkou.

Ta se sama zděsila a nevěděla, co s tím dělat. Tak jsem to v neděli večer zařizovala," popsala Abrahámová jeden z případů. Na výsledky nadto čekají ženy mnohdy i několik týdnů.

"To je zločin proti lidskosti, protože ženy se rakoviny velmi bojí," uvedl ředitel úseku zdravotní péče Všeobecné zdravotní pojišťovny Antonín Pečenka, který takovou situaci zažil u své manželky.

Z těchto důvodů nakonec odborníci v komisi prosadili koncepci, že preventivní prohlídky bude v první fázi dělat jen omezený počet center: ta, která jsou kvalitně vybavena, kde se žena dozví první výsledky ihned a kde se o ni postarají i po případné operaci.

Nevýhodou je, že takových center je dnes v republice omezený počet: lze je spočítat na prstech. Má tedy nové opatření smysl? Nebude center málo? "Obávám se ale, že prohlídky budou pro řadu žen nedostupné, respektive že to bude stejně na řadě míst probíhat tak, jako dnes," uvedl člen výboru Radiologické společnosti Jan Daneš.

Sám zpočátku prosazoval koncepci takzvaného plošného vyhledávání, kdy by ženy byly vyšetřovány na podstatně větším množství pracovišť. Právě negativní zkušenosti v praxi však vedly komisi k jinému modelu.

"Je-li žena zodpovědná, tak si dojede na prohlídku třeba i padesát kilometrů. Zejména když se dozví výsledek hned a bude o ni kompletně postaráno," věří Miroslava Skovajsová, primářka Mamma centra v Praze Na Zeleném pruhu (právě to je jedním z modelových pracovišť).

Skovajsová se příliš neobává ani toho, že centra ženy vyšetřit nezvládnou. "Ono to nebude tak, že prvním lednem se vyhlásí akce a ženy se pohrnou k lékaři. Víme to z vlastní praxe: některé jsou zcela neoslovitelné, zejména ty po padesátce, mnohé z nich nechodí ani na gynekologické prohlídky," uvedla Skovajsová.

Očekává spíš, že ženy budou chodit ve stále větší míře postupně - a stejně tak postupně budou vznikat další specializovaná centra. Původní model, kdy všechny ženy v určitém věku byly k prohlídkám vyzývány poštou, se podle Skovajsové opouští i v části evropských zemí.

Zjistilo se prý totiž, že ženy, které samy nemají o prohlídku zájem, přijdou jednou dvakrát, a pak už ne. Program tedy stojí hodně peněz, ale není moc efektivní.

Pokud by se od příštího roku dostaly na vyšetření všechny ženy nad 45 let, bylo by jich milion dvě stě tisíc. Experti však odhadují, že jich bude polovina. To by pro zdravotní pojišťovny představovalo roční výdaje kolem čtvrt miliardy korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video