„Nemáme na léky,“ varují lékaři teplické nemocnice pacienty s roztroušenou sklerózou. Ilustrační foto.

„Nemáme na léky,“ varují lékaři teplické nemocnice pacienty s roztroušenou sklerózou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pojišťovna nechce platit drahou léčbu sklerózy

  • 62
Vojenská zdravotní pojišťovna nechce teplické nemocnici dál proplácet drahou léčbu pacientů trpících roztroušenou sklerózou. Po nemocnici chce, aby podepsala dohodu o úhradách. "Tu ale považujeme za nevýhodnou – vůbec nepokryje náklady na léčbu pacientů," zlobí se Marta Vachová z teplické nemocnice.

Pojišťovna se hájí, že postupuje podle předpisů a víc nemocnici dát nemůže.

Pacientce Heleně Sochové před časem její lékařka řekla, že pravděpodobně další léky nedostane. Nemocnice, která drahé injekce nakupuje a následně si je nechává proplatit pojišťovnami, na ně zkrátka nebude mít.

Pokud pacient s roztroušenou sklerózou pravidelně dostává injekce, může s chorobou žít. V opačném případě mu hrozí ochrnutí a invalidní vozík.

Vojenská zdravotní pojišťovna jí totiž za šest pacientů s roztroušenou sklerózou dluží víc než milion korun. "Další platby podmiňuje podepsáním smlouvy, která by v důsledku znamenala, že nám pojišťovna bude na konci roku pořád dlužit 800 tisíc," vysvětluje lékařka Marta Vachová z teplické nemocnice, které se popisovaný problém týká.

Nová smlouva navíc podle lékařky znemožňuje nemocnici začít léčit nové pacienty s roztroušenou sklerózou.


O jakou nemoc jde

■ Roztroušená skleróza je nemoc centrálního nervového systému, která se projevuje v záchvatech.

■ Pacienti pociťují slabost, vidí dvojitě a postupně ztrácejí kontrolu nad končetinami. Mívají také potíže s koordinací pohybů a jsou u nich časté závratě.

■ Nejčastěji nemoc postihne ženy mezi 20 a 40 lety. Je nevyléčitelná, ale pokud se s léčbou začne včas a probíhá pravidelně, dá se její průběh ovlivnit.

■ V Česku je asi 10 tisíc pacientů. Léčba nejvážněji postižených stojí asi 25–30 tisíc měsíčně.


"Dva pacienti mi tady čekají. Jsou to přitom mladí chlapi, s jejichž léčbou by se mělo začít co nejdříve," podotýká Vachová.

Když si nevěděla rady, jak složitou situaci řešit, poslala Helenu Sochovou přímo do ústecké pobočky Vojenské zdravotní pojišťovny, aby se tam zeptala, co má dělat. Pacientka návštěvu obrečela.

"Nezajímalo je, co jim říkám. A nakonec mi doporučili, že pokud se mi něco nelíbí, mám jít k jiné pojišťovně," popisuje pacientka. A dodává: "Jsem teď v situaci, že jsem ráda, když vůbec chodím. Neumím si představit, že bych léčbu přerušila. To je jako kdyby diabetikovi vzali inzulin."

Jiné pojišťovny platí
Vojenská pojišťovna tvrdí, že jedná podle zákonů a platných vyhlášek. "Regulujeme zálohy nemocnicím podle cenového ujednání, za které naše pojišťovna nemůže," řekl pracovník ústecké pobočky, který se vyjádřil jen pod podmínkou, že nebude jmenován.

Ministerstvo zdravotnictví ale říká, že žádná vyhláška, která by omezovala proplácení léčby pacientů s roztroušenou sklerózou, neexistuje.

"Naopak, pojišťovny jsou povinny zajistit péči pro tyto pacienty v takovém rozsahu, v jakém je to potřeba," říká mluvčí resortu Tomáš Cikrt. A například Všeobecná zdravotní pojišťovna skutečně platí veškerou léčbu takovým pacientům bez omezení.

S Vojenskou pojišťovnou měla problémy i brněnská nemocnice. "Teď už jsme se dohodli, ale pojišťovna nám zatím brání nasadit na drahou léčbu dalšího pacienta," říká lékař neurologické kliniky Nemocnice u svaté Anny Michal Dufek.

Co tedy pacientům zbývá? Pojišťovna jim říká, že nemocnice jim léčbu poskytnout musí. "Jenže my ty peníze vážně nebudeme mít. Nemůžu je sebrat ortopedům nebo chirurgům," říká Marta Vachová. A dodává, že pokud se přístup pojišťovny nezmění, nemocnice může zkrachovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue